У березні Верховний суд розглянув справу № 910/24269/16, яка зацікавить юридичних осіб, що спільно володіють нерухомістю.
Сторони уклали договір про розподіл видатків з утримання земельної ділянки. Позивач, як постійний користувач і власник будівлі на цій ділянці, був відповідальний за його утримання та сплату земельного податку. Відповідач, як співвласник, зобов'язувався відшкодовувати частину витрат пропорційно займаної площі. Спір виник через те, що відповідач перестав виконувати зобов'язання і стверджував, що при підписанні договору він був введений в оману стосовно істотних умов угоди.
Господарський та апеляційний суди нагадали, що Земельний кодекс визначає загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості і землі, на якій він знаходиться. Отже, правовий режим ділянки прямо залежить від права власності на будову. Тому до відповідача, як співвласника нерухомості, перейшли відповідні права і обов'язки. Зокрема, обов'язок сплати земельного податку.
Верховний суд повністю погодився з такими висновками, а також нагадав рішення у подібних, більш ранніх справах. Так, в Постанові ВС від 14.09.2016 у справі № 6-2588цс15 було вказано, що право на землю виникає з моменту придбання права на будівлю незалежно від наступних дій з оформлення права на землю. А згідно з Постановою ВС від 12.10.2016 № 6-2225цс16, таке оформлення можна провести в майбутньому.