2024 рік став для українського бізнесу чи не найбуремнішим від початку повномасштабного військового вторгнення на територію України. Дане пов'язано, передусім, із безліччю, як зовнішніх, так і внутрішніх чинників, а насамперед з вимушеним провадженням бізнесу в умовах тривалого воєнного стану. Адже, військові дії на території нашої країни є об'єктивною обставиною, яка, безумовно, впливає на темпи економічного зростання як окремих компаній, так і країни в цілому.
З наближенням нового року випереджати тенденції відповідності 2025 року є ще важливішим, ніж будь-коли, для компаній, які прагнуть не тільки утримати вже завойовані позиції на відповідному ринку, але і орієнтуватися в нормативному полі, що стрімко змінюється та розвивається, аби бути попереду власних конкурентів.
Отож, в даному матеріалі ми розглянемо найбільш ключові тенденції відповідності, яким має слідувати етичний український бізнес у 2025 році.
1. Підвищення прозорості та підзвітності
Регуляторні органи України вимагають дедалі більшої прозорості у галузях, включаючи інформацію про бенефіціарну власність, відстеження ланцюгів постачання, вимоги щодо запобігання відмиванню грошей та фінансуванню тероризму, антикорупційну складову будь-якого бізнес процесу, дотримання вимог санкційного законодавства тощо. Даний перелік не є вичерпним і відповідні тенденції щодо етичних принципів провадження бізнесу, в найближчому майбутньому стануть не просто вимогами ринку, але і обов'язковими умовами провадження господарської діяльності. Дане нерозривно пов'язано з курсом України на Європейський економічний простір, де відповідальність за корпоративну прозорість, суворі терміни подання звітності та документів є стратегічним пріоритетом для забезпечення відповідності та управління ризиками.
Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні.
2. Впровадження та дотримання принципів ESG
ESG (англ. environmental, social, governance - “довкілля”, “соціальна сфера”, “корпоративне управління”)
Відтак, бізнес, який прагне сталого розвитку та виходу на міжнародний ринок має відповідати стандартам розвитку у трьох даних категоріях: соціальній, управлінській та екологічній.
Питання навколишнього середовища, соціальної сфери та корпоративного управління (ESG) має знаходитися серед пріоритетних стратегій компанії. Тобто завданням нової комплаєнс-політики компанії на 2025 року є узгодження програм відповідності з цілями ESG. Отже, співпраця із зацікавленими сторонами, включаючи інвесторів, клієнтів, співробітників та інших контрагентів компанії вимагає більшої прозорості та підзвітності.
Для керівників напрямку комплаєнс в компанії це означає вихід за рамки традиційного управління ризиками, щоб переконатися, що етичні практики впроваджені в усі сфери діяльності компанії. Звітність щодо показників ESG, забезпечення етичних методів сталого розвитку та вирішення соціальних питань, таких як різноманітність і справедливість, є невід'ємною частиною того, щоб бути в курсі тенденцій відповідності у 2025 року.
Отже, з метою дотримання даних принципів компанії варто:
включити міркування ESG у власну стратегію комплаєнсу;
підвищувати прозорість, регулярно звітуючи про ініціативи та результати, пов'язані з ESG;
налагодити партнерські стосунки із зацікавленими сторонами, з метою узгодження цілей відповідності з цілями ESG.
3. Розробка регламенту АІ
На нашу суб'єктивну думку 2025 рік покладе початок процесу, коли штучний інтелект (АІ) стане невід'ємною частиною бізнесу в усьому світі. Інакше, як пояснити те, що світові юрисдикції стрімко активізують зусилля з регулювання цієї інноваційної технології. Так, до прикладу, Європейський парламент схвалив Закон про штучний інтелект, який набув чинності в ЄС в серпні 2024 року. Дане є додатковим поштовхом до діяльності, що спрямована на запровадження в компанії нових процесів управління штучним інтелектом та управління ризиками.
Штучний інтелект і вдосконалена аналітика даних змінюють підхід компанії до процесу відповідності. Так, інструменти на основі штучного інтелекту можуть виявляти закономірності та аномалії у величезних обсягах даних, що полегшує компаніям виявлення потенційних порушень відповідності до їх ескалації. Штучний інтелект сприятиме тому, що процеси, пов'язані з відповідністю стануть оперативнішими та більш проактивними: від моніторингу транзакцій на предмет шахрайства до визначення порушень. З метою збереження конкурентної переваги у 2025 році компанії слід:
Ознайомитися з інструментами штучного інтелекту, розробленими для моніторингу відповідності та управління ризиками.
Інвестувати в навчання команди компанії з комплаєнсу, щоб ефективно використовувати ці технології.
Розробити керований підхід до відповідності, інтегрувавши знання штучного інтелекту в процес прийняття рішень.
4. Посилення інституту викривачів в компанії
Уряди іноземних держав вживають значних заходів для того, щоб працівники, які говорять про неетичну поведінку, були захищені від помсти. Натомість в українському законодавстві все ще повною мірою не імплементовані відповідні європейські регламенти і типові практики, що є причиною того, що потенційні викривачі неохоче повідомляють про свої підозри, побоюючись помсти та переслідувань з боку роботодавця, колег та ширшого оточення. Впровадження таких практик означає для компанії забезпечення дотримання законодавства, що постійно змінюється та перегляд внутрішньої політики, щоб узгодити її з цими змінами. Наявність комплексної політики щодо викривачів - це не лише виконання нормативних вимог, а й формування культури довіри. Посилення захисту інформаторів буде критично важливим для компаній, які прагнуть випередити тенденції комплаєнсу 2025 року.
Важливі кроки, які може зробити компанія у цьому напрямку:
Переглянути свою політику щодо викривачів та оновити її відповідно до найкращих практик.
Переконатися, що співробітники знають про канали звітування та знають, як використовувати їх безпечно та конфіденційно.
Здійснювати регулярне навчання, щоб допомогти вашій команді зрозуміти важливість захисту інформаторів.
Монітор дані про власну компанію з новою LIGA360. Дивись на досьє компанії очима партнерів, конкурентів та перевіряючих органів. Аналізуй згадки в медіа, інтернет-ЗМІ, соціальних мережах, участь в судових справах. Дізнайся більше переваг, замовивши персональну презентацію.
5. Посилення захисту конфіденційності даних
Оскільки конфіденційність даних і кібербезпека залишаються пріоритетними в усіх юрисдикціях, команди комплаєнс офіцерів та керівники компаній повинні йти в ногу з новими вимогами. Законодавство, що розвивається, вимагає надійної стратегії відповідності, щоб не порушувати цих вимог.
Наявна та/або оновлена політика щодо захисту конфіденційності даних, дає змогу реагувати на можливі загрози та інциденти щодо порушення конфіденційності, цілісності або доступності інформації, що обробляють, зберігають або передають інформаційні системи. Зазвичай у відповідній політиці міститься інформація про те, хто може мати доступ до конкретних документів або даних. Така політика є цінним джерелом інформації для співробітників, оскільки також інформує їх про те, що варто і не варто робити. Політика конфіденційності даних є необхідним документом для кожної української компанії, особливо у воєнний час, яка також дозволяє передбачати наслідки недотримання встановлених правил щодо конфіденційності.
6. Залученість працівників
Створення культури на робочому місці, яка культивуватиме прозорість, чесність і відкрите спілкування є запорукою до доброчесного функціонування компанії. Співробітники завжди прагнуть безпечних та зручних засобів для повідомлення про проблеми або ініціативи. Культура, заснована на залученості співробітників, стане визначальним фактором для компаній, які прагнуть слідувати тенденціям відповідності у 2025 році.
З метою повного залучення працівників в процес відповідності, компанії необхідно:
Проводити опитування співробітників, щоб оцінити їхнє сприйняття культури комплаєнсу в компанії.
Проводити навчання, яке наголошує на важливості висловлюватися та пояснює, як безпечно повідомляти про проблеми або ініціювати пропозиції.
Відзначати та мотивувати працівників, які роблять внесок у розвиток культури етики та відповідальності в компанії.
Звичайно ж кожен суб'єкт господарювання самостійно визначає для себе курс, за яким “вирушить у плавання” 2025 року. Чи слідувати тенденціям комплаєнсу 2025 року, чи залишатися на тому ж місці, це індивідуальне рішення власників та менеджменту конкретної компанії. Єдине, що відомо остаточно - це те що ринок не стоїть на місці, а завжди змінюється і прогресує, тому український бізнес, як жоден інший, має тримати руку на пульсі, щоб продовжувати своє безпечне “плавання” у світовому “бізнес-океані”.