Започаткована в Національному банку України за участю Асоціації українських банків, Незалежної асоціації банків України, “ПриватБанку”, “Ощадбанку”, “Райффайзен Банку”, “Універсал Банку” ініціатива щодо підписання Меморандуму про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг (надалі - Меморандум), знайшла своє продовження, зокрема, у приєднанні до Меморандуму ще 23 банків України та 2 фінансових компаній, які є також платіжними системами.
Як зазначили в Асоціації українських банків, банківська спільнота ініціювала розробку уніфікованих підходів для протидії використанню платіжної інфраструктури в неправомірних цілях. Підписаний Меморандум є реакцією ринку на виклики, які постають перед банківською системою, та спрямований на мінімізацію зловживань через «дроп-схеми».
Відносини, які регулює Меморандум?
Виходячи з положень, визначених в Меморандумі, базовими принципами цього документу є надання недоторканості приватної власності, що забезпечує вільний доступ та розпорядження власними коштами та заощадженнями для добросовісних клієнтів, що сприятиме зміцненню довіри населення до фінансової системи, а також дотриманню добросовісної конкуренції між надавачами платіжних послуг.
Відтак, Меморандум визначає уніфіковану практику Надавачів Платіжних Послуг - учасників Меморандуму щодо:
належної перевірки клієнтів на етапі встановлення ділових відносин;
моніторингу фінансових операцій за рахунками клієнтів відповідно до наявної інформації про клієнта та фактично здійснюваних операцій;
встановлення автоматизованих цілодобових анти-фрод правил;
встановлення правил на здійснення фінансових операцій (надання продуктів/ послуг) клієнтів відповідно до узгоджених підходів та процедур, які базуватимуться на ризик-орієнтованому підході;
обміну інформацією між Надавачами Платіжних Послуг-учасниками Меморандуму про клієнтів та їх діяльність, яка містить ознаки підозрілості.
Окрім того, Меморандум встановлює підходи до роботи з фізичними особами, з фізичними особами-підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність.
Таким чином, учасники Меморандуму вводять правила, починаючи з належної перевірки клієнтів під час встановлення/моніторингу ділових відносин, надання сервісу/продукту та проведення переказів для клієнтів - фізичних осіб, а також для клієнтів - фізичних осіб підприємців з диференціацією залежно від ризик-профілю клієнта та запланованого обігу коштів/фінансових операцій за рахунком.
Нова LIGA360 змінює все! Єдиний продукт для всієї компанії. Виявляє правові, партнерські, фінансові, санкційні, репутаційні ризики. Допомагає приймати аргументовані рішення, використовуючи силу інформації на 360. Замов презентацію для своєї компанії.
Відносини з фізичними особами
Учасники Меморандуму використовують власний ризик-орієнтований підхід та застосовують диференційований набір заходів для належного вивчення клієнтів під час встановлення ділових відносин та моніторингу в процесі подальшого їх обслуговування, а саме:
посилені заходи належної перевірки - до клієнтів з "високим" ризиком, які застосовуватимуться в кожному конкретному випадку.
спрощені заходи належної перевірки - до клієнтів з "низьким" ризиком клієнта (без документального підтвердження доходів).
Відтак, вводяться наступні обмеження для клієнтів, які не мають документального підтвердження доходів:
для клієнтів «високого» рівня ризику встановлюється ліміт на перекази в межах та за межі України з усіх рахунків, в сумі до 50 тисяч грн /міс.;
для клієнтів "середнього" та "низького" рівня ризику - відповідно до лімітів та строків поетапної реалізації на перекази в межах та за межі України з усіх рахунків:
з 01.02.25 - в сумі до 150 тисяч грн/міс.;
з 01.06.25 - в сумі до 100 тисяч грн/міс.
Разом з тим, документальним підтвердженням доходів Меморандум визначає:
Отримання документів/інформації в електронній формі, зокрема сформовані клієнтом довідки ОК5 та ОК7;
податкову декларацію;
зарплатні відомості;
підтвердження зарахувань від державних органів, підтверджені доходи членів родин (або податкова декларація, або зарплатні відомості, або підтвердження зарахувань від державних органів);
підтвердження волонтерської діяльності або інші документи, що можуть підтвердити законність отриманих доходів.
Окрім того, відповідно до положень Меморандуму, фізичні особи зможуть відкрити не більше 3 рахунків у одній валюті для одного клієнта, крім депозитних, кредитних рахунків та рахунків, відкритих для використання клієнтами програм державної підтримки (єВідновлення, Національний кешбек та інші).
До того ж, учасники Меморандуму планують співпрацювати з Національним банком України та державними органами у напрямку:
Надання їм доступу до офіційної інформації за допомогою онлайн-сервісу державних послуг Дія про дохід клієнта, про судові справи тощо;
створення централізованого реєстру сумнівних клієнтів, зокрема з ознакою "фінансовий мул", як додаткове джерело інформації для вивчення клієнта під час встановлення / перегляду ділових відносин.
Перевірка фізичних осіб в LIGA360: яку інформацію можна отримати?
Відносини з ФОП та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність
У відносинах з ФОП та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, надавачі Платіжних Послуг застосовують ризик-орієнтований підхід:
для новостворених ФОП (до шести місяців) із сумою річного доходу згідно з 1 групою оподаткування (високий ризик) запроваджують поглиблене вивчення його бізнес-діяльності під час встановлення ділових відносин (суть, масштаб та вид діяльності клієнта, вид послуг/продуктів, за якими клієнт звертається до банку, обсяг фінансових операцій, які планує проводити клієнт у банку протягом місяця тощо) та посилений моніторинг операцій за рахунком відповідно до суми середньомісячного доходу/місяць за 1 групою оподаткування;
для ФОП на загальній системі оподаткування або спрощеній системі 2-3 групи - відбуватиметься вивчення клієнта відповідно до власного ризик - орієнтованого підходу.
Отож, під час моніторингу клієнта, сукупними індикаторами ризику є:
різке збільшення операцій за рахунком ФОП від різних контрагентів (ФО, ФОП);
залишок за рахунком ФОП - "0" станом на початок та на кінець дня;
нетипове збільшення кількості вхідних операцій на поточний рахунок ФОП від фізичних осіб у день у два рази і більше, що не відповідає особливостям ведення бізнесу;
дроблення переказів, у тому числі круглими сумами від або на одного контрагента впродовж місяця.
Окрім того, учасники Меморандуму домовилися застосовувати ризик-орієнтований підхід в обслуговуванні ФОП, керуючись також рекомендаціями Національного банку України, що викладені в листі від 01.11.2024 № 25-0005/82615 та, які полягають на верифікації клієнтів щодо ознак їх належності до групи пов'язаних компаній. А отже, банки досліджуватимуть, серед іншого, інформацію про клієнтів щодо:
спільної адреси місцезнаходження юридичної особи та ФОП;
надання юридичною особою фінансової допомоги ФОП;
сплати юридичною особою послуг ФОП, вартість яких складно оцінити (оренда, маркетингові, інформаційні послуги, реклама тощо);
значних надходжень на рахунки ФОП від юридичної особи або інших суб'єктів господарювання Групи тощо.
Підсумовуючи, можна зробити висновок про те, що відповідна ініціатива банківської спільноти України, безумовно, є позитивним кроком в наближенні до стандартів та вимог законодавства Європейського Союзу, а також має на меті позитивно вплинути на підвищення прозорості функціонування ринку платіжних послуг та загальний економічний розвиток країни. Але разом з тим, відсутність деталізації відповідних процесів та інструментів верифікації клієнтів збільшує ризик невизначеності та, в деякій мірі, є додатковим чинником “завмирання” економічної активності бізнесу, особливо у світлі нових змін до податкового законодавства України, скасування мораторію на проведення планових перевірок і триваючих військових дій.
Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.