Штучний інтелект став частиною нашого повсякденного життя, а відтак зростає потреба в прийнятті політики для його контролю на всіх організаційних рівнях. Саме з метою регулювання штучного інтелекту (AI) таким чином, щоб забезпечити кращі умови для розробки та використання цієї інноваційної технології, Європейським парламентом схвалений Закон про штучний інтелект, який набув чинності в ЄС в серпні 2024 року.
Натомість в українському законодавстві наразі відсутні прямі правові норми щодо регулювання штучного інтелекту, хоча все більше компаній впроваджують відповідні рішення у своїх продуктах та процесах з метою підвищення ефективності свого бізнесу та підготовки компанії до масштабування та розвитку в епоху нових технологій, пов'язаних зі штучним інтелектом.
Переваги впровадження АI: оптимізація процесів та зниження витрат
Застосування рішень штучного інтелекту в бізнес-операціях може сприяти значній ефективності і точності у прийнятті рішень. Його використання в компанії дозволяє аналізувати великі масиви даних за короткий час, що дозволить краще розуміти тенденції ринку та оптимізувати бізнес-процеси.
Завдяки різноманітним гнучким рішенням штучного інтелекту, компанії можуть поступово впроваджувати технології, мінімізуючи початкові витрати, водночас користуючись перевагами можливостей технологій. Використовуючи штучний інтелект, компанії також можуть значно зменшити людські помилки, спричинені, наприклад, втомою або іншими чинниками так званого ”людського фактору”.
Зниження витрат є наступною з головних переваг, які може принести ефективне впровадження штучного інтелекту в компанії. Використовуючи рішення штучного інтелекту, компанії можуть автоматизувати трудомісткі та повторювані завдання, дозволяючи співробітникам зосередитися на більш стратегічних ініціативах.
Варто також зазначити, що процес впровадження рішень штучного інтелекту може бути адаптований до індивідуальних потреб компанії. Але в будь-якому випадку, рішення про впровадження AI може стати ключовим кроком до мінімізації операційних витрат і підвищення ефективності компанії.
Зрештою, у вищезгаданому європейському Законі про штучний інтелект, серед переваг його впровадження для бізнесу, визначено, що AI може дозволити компаніям розробляти наступне покоління продуктів і послуг, у тому числі в секторах, де вже працюють європейські компанії, таких як зелена економіка та економіка замкнутого циклу, машинобудування, сільське господарство, охорона здоров'я, мода та туризм. Це може збільшити продажі, покращити технічне обслуговування машин, ефективність і якість виробництва, обслуговування клієнтів, а також заощадити енергію.
Підводячи проміжний підсумок, можна сказати, що переваги впровадження та створення стратегії штучного інтелекту значні, і компанії, які вирішують використовувати рішення штучного інтелекту, можуть значно скоротити свої витрати, одночасно покращуючи свою конкурентну позицію на ринку.
Ризики та застереження, пов'язані з використанням AI
Поряд зі значною кількістю переваг в застосуванні рішень AI в діяльності компанії, існує також зростаюча залежність від систем штучного інтелекту, яка, в свою чергу, несе потенційні загрози та створює ризики, серед яких можна иділити наступні:
Ризик кібератак
AI створює нові виклики в кібербезпеці. Ці інструменти ускладнюють і без того складне ІТ-середовище, підвищуючи ризик атак. Прикладом є передові методи фішингу, які використовують генеративний штучний інтелект для створення дедалі переконливіших фейкових новин і веб-сайтів. Протидія таким загрозам потребує постійного навчання та моніторингу.
Відсутність контролю над даними компанії
Коли компанія використовує алгоритми штучного інтелекту сторонніх розробників, то може не знати, куди саме йдуть відповідні дані. Втрата контролю над цією інформацією може призвести до серйозних наслідків, включаючи витік даних або несанкціоноване використання. Довіряти відповідну інформацію необхідно інструментам та службам, що відповідають найвищим стандартам безпеки даних.
Підвищений ризик фішингу
Розширений штучний інтелект можна використовувати для створення ще складніших фішингових атак, які важче виявити. Співробітники повинні знати про ці загрози та регулярно проходити навчання, щоб розпізнавати такі спроби шахрайства. Тільки послідовне навчання може захистити компанію від потенційних збитків.
Ризик помилок на стику між людиною та технікою
Інтеграція людського розуму з передовими технологіями завжди несе в собі ризик помилок. Хоча експерименти з AI можуть принести багато переваг, компанія повинна бути готовою до того, що не все буде працювати ідеально. Відкритість до експериментів має йти нога в ногу з обачністю та готовністю до можливих проблем.
Надмірне та недостатнє використання AI
Надмірне використання полягає в тому, що iнвестиції в програми AI можуть виявитися марними або AI застосовується для завдань, для яких він не підходить, наприклад, пояснення складних соціальних проблем.
Недостатнє використання може бути спричинене недовірою суспільства та бізнесу до AI, поганою інфраструктурою, відсутністю ініціативи, низькими інвестиціями або, оскільки машинне навчання залежить від даних, фрагментованими цифровими ринками.
Для ефективної протидії загрозам, пов'язаним зі штучним інтелектом, вкрай важливо запровадити регулярно оновлювані тренінги з кібербезпеки. У технологічному середовищі, яке швидко змінюється, де загрози розвиваються із надзвичайною швидкістю, постійне навчання співробітників стає основою захисту компанії. Співробітники повинні бути в курсі останніх технологій і стратегій захисту, що дозволяє їм швидко розпізнавати і нейтралізувати потенційні загрози.
Підсумовуючи викладене вище, варто бути свідомими того, що інвестиції в AI відчиняють двері в майбутнє, дозволяючи компаніям, особливо тим, що розвиваються, не тільки оптимізувати власні ресурси, але й процвітати в діловому світі, що динамічно змінюється, перетворюючи виклики на можливості та надихаючи на подальший розвиток, та інновації. Щоб повною мірою використовувати можливості штучного інтелекту, необхідно свідомо керувати ризиками та інвестувати в перевірені інструменти управління відповідними ризиками.
Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні.