Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Основні податкові зміни в 2025 році

Щодо оподаткування резидентів Дія Сіті 

 З 01.01.2025 набрали чинності зміни, передбачені Законом України від 04.12.2024 № 4113-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», що стосуються оподаткування резидентів Дія Сіті, зокрема наступні:  

1. Податок на прибуток: 

  • звільняються від оподаткування цим податком суми пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення та страхових платежів за договорами добровільного медичного страхування, що сплачуються резидентом Дія Сіті (платником податку на особливих умовах) за свій рахунок працівнику/гіг-спеціалісту в межах 30 відсотків нарахованої заробітної плати/винагороди

  • протягом дії воєнного стану не є об'єктом оподаткування податком на прибуток для резидентів Дія Сіті (платників податку на особливих умовах) операції з перерахування коштів, безоплатної передачі товарів/робіт/послуг Збройним Силам України та іншим державним органам, військовим формуванням, закладам охорони здоров'я для потреб забезпечення оборони держави та гуманітарної допомоги.  

2. Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО): 

  • уточнено, що доходи спеціаліста, що нараховуються (виплачуються) йому резидентом Дія Сіті, оподатковуються ПДФО за ставкою 5% починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статус резидента Дія Сіті. Такі доходи, нараховані (виплачені) в календарному місяці, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, оподатковуються за ставкою ПДФО 18%

  • податковим агентам, які набули статусу резидента Дія Сіті, надається можливість до 31 грудня календарного року, наступного за календарним роком, у якому вони набули такого статусу, навіть якщо вони не відповідають вимогам щодо середньооблікової кількості працівників та гіг-спеціалістів, сплачувати ПДФО за ставкою 5%.   

Однак якщо такі податкові агенти продовжуватимуть не відповідати вимозі щодо середньооблікової кількості працівників/гіг-спеціалістів після настання зазначеного терміну, вони будуть зобов'язані самостійно нарахувати та сплатити за власний рахунок ПДФО за ставкою 18% щодо доходів спеціалістів, виплачених протягом податкових періодів, коли податковий агент не відповідав зазначеній вимозі, в межах останніх 3-х місяців календарного року, наступного за календарним роком, в якому податковий агент набув статусу резидента Дія Сіті.  

3. ПДВ: 

  • не оподатковуються ПДВ операції з постачання на митній території України нерезидентом, який не зареєстрований платником ПДВ, послуг на умовах гіг-контракту.  

Щодо оподаткування фінансових установ та компаній, що здійснюють торгівлю валютними цінностями 

З 01.01.2025 базова ставка податку на прибуток становить 25% для цілей

  • оподаткування прибутку фінансової установи (крім страховика); 

  • оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії фінансової установи (крім страховика); 

  • сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів фінансовою установою (крім страховика).  

При цьому нагадаємо, що за результатами податкового (звітного) 2024 року базова ставка податку на прибуток підприємств для цілей оподаткування прибутку банків, сплати банками податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів становить 50%.   

Також з 01.01.2025 підвищується авансовий внесок з податку на прибуток для підприємств, що здійснюють торгівлю валютними цінностями. Внесок розраховується згідно з офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України на перше число першого місяця календарного кварталу, в якому відбувається сплата авансового внеску, за кожний пункт обміну іноземної валюти, що розташований: 

  • у населеному пункті (крім м. Києва), чисельність населення якого перевищує 50 тисяч - у еквіваленті 600 євро; 

  • у м. Києві - у еквіваленті 700 євро; 

  • у інших населених пунктах - у еквіваленті 200 євро.  

Такі зміни передбачені Законом України від 10.10.2024 № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану».   

Зміни підхід щодо інформаційної безпеки у своїй компанії. Комплексно відстежуй всю необхідну інформацію в одному продукті LIGA360Замов презентацію сьогодні. 

Щодо оподаткування неприбуткових установ, благодійних пожертв, що збираються фізичними особами 

30.12.2024 набрав чинності Закон України від 17.12.2024 № 4143-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України окремих товарів оборонного призначення», який встановлює, що: 

  • виплата компенсацій та інших виплат на користь працівників благодійної організації не є підставою для виключення такої благодійної організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій, за умови що такі компенсації та інші виплати пов'язані з реалізацією цілей і завдань благодійної організації і передбачені її установчими документами та не суперечать законодавству. Разом з цим розмір компенсацій та інших виплат у податковому (звітному) році не повинен перевищувати 25% суми понесених адміністративних витрат такої благодійної організації за податковий (звітний) рік. Нагадаємо, що неприбуткові підприємства, установи, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, не є платниками податку на прибуток; 

  • не оподатковується ПДФО сума (вартість) благодійної пожертви, отриманої фізичними особами, які здійснюють публічний збір пожертв від імені благодійної організації або на її користь від власного імені, від імені або на користь інших бенефіціарів у розмірі фактично перерахованого такій благодійній організації чи бенефіціару.   

Щодо оподаткування суб'єктів літакобудування 

З 01.01.2025 втрачають чинність пільги щодо: 

  • звільнення суб'єктів літакобудування від оподаткування ПДВ по операціях з імпорту товарів (крім підакцизних), що використовуються для потреб літакобудівної промисловості, постачання на митній території України результатів науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт, які виконуються для потреб літакобудівної промисловості; 

  • звільнення від сплати земельного податку суб'єктів літакобудування, що здійснюють розробку та/або виготовлення з кінцевим складанням літальних апаратів та двигунів до них; 

  • звільнення від оподаткування податком на прибуток прибутку підприємств-суб'єктів літакобудування.  

Щодо особливостей сплати військового збору, подання звітності 

Законом України від 04.12.2024 № 4113-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» передбачається: 

1. Військовий збір для платників єдиного податку встановлюється з 01.01.2025 по 31 грудня року, у якому буде припинено воєнний стан.  

Нагадаємо, що для ФОП-платників єдиного податку 1, 2 та 4 груп ставка збору складає 10% розміру мінімальної заробітної плати, а для платників єдиного податку 3 групи - 1% від доходу. 

2. З 01.01.2025 військовий збір у розмірі 5% застосовується до доходів фізичних осіб, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу та остаточний розрахунок податкових зобов'язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи.  

При цьому річне податкове зобов'язання з військового збору з доходів фізичних осіб за 2024 звітний (податковий) рік, остаточний розрахунок якого проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, визначається за ставкою військового збору у розмірі 1,5% (за винятком окремих випадків).   

Нагадаємо, що, починаючи з 1 січня року, наступного за роком, у якому буде припинено воєнний стан, ставка збору для фізичних осіб становитиме 1,5%.  

3. ФОП-платники єдиного податку 1, 2 та 4 груп сплачують військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Нарахування авансових внесків здійснюється контролюючими органами. Несплата або сплата не в повному обсязі таких авансових внесків тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 % ставки військового збору. 

4. Платники єдиного податку 3 групи сплачують військовий збір протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал. За порушення правил сплати військового збору такі особи притягаються до відповідальності у вигляді штрафу в розмірах, визначених ст. 124 Податкового кодексу України (ПКУ). 

5. ФОП-платники єдиного податку 1 та 2 груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, мають право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому вони були завершені.  

Також з 01.01.2025 змінюються строки звітування з ПДФО, ЄСВ та військового збору, а саме - з квартального звітування на щомісячне. Такі зміни передбачені Законом України від 10.10.2024 № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану».   

Щодо змін, які стосуються платників акцизного податку 

Законами України від 07.12.2017 № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» та від 18.07.2024 № 3878-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку» передбачається ряд змін в частині акцизного податку, які набрали чинності 01.01.2025, зокрема

  • запроваджується визначення середньозваженої роздрібної ціни продажу сигарет

Так нею є ціна, розрахована із суми загальної вартості всіх сигарет, реалізованих виробниками на території України та ввезених імпортерами в Україну за період з 1 січня до 31 грудня включно звітного року, поділеної на суму загальної кількості реалізованих виробниками та ввезених імпортерами сигарет за той самий період, визначеної у деклараціях акцизного податку за січень-грудень звітного року, в розрахунку на 1000 штук; 

  • встановлюється, що ДПС України визначає за даними декларацій акцизного податку та оприлюднює на своєму офіційному вебсайті не пізніше 1 березня року, що настає за звітним, загальну суму податкових зобов'язань з акцизного податку на сигарети, середньозважену роздрібну ціну продажу сигарет та показник (у відсотках), що характеризує частку загальної суми податкових зобов'язань з акцизного податку в середньозваженій роздрібній ціні продажу сигарет; 

  • частка загальної суми податкових зобов'язань з акцизного податку на сигарети повинна становити не менше 60% середньозваженої роздрібної ціни продажу сигарет.  

У разі, якщо частка загальної суми податкових зобов'язань з акцизного податку на сигарети за попередній рік менша за 60% середньозваженої роздрібної ціни продажу сигарет за той самий рік, під час визначення податкового зобов'язання на сигарети за кодами УКТ ЗЕД 2402 20 90 10, 2402 20 90 20 з 1 квітня до 31 грудня поточного року сума акцизного податку не повинна бути меншою за встановлене мінімальне акцизне податкове зобов'язання, помножене на коефіцієнт 1,1. 

Також нагадаємо, що з 01.01.2025 діють підвищені ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, мінімального акцизного податкового зобов'язання з тютюнових виробів, визначені загальними положеннями ПКУ (п.п. 215.3.2, 215.3.3 п. 215.3 ст. 215 ПКУ) та підвищуються ставки акцизного податку на пальне (п. 48 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ).  

Ознайомитись з чинними редакціями НПА, порівняти редакції та побачити заплановані зміни - можна у новій LIGA360. А ще оцінити весь масив пов'язаних документів: судової практики, аналітики тощо. Замовте презентацію LIGA360 для себе.

Щодо дії пільг з ПДВ та ЄСВ 

1. ПДВ 

30.12.2024 набрав чинності Закон України від 17.12.2024 № 4143-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України окремих товарів оборонного призначення», який передбачає: 

  • продовження до 31 грудня року, в якому буде припинено воєнний стан, дії існуючої пільги щодо звільнення від оподаткування ПДВ окремих операцій у сфері кінематографії (з постачання національних фільмів, постачання робіт/послуг з їх виробництва та ряд інших); 

  • продовження до 01.01.2026 дії існуючої пільги з ПДВ на операції з ввезення в Україну БПЛА (дронів) та інших товарів, зазначених в п. 9-24 розділу XXI Митного кодексу України.  

Також з 01.01.2025 втрачають чинність пільги щодо: 

  • оподаткування ПДВ за нульовою ставкою вартості постачання товарів (крім підакцизних) та послуг, що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, які засновані громадськими об'єднаннями осіб з інвалідністю і є їх власністю; 

  • надання контролюючим органом за заявою платника податку розстрочення сплати ПДВ на строк, зазначений у заяві, але не більше 24 календарних місяців, без нарахування процентів, пені та штрафів, під час імпорту обладнання та комплектуючих, що класифікуються за певними підкатегоріями згідно з УКТ ЗЕД; 

  • оподаткування ПДВ за ставкою 7 % операцій з надання послуг повітряного транспорту щодо внутрішнього перевезення пасажирів та багажу.  

2. ЄСВ 

Законом України від 19.11.2024 № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» зупинено на 2025 рік дію норми, яка на період з 01.03.2022 до завершення воєнного стану в Україні та протягом 12 місяців після його припинення надавала право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе для наступних осіб: 

  • фізичних осіб-підприємців, у тому числі тих, що обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів)); 

  • осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; 

  • членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.  

Щодо питань трансфертного ціноутворення 

01.01.2025 набрали чинності норми, визначені Законом України від 18.06.2024 № 3813-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства», що стосуються питань контрольованих операцій та трансфертного ціноутворення

Передбачається, що господарські операції з нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена Кабінетом Міністрів України до переліку організаційно-правових форм нерезидентів, за відсутності певних критеріїв (зокрема операції не здійснюються з пов'язаними особами-нерезидентами, операції з продажу та/або придбання товарів, послуг не здійснюються через комісіонерів-нерезидентів тощо), визнаються неконтрольованими за наявності хоча б однієї з таких умов

  • нерезидент є резидентом держави, з якою Україною укладено міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування,  

  • всі учасники (партнери) нерезидента є резидентами держав, з якими Україною укладено міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування.  

Ці умови мають підтверджуватися шляхом подання до ДПС України до 1 жовтня року, що настає за звітним, довідки, яка підтверджує, що нерезидент або учасники (партнери) є резидентами такої країни (крім держав, що включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України).  

У разі внесення змін до переліку організаційно-правових форм, такі зміни застосовуються з 1 січня звітного року, що настає за календарним роком, у якому внесено такі зміни.  

Також 25.03.2025 набере чинності Закон України від 04.12.2024 № 4112-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо врахування положень Рекомендацій Ради Організації економічного співробітництва та розвитку стосовно податкових заходів для подальшої боротьби з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях», який оновлює штрафні санкції за деякі порушення у сфері трансфертного ціноутворення, зокрема: 

  • у разі неподання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній застосовуватиметься штраф - 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року. Наразі такий штраф складає 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи; 

  • за кожний календарний день несвоєчасного декларування контрольованих операцій в поданому звіті про контрольовані операції в разі подання уточнюючого звіту, передбачатиметься штраф - один розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, але не більше суми, що дорівнює одному з двох значень, що є меншим за розміром, або 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, або 0,5 відсотка суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому звіті про контрольовані операції. Наразі штраф не має перевищувати лише 300 розмірів прожиткового мінімуму; 

  • за кожний календарний день несвоєчасного подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній передбачатиметься штраф - один розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, але не більше 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи. Наразі штраф не має перевищувати лише 100 розмірів прожиткового мінімуму.  

Якщо у Вас виникли запитання щодо функціонування Вашого бізнесу чи необхідність в отриманні юридичної консультації в зв'язку із податковими змінами 2025 року, будь ласка, звертайтеся до спеціалістів GOLAW, і ми надамо кваліфіковану юридичну допомогу. 

Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, роз'яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему