Сучасні компанії працюють у період підвищеного ризику та конкуренції, але в той же час і у період безпрецедентних можливостей та інновацій. У цьому мінливому економічному середовищі ланцюги поставок повинні бути гнучкими, видимими, організованими та ефективними.
Відтак, стійкий до ризику ланцюжок поставок - це такий, який навіть у разі можливих збоїв може забезпечити ефективне виконання зобов`язань відповідно до попередньо узгоджених умов, незважаючи на тимчасові ускладнення.
Події останніх років, такі як пандемія, геополітична напруженість, військова агресія проти нашої держави, торговельні війни, санкційні обмеження тощо серйозно вплинули на глобальні ланцюги поставок, їх географію та безпеку.
Як пом'якшити ризики?
У міру того, як ланцюги поставок стають все більш складними, а кількість непередбачених збоїв зростає, належні стратегії управління ризиками стають критичними для компаній. Компанії повинні бути в змозі визначити потенційні ризики та вразливі місця у своїх ланцюгах поставок на ранній стадії та пом'якшити їх, перш ніж вони стануть серйозною проблемою. Отож, розглянемо деякі з таких стратегій.
LIGA360 забезпечить ваш бізнес інформацією, необхідною для комплексного управління ризиками. Наші інструменти дозволяють попереджати ризики співпраці з партнерами, а також законодавчі, судові й інформаційні загрози й вживати своєчасних заходів щодо їх мінімізації. Оцініть можливості LIGA360, замовивши персональну презентацію вже сьогодні.
Оцінка загроз у ланцюзі поставок
Відомо, що багато компаній не помічають вразливості свого ланцюга поставок, допоки не настане кризова ситуація. Проведення позачергового аудиту поточних процесів компанії, її ресурсів, положення на ринку відповідних послуг тощо дозволить визначити потенційні точки збою, оцінити залежність від постачальників і проаналізувати вузькі місця транспортування.
Окрім того, не зайвим буде визначити потік замовлень і товарів у всьому ланцюжку постачання, від виробників і постачальників сировини до виробників, перевізників, дистриб'юторів, продажів і маркетингу, і, нарешті, клієнтів.
Аналіз процесів управління ризиками є вкрай важливою складовою оцінки загроз. Чи є у компанії план швидкого реагування на руйнівні події? Чи відповідають протоколи управління ризиками та надзвичайних ситуацій сучасним викликам? Як ваша компанія здійснює перевірку контрагентів у всьому ланцюжку постачання? Чи відсутні в ньому контрагенти, що перебувають під санкціями? Відповіді на всі ці питання дозволить виділити ризики та пом'якшити їх вплив.
Диверсифікація постачальників
Диверсифікація ланцюга поставок має вирішальне значення для його стійкості. Надмірна залежність від одного регіону чи постачальника є однією з найбільших загроз для його стійкості.
Маючи потужну розподілену мережу постачальників або потенційних постачальників, ланцюги поставок можуть адаптуватися до регіональних збоїв і зміни геополітичної ситуації. Якщо в одній географічній зоні є збій у постачанні, прогалину можна заповнити поставками з інших регіонів. Отже, компанії необхідно зосередитись на:
Побудові співпраці з кількома постачальниками, щоб зменшити залежність від одного постачальника.
Розширити регіональні мережі постачання, щоб зменшити геополітичні ризики.
Укладати більш гнучкі контракти, щоб у разі необхідності можна було змінювати постачальників.
Оптимізація управління запасами та логістикою
Основним завданням компанії у цьому напрямку є збалансування дефіциту та надлишку. Зберігання надлишкових запасів може збільшити витрати, тоді як занадто мало запасів може призвести до дефіциту.
Тому, процес оптимізації запасів включає в себе ряд заходів, таких як виведення застарілих запасів, управління втратами, пов'язаними з якістю або нестачею, а також керування ризиками, що виникають внаслідок змін на ринку, коливань споживацького або постачальницького попиту. Ефективне управління запасами включає також планування поставок, враховуючи терміни доставки, зменшення витрат на транспортування та формування ефективних систем замовлення та моніторингу.
Запаси являються тим стратегічним резервом для компанії, який дозволяє забезпечити конкурентоспроможність та пристосованість до відповідних змін ринкової ситуації.
У зв'язку з цим, компанії варто звернути увагу на:
Інструменти, що дозволять точно прогнозувати потреби у запасах.
Складські рішення, які стратегічно розміщують запаси ближче до ключових ринків.
Стратегії оптимізації логістики, які зменшують затримки та витрати на транспортування.
Гнучкі внутрішні процеси
Не лише зовнішня гнучкість сприяє стійкості ланцюга постачання, але й внутрішні процеси також відіграють важливу роль. Чим ефективніше команди зможуть співпрацювати, але в той же час працювати автономно одночасно, тим швидшими та гнучкішими стануть внутрішні процеси.
Гнучкі стратегії надають пріоритет співпраці з клієнтами або зацікавленими сторонами на кожному етапі та використовують зворотний зв'язок для постійного вдосконалення.
Тому компанії повинні співпрацювати, щоб забезпечити можливість швидко адаптувати виробництво або логістику до нових умов. Компанія, яка точно прогнозує майбутні тенденції та швидко враховує їх у своїх планах, може отримати вигоду навіть від, здавалося б, несприятливих політичних чи технологічних змін.
Планування ланцюга поставок
Стійкість ланцюга постачання - це постійний процес, а не одноразове рішення. Компаніям необхідно підготуватися до майбутніх викликів, зокрема:
Підвищувати відповідність вимогам ESG. З'являється все більше нормативних актів щодо етичного пошуку джерел, відстеження викидів, чесної трудової практики, скорочення нерівності тощо. Відповідні принципи закріплені і в національному законодавстві, зокрема, в Указі Президента України “Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року”
Зменшувати залежність від глобальних ринків, переходячи на решоринг. В українських безпекових реаліях цей процес дещо ускладнений, але в довшій перспективі це принесе тільки додаткові переваги.
Оптимізація процесів на основі штучного інтелекту. Інтелектуальні технології відіграватимуть ще більшу роль у прогнозуванні попиту, управлінні ризиками та автоматизації логістики.
Останні кілька років продемонстрували, що збої в ланцюгах поставок можуть статися будь-коли. А відтак, компанії повинні трансформувати та вдосконалювати процеси свого ланцюга поставок, щоб мінімізувати вразливі місця та підвищити стійкість.
Сьогодні існує багато інструментів і стратегій для досягнення цього. Автоматизовані технології, різноманітні мережі постачань і гнучкі внутрішні процеси допомагають створювати міцні перспективні ланцюги поставок, здатні протистояти широкомасштабним викликам. Стійкість є обов'язковою для компаній, які хочуть досягти успіху в довгостроковій перспективі та протистояти викликам майбутнього.
Хочете оцінити фінансову стабільність бізнес-партнера? Перевірити чи не має він боргів, судових справ? Спробуйте нове рішення LIGA360 від LIGA ZAKON! Всі види джерел для всебічної оцінки контрагентів: реєстри, судові рішення, санкційні списки та медіа. Залиште заявку на презентацію LIGA360 для вашої команди.