Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Посилення санкційних ризиків Росії, що пов'язані з торгівлею та фінансовим сприянням експорту російської нафти

10 січня 2025 року відразу три країни, а саме: Сполучені Штати Америки, Велика Британія та Японія оголосили про додаткові санкції проти Росії через її незаконне вторгнення в Україну. 

Так, Управління контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) оголосило про значні санкції, спрямовані проти енергетичного сектору Росії,  що мають на меті зменшення нафтових доходів Москви на тлі триваючої війни в Україні. 

Таким чином, відповідні дії накладають санкції на безпрецедентну кількість нафтоносних суден, багато з яких входять до «тіньового флоту», непрозорих трейдерів російської нафти, російських постачальників нафтопромислових послуг та російських енергетичних чиновників.  

Окрім того, Міністр фінансів США, за погодженням із Державним секретарем, видав рішення відповідно до E.O. 14024, яке дозволяє накладення санкцій на будь-яку особу, яка визначена як така, що працює або діяла в енергетичному секторі економіки Російської Федерації.   

За інформацією Міністерства фінансів США дані кроки суттєво підвищують санкційні ризики, пов'язаний з торгівлею російською нафтою, включаючи судноплавство та фінансове сприяння на підтримку експорту російської нафти. 

Отож, основні обмежувальні заходи передбачають: 

  • Заходи щодо скорочення російських доходів від енергоносіїв та інших сировинних товарів. 

  • Заборону нафтових послуг США особам, які перебувають на території Російської Федерації, відрізаючи доступ Росії до послуг США, пов'язаних з видобутком і виробництвом сирої нафти та інших нафтопродуктів. Заборона набуває чинності з 12:01 за східним стандартним часом 27 лютого 2025 року. 

  • Обмеження доступу до міжнародних ринків основних російських виробників нафти, таких як ПАТ «Газпром нафта» та «Сургутнефтегаз». Поряд з «Газпром нафта» і «Сургутнефтегазом», OFAC вносить до санкційного списку понад два десятки дочірніх компаній «Газпром нафта» і «Сургутнефтегаз». Усі компанії, які прямо чи опосередковано належать на 50 або більше відсотків компаніям «Газпром нафта», «Сургутнафтогаз» або їхнім дочірнім компаніям також підлягають блокуванню, навіть якщо вони не ідентифіковані OFAC. 

  • Накладення санкцій на 183 судна, переважно нафтові танкери, які є частиною тіньового флоту Росії, а також нафтові танкери, що належать російським операторам флоту.  

  • Накладення санкцій на непрозорих трейдерів, які часто зареєстровані в юрисдикціях з високим рівнем ризику, мають сумнівні корпоративні структури та персонал зі зв'язками з Росією, а також приховують свою бізнес-активність.  

  • Накладення санкцій на постачальників нафтопромислових послуг, які дозволяють виробникам підтримувати надходження нафти зі свердловин і надавати технічні ноу-хау та обладнання, що дозволяють виробникам нафти отримати доступ до проблемних запасів.  

  • Накладення санкцій на понад десяток провідних російських енергетичних чиновників і керівників, включаючи генеральних директорів низки російських виробників нафти.  

В результаті відповідних обмежувальних дій, все майно та інтереси, що перебувають у власності осіб, що потрапили до нових санкційних списків, які перебувають у Сполучених Штатах або перебувають у володінні чи контролі американських осіб, заблоковані.  

Окрім того, усі транзакції громадян США або в межах (або транзитом) Сполучених Штатів, які стосуються будь-якого майна або інтересів власності визначених або заблокованих осіб, заборонені, якщо це не дозволено загальною або спеціальною ліцензією, виданою OFAC, або не звільнено від оподаткування.  

До того ж, іноземні фінансові установи, які проводять або сприяють значним транзакціям або надають будь-які послуги за участю військово-промислової бази Росії, включаючи будь-яких осіб, заблокованих відповідно до E.O. 14024, ризикують потрапити під санкції OFAC тощо.  

В свою чергу, Велика Британія цього ж дня також вжила відповідних обмежувальних заходів, приєднавшись до Міністерства фінансів США у накладенні санкцій на ПАТ «Газпром нафта» та «Сургутнефтегаз», які видобувають понад 1 мільйон барелів нафти на день - це приблизно 23 мільярди доларів на рік за поточними цінами, та являються гаманцем Росії у фінансуванні війни в Україні. 

Що стосується Японії, то загалом 33 організації та 12 фізичних осіб, у тому числі громадянин Північної Кореї, були додані до японського списку цілей заморожування активів, відповідно до закону про валюту та зовнішню торгівлю, а 53 організації з таких країн, як Росія та Китай, нещодавно стали об'єктами заборони на експорт та інші заходи. 

Японія також заборонить експорт до Росії ще 335 товарів, включаючи невеликі мотоцикли та компоненти для спеціальних транспортних засобів, таких як крани, починаючи з 23 січня 2025 року. 

Також встановлено повну заборону на експорт для 22 російських військових організацій, у тому числі виробників техніки та обладнання. 

Метою запровадження японських санкцій є посилення реакції Японії на підтримку Північною Кореєю Росії та використання Москвою третіх країн для ухилення від санкцій.  

Нова LIGA360 змінює все! Посилюй пильність в роботі з контрагентами та партнерами. Здійснюй санкційний скринінг. Перевіряй контрагентів за 46 списками зі 144 юрисдикцій. Дізнайся більше переваг, замовивши персональну презентацію. 

 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему