Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Банкрутство – єдиний законний інструмент для виходу з ринку підприємства з борговими зобов'язаннями

27 червня 2022, 17:18
866
0
Реклама

З початком повномасштабної війни український бізнес зазнав чималих втрат: зруйновані потужності, відтік фахівців, знищені документи, окупація та багато інших труднощів. І, попри запровадження державною владою різноманітних інструментів для збереження компаній, певні процеси не зупинити. Наталія Тищенко є однією з найдосвідченіших юристок України у сфері банкрутства, адвокатесою, яка практикує, і арбітражною керуючою. Тож у цьому матеріалі пропонуємо до вашої уваги роз'яснення питань банкрутства під час війни від фахової експертки у сферах права, економіки та бухгалтерського обліку, яка має знання та досвід, щоб всебічно оцінити переваги й ризики процедури банкрутства.

Чи вважаєте Ви за потрібне встановлення мораторію на відкриття банкрутств під час воєнного стану подібно до встановленого Кабміном на період дії карантину, уведеного для запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19?

Для відповіді на це запитання потрібно спершу пояснити саму суть банкрутства та його наслідки для економіки країни.

Банкрутство - це передусім інструмент для очищення ринку від бізнесу, який не працює. З початком повномасштабної війни бізнес утратив велику кількість активів, стався масовий відтік фахівців і фінансових ресурсів, що призвело до неможливості відновлення деяких як великих, так і малих підприємств. Але в будь-якого бізнесу була операційна діяльність, кредиторська й дебіторська заборгованості тощо. І ці процеси не зупинилися остаточно 24 лютого. Тому порушилася екологічна система ланцюга взаєморозрахунків - від виробника до продавця. Кожен кредитор намагається отримати свої кошти, адже в боржника залишився обов'язок погасити свою заборгованість.

Процедура банкрутства допомагає вишикувати всіх кредиторів в чергу, передбачену Кодексом України з процедур банкрутства; зупинити хаос із виконавчими провадженнями; виявити активи, коштом яких можна погасити кредиторську заборгованість і звільнити в подальшому підприємство від боргових зобов'язань.

Банкрутство - це єдиний законний інструмент для виходу з ринку підприємства з борговими зобов'язаннями. Крім того, у процедурі банкрутства власники та керівництво бізнесу мають змогу отримати допомогу висококваліфікованого кризового менеджера в особі арбітражного керуючого, який допоможе з відновленням платоспроможності та бізнесу.

Для відновлення економіки України інструмент банкрутства на цей час є найактуальнішою практикою, яку в жодному разі не можна забороняти бізнесу використовувати.

Чи застосовують у воєнний час солідарну та субсидіарну відповідальність?

Так. Але не там, де це пов'язано з війною. Звісно, завданням арбітражного керуючого є якнайбільше наповнити ліквідаційну масу та притягнути винних до відповідальності, щоб кредитори могли максимально задовольнити свої вимоги. Але він також керується здоровим глуздом і наданими доказами. Якщо, наприклад, бізнес заборгував через знищення активу підприємства внаслідок воєнних дій, то це різко відрізняється від вибуття активу до пов'язаної особи за мізерну ціну.

Якщо боржник втратив актив через бойові дії, чи можливо ліквідувати підприємство, не очікуючи відшкодування збитків від рф?

Ми всі добре розуміємо, що відшкодування збитків за знищене майно потребує часу та немає гарантії його отримання. Але це така сама дебіторська заборгованість, яка в майбутньому може забезпечити погашення кредиторської заборгованості досить у великому обсязі. Тому так само її може бути виставлено на торги, а кошти з продажу - зараховано до ліквідаційної маси. Як і у звичайних процедурах банкрутства, усе залежить від рішення кредиторів. Вони можуть ухвалити рішення про недоцільність очікування компенсації чи виставлення її на продаж. І тоді, звісно, це не заважатиме підприємству закінчити процедуру ліквідації.

Поставити запитання Наталії Тищенко щодо процедури банкрутства під час війни можна за допомогою спеціальної форми за посиланням:

Відповідь буде надано під час круглого столу від LIGA ZAKON, який відбудеться онлайн уже 29 червня о 16:00.

Спікери заходу:

Наталія Тищенко - арбітражна керуюча, адвокатеса-практик, одна з найдосвідченіших юристок України у сфері банкрутства;

Анастасія Шевченко - керівниця департаменту аналізу юридичної інформації LIGA ZAKON, кандидатка політичних наук, юристка-практик із 20-річним стажем.

А також представники Міністерства юстиції України:

Владислав Філатов - директор департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції;

Валерія Коломієць - заступниця Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції.

Учать у заході безкоштовна за попередньої реєстрації

Реєструйтесь, щоб забезпечити себе та власний бізнес достовірною інформацією щодо роботи вашого бізнесу під час війни з перших вуст.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини