Процедура KYC (know your client) - це важливий елемент, який уже давно ввійшов у стандартну ділову практику в європейських країнах і поступово розвивається в нас. Великі компанії обов'язково здійснюють детальну перевірку всіх своїх контрагентів, з якими розпочинають ділові відносини. Зазвичай її проводять спеціалісти, які займаються договірною роботою, але цей процес не є складним і його можна організувати, навіть якщо у вас немає значних ресурсів.
Сьогодні, коли багато даних про компанії є у відкритому доступі, провести первинну перевірку достатньо легко. Необхідно знати й користуватись основними реєстрами, а також не соромитись і запитувати в контрагента додаткову інформацію, яка може бути важливою.
Окрім того, наразі є окремі ресурси, які забезпечують швидкий збір інформації про контрагента в одному місці з аналізом ризиків і сфер, які потребують уваги. Тому оплата доступу до таких ресурсів може бути вигідною, особливо якщо в компанії багато контрагентів. Адже час на перевірку кожного контрагента з використанням державних реєстрів може тривати досить довго.
Які ключові питання про вашого контрагента можна дізнатися з відкритих джерел:
1. Факт реєстрації компанії, її місцезнаходження, види діяльності, перелік засновників, хто є керівником компанії, статут компанії, розмір статутного капіталу, поточний статус.
2. Можна перевірити, чи наявні судові рішення щодо компанії. Якщо так, то потрібно звернути увагу, що це за рішення, чи стосуються вони позовів від інших контрагентів за невиконання умов договору або, наприклад, спори з контролюючими органами тощо.
3. Знайти інформацію про наявні борги як щодо юридичної особи, так і щодо фізичної особи.
4. Перевірити документи (паспорт) фізичної особи (наприклад, дані директора) й отримати інформацію, чи дійсні вони, чи не анульовані тощо.
5. Про застосування санкцій, зокрема іншими країнами.
6. Перелік платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства (або Реєстр білого бізнесу).
7. Знайти інформацію про наявні виконавчі провадження як щодо юридичної особи, так і щодо фізичної особи.
8. Перевірити інформацію, чи наявне у вашого контрагента нерухоме майно, зокрема й земельні ділянки. Особливо ця перевірка є актуальною, якщо договір стосується нерухомого майна (наприклад, оренди).
Як це можна зробити - читайте у повному матеріалі від Яни Михайлюк к.ю.н., адвоката, радника ЮФ TOTUM в LIGA360. Розблокуйте доступ до повної аналітики та отримуйте експертні поради, корисні тематичні матеріали, покрокові схеми та чек-листи для ефективного прийняття рішень.
Перевірте ризики сторін при підписанні угоди! Нова LIGA360 містить найповніше досьє компаній та допоможе перевірити: 29 ризик-факторів, санкційність, наявність боргів, фінансовий стан, репутацію в медіа тощо. Замовте презентацію комплексного рішення LIGA360 для контролю інформаційних ризиків і ухвалення рішень, та відкрийте більше можливостей.