У 2022 році Україна розпочала процес приєднання до Організації економічного співробітництва та розвитку (надалі - ОЕСР) і Робочої групи ОЕСР як невід'ємної її частини щодо боротьби з хабарництвом у міжнародних ділових операціях.
Одним із обов'язкових кроків на шляху до членства в ОЕСР є ратифікація Конвенції ОЕСР про боротьбу з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях (далі - Конвенція), яка також є одним з найвищих антикорупційних стандартів, необхідних для наближення України до членства в Європейському Союзі (надалі - ЄС).
Основною вимогою Конвенції є встановлення автономної юридичної відповідальності юридичних осіб за підкуп іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях.
Відтак, на виконання зобов'язань України в рамках Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами членами, з іншої сторони (далі - Угода про асоціацію), Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції, Кримінальної конвенції Ради Європи про боротьбу з корупцією, Верховною Радою України у першому читанні прийнятий проект Закону №11443 “Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення механізмів притягнення юридичних осіб до відповідальності за підкуп посадових осіб іноземних держав” (надалі - Проект Закону)
Що передбачають та на що спрямовані положення проекту Закону?
Відповідним проектом вносяться зміни, що спрямовані на удосконалення підходів до притягнення до відповідальності юридичної особи за вчинення від її імені та/або в її інтересах кримінального правопорушення, серед іншого, до наступних нормативно-правових актів України:
Закон України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» та низки інших.
Відтак, до Кримінального кодексу України пропонується внести зміни, окрім іншого, що стосуються спеціальної конфіскації, яка застосовується одночасно із заходами кримінально-правового характеру у кримінальних провадженнях щодо вчинення суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого статтями 209, 369, 369 прим. 2 стосовно службових осіб, передбачених ч. 4 ст. 18 КК України, до грошей, цінностей чи іншого майна юридичної особи.
Заходи кримінально-правового характеру, можуть бути застосовані до суб'єктів приватного та публічного права резидентів та нерезидентів України, включаючи підприємства, установи чи організації, а також міжнародні (неурядові) організації, інші юридичні особи, створені відповідно до вимог національного чи міжнародного права (крім державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, фондів державного соціального загальнообов'язкового страхування, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб).
Зміни підхід щодо інформаційної безпеки у своїй компанії. Комплексно відстежуй всю необхідну інформацію в одному продукті LIGA360. Замов презентацію сьогодні.
До юридичної особи можуть застосовуватись тимчасові обмеження діяльності такі як:
брати участь у публічних та оборонних закупівлях;
користуватись ліцензією (зупинити дію ліцензії);
брати участь у приватизації державного та комунального майна;
брати участь в оренді державного та комунального майна (у тому числі продовженні договору оренди);
отримувати, продовжувати строк дії спеціального дозволу на користування надрами (у тому числі зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами);
брати участь в органах соціального тристороннього діалогу;
купувати облігації внутрішніх державних позик України;
створювати та брати участь у роботі саморегульованих організацій;
надавати та отримувати рекламу;
здійснювати спонсорство;
брати участь у державно-приватному партнерстві;
брати участь у спільних підприємствах
Окрім того, пропонується застосовувати заборону для юридичної особи протягом визначеного судовим рішенням часу отримувати визначені законодавством України права та/або переваги, зокрема:
одержувати будь-які пільги та активи від держави та громади;
залучати, використовувати, освоювати кошти міжнародних технічних проектів та міжнародних фінансових операцій;
отримувати державну допомогу суб'єктами господарювання (бути отримувачем державної допомоги);
набувати статусу резидента Дія Сіті;
отримувати державну та іншу фінансову підтримку експортної діяльності.
Що стосується змін, які планують внести до Кримінального процесуального кодексу України відповідним проектом Закону, то вони передбачають:
доповнити КПК України окремою главою, яка регламентує кримінальне провадження щодо застосування заходів кримінально-правового характеру до юридичних осіб у спеціальному порядку, у розділі VI «Особливі порядки кримінального провадження»;
визначити особливості участі представника, захисника юридичної особи, які передбачають розширений обсяг прав та процесуальних можливостей для сторони захисту;
можливість укладення угоди у кримінальному провадженні щодо застосування заходів кримінально-правового характеру до юридичних осіб у спеціальному порядку та особливості судового провадження щодо укладення угод;
оскарження судових рішень щодо укладення угоди;
особливості виконання ухвали про застосування заходів кримінально правового характеру тощо.
До того ж пропонується такий захід забезпечення кримінального провадження як обмеження діяльності юридичної особи.
Дані обмеження можуть застосовуватись на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження щодо діяльності юридичної особи, яка пов'язана з:
внесенням змін до установчих документів стосовно засновників (учасників) юридичної особи, розміру та складу статутного капіталу, найменування юридичної особи, укладання правочину, предметом якого є частка учасника у статутному капіталі юридичної особи;
вчиненням значних господарських зобов'язань (значних правочинів);
розпорядженням активами юридичної особи;
припиненням юридичної особи.
Відповідні зміни до КК України і КПК України обумовлюють необхідність внесення змін до низки законодавчих актів України щодо встановлення в них положень, які передбачатимуть застосування вказаних тимчасових обмежень.
Очікується, що прийняття вищезазначеного проекту Закону наблизить Україну до приєднання до Робочої групи ОЕСР щодо боротьби з хабарництвом у міжнародних ділових операціях, як повноправного учасника з метою сприяння її приєднанню до Конвенції ОЕСР про боротьбу з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях.
Приєднання до Конвенції відкриє для України нові можливості у взаємодії та правовій допомозі у кримінальних розслідуваннях і переслідуваннях, які підпадають під дію Конвенції, порушених Стороною цієї Конвенції проти юридичної особи.
Дані кроки, безумовно, сприятимуть прозорості застосуванню правових норм українського законодавства, підвищенню рівня довіри міжнародних партнерів до України, позитивного інвестиційного клімату та, врешті, наближатимуть її членство до європейського економічного простору.
Нова LIGA360 змінює все! Посилюй пильність в роботі з контрагентами та партнерами. Здійснюй санкційний скринінг. Перевіряй контрагентів за 46 списками зі 144 юрисдикцій. Дізнайся більше переваг, замовивши персональну презентацію.