Наступну світову кризу пророкують протягом найближчих двох років. Чи можна до неї підготуватися в Україні?
Така економічна криза буде! Питання тільки у тому коли, наскільки масштабними будуть її наслідки, і коли вона прийде в Україну. Як реагувати українському бізнесу, державі і громадянам?
На мій погляд, найважливішим наслідком кризи є криза платежів. Виходячи з цього, треба думати про гроші на всіх рівнях: і діловому, і державному, і особистому.
Традиційно Україну наслідки глобальних криз наздоганяють дещо пізніше деяких країн світу. Тому нам, хоча і не всім, можливо бути легше. Коли почнуть говорити про кризу, у нас ще буде все відносно нормально, буде час сконцентруватися, почати потужніше працювати.
Бізнесу в передкризовий і кризовий період пропоную дивитися по трьох напрямках.
Відносини з клієнтами:
- потрібно постійно стежити за своїми боржниками, своєчасно збирати гроші з них, генеральний директор повинен знати навіть про один день прострочення оплати і втручатись у ситуацію;
- слід менше відпускати товарів і послуг з довгою відстрочкою;
- важливо неперевіреним клієнтам продавати товар тільки по передоплаті, навіть якщо обсяг продажів падає.
Відносини з постачальниками:
- це партнерство, треба поважати своїх партнерів і виконувати зобов'язання, своєчасно платити за боргами;
- відверто повідомляти про складнощі, разом шукати шляхи виходу.
Відносини з банками:
- треба тримати гроші в надійних банках і якщо відсотки в банку зростають, то треба з цього банку негайно забирати всі свої заощадження;
- якщо в банку почалися тривалі затримки в оплаті, і його банкрутство неминуче, то «завішуйте» платіжки до бюджету. Тоді буде більше шансів, що платіж буде зарахований. Це болючий урок з минулого «банкопаду».
Державі радити важче, у мене немає досвіду державної служби, і як фінансист я стикався з державою головним чином у ході податкових перевірок і при сплаті податків. Зазначу цікаву особливість: коли платиш податки, то спілкуєшся з однією людиною, а коли тебе податкова перевіряє, то спілкування відбувається зовсім з іншими людьми. Іноді ловлю себе на думці, що це та сама модель «розводу», якою користуються деякі недобросовісні страхові компанії.
А якщо серйозно, то вважаю, що у держави принципи повинні бути такими ж, як і в бізнесі, але дещо ширше, тому що держава встановлює правила гри:
- не можна розраховувати на те, що доходи будуть такими ж, як і в докризовий період;
- не можна тиснути на бізнес податковими зобов'язаннями, адже бізнесу в кризу важко, і держава повинна піклуватися, а не знищувати його, тому що там наповнення бюджету, робочі місця і взагалі вся ефективна економіка;
- створювати умови для розвитку, не заважати і не міняти щороку правила;
- запобігати виникненню монополій, а не створювати їх;
- золотовалютні резерви дуже важливі, щоб підтримувати баланс під час кризи,
Головна ж підготовка фізосіб полягає у збереженні власних активів в найбільш ліквідній і найменш ризикованій формі. Зрозуміло, зробити це дуже важко, у кожному з варіантів є як плюси, так і мінуси. Не може бути повного захисту і повного страхування від ризиків! Потрібно враховувати, що:
- готівка в іноземній валюті - найпростіше, і певна сума повинна бути у кожного на «чорний» день;
- нерухомість - дорого і не швидко продається, тим більше під час кризи; це повинна бути лише побудована нерухомість, адже під час кризи є велика ймовірність зупинки будівництва;
- банківські депозити під час кризи буде важко зняти і використати;
- державні цінні папери (облігації) - цікавий і досить надійний інструмент, він набирає популярність, тим більше ризик дефолту України надзвичайно малий, навіть під час кризи;
Важливо розуміти, що хороший захист для кожного українця - це власний розвиток і освіта, які ніяка криза не зможе знищити.
У що б ви порадили інвестувати українському бізнесу?
У нашій країні є дві дуже глибокі проблеми: відсутність ефективного захисту права власності та нерівність перед законом. Тільки вирішивши їх можна серйозно і відповідально говорити про внутрішнє інвестування.
Не можна радіти, коли держава або хтось інший забирає гроші або активи, порушуючи право власності. Потрібно, аби судова система орієнтувалася на захист капіталу і права власності. Багато в Україні так і не навчилися з повагою ставитися до інвесторів та їх капіталу, але це потроху змінюється.
Інвестувати потрібно гроші, які ви готові втратити, тому що інвестування - завжди ризик. Однак держава повинна гарантувати захист інвестора від шахраїв і корупціонерів, які, нібито, служать державі, а насправді - тільки собі.
Валютна лібералізація: чи буде успішним запуск нових правил у лютому?
Повторюся: нам не вистачає загальної рівності перед законом. Держава повинна забезпечити виконання існуючих законів, хороші вони чи не дуже. Без суворого виконання немає сенсу в надсучасних і справедливих законах, тому що для когось вони не будуть працювати, а для когось працюватимуть надмірно.
Які книги, з прочитаних вами, дозволили вирости професійно?
У сучасному надшвидкому світі потрібно читати завжди, треба рости і вчитися постійно, і як тільки ти допускаєш думку, що щось знаєш, через мить знову не вистачає знань. Читайте те, що радять люди, яких ви поважаєте особисто, і продовжуйте навчання. Наприклад, я почав писати в КНТЕУ PhD-дисертацію з економіки на тему «Контролінг операційної діяльності торговельних підприємств». Це зараз мене стимулює шукати нові методики і вдосконалювати їх.
***
При встановленні нових і перевірки існуючих ділових контактів, виборі об'єктів інвестування або ж потенційних інвесторів важливо бути впевненим у своїх контрагентах. Не менш важливо знати і про своїх конкурентів. У цьому може бути корисним сервісCONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Він дозволяє знайти інформацію про ваших контрагентів та здійснювати їх подальший контроль.