Комітет ВР з питань промислової політики і підприємництва рекомендував прийняти в другому читанні та в цілому законопроект №4591 «Про Установі бізнес-омбудсмена» ще 18.05.2016, але тільки зараз законопроект має шанси потрапити до порядку денного Ради для прийняття. Віктор Галасюк, голова Комітету, якого називають головним лобістом законопроекту, пояснив його суть.
Що таке Установа бізнес-омбудсмена - це недержавна неприбуткова організація, покликана безкоштовно захищати підприємців від дій або бездіяльності уряду, місцевої влади, силовиків, різних «регуляторів» і навіть держпідприємств, які порушують право на свободу підприємницької діяльності або неправомірно втручаються в господарську діяльність підприємств і підприємців . Бізнес-омбудсмен працює не один, він має двох заступників і секретаріат, до якого входять інспектори, які безпосередньо працюють зі скаргами. Установа підзвітний наглядовій раді, в якої порівну представлені уряд, міжнародні фінансові організації і бізнес-асоціації.
Що робить Установа: по-перше, розглядає скарги підприємців на органи влади і виносить по ним уявлення, обов'язкові для реагування. Вона не може змусити або зобов'язати, тому що не є суб'єктом владних повноважень. Однак «людина з ліхтариком» і законними повноваженнями, який грамотно підсвічує проблему, істотно сприяє її вирішенню. По-друге, узагальнює типові проблеми і пропонує шляхи їх вирішення в так званих системних звітах.
Бізнес-омбудсмен має право:
- на отримання необхідних документів і інформації за запитом, а також максимальне сприяння від посадових осіб органів влади;
- на першочерговий прийом Президентом, Прем'єром, Головою Верховної Ради, міністрами та іншими високопоставленими чиновниками:
- на щоквартальну аудієнцію у Прем'єр-міністра для обговорення найбільш гострих і системних проблем бізнесу;
- безперешкодного доступу до всіх органів влади та участі в судах всіх інстанцій;
- бути присутнім при здійсненні заходів державного нагляду (контролю).
Бізнес-омбудсменом може бути тільки той, хто має бездоганну ділову репутацію, високі моральні якості, вищу економічну або юридичну освіту, глибокі знання української проблематики і відповідає критеріям, визначеним наглядовою радою. Їм не може бути той, хто має непогашену судимість, відноситься до будь-якої політичної партії, останні три роки був держслужбовцем або має в Україні бізнес, працює ще десь за сумісництвом.
Фактори незалежності Установи:
- спеціальний законодавчо закріплений статус;
- непідзвітність і непідконтрольність органам влади;
- гарантована на рівні закону прозорість діяльності для суспільства;
- недоторканність бізнес-омбудсмена і його заступників на весь час виконання повноважень;
- диверсифікація джерел фінансування - кошти на діяльність Установи бізнес-омбудсмена можуть надходити з держбюджету, від міжнародних фінансових організацій (сьогодні це основне джерело фінансування) і бізнес-асоціацій.
Бізнес-омбудсмен - не експеримент. Україна - не перша держава, де створена організація бізнес-омбудсмена. Відповідний досвід мають США, Великобританія, Франція, Грузія, Казахстан і ряд інших країн. Установа бізнес-омбудсмена в Україні існує з грудня 2014 року, але на рівні меморандуму, в подальшому зафіксованому постановою КМУ. Це так звана «Антикорупційна ініціатива», підписана КМУ, ЄБРР, ОЕСР, ЄБА, Американською торговою палатою, ФРУ, ТПП і УСПП. Зараз вона фінансується з мультидонорского рахунки ЄБРР, відкритого в 2014 році. Засоби виділяють Великобританія, Данія, Італія, Нідерланди, Польща, США, Фінляндія, Франція, Швейцарія, Швеція, Японія та ЄС.
Закон потрібен, щоб захистити Установу, посилити її функції і підвищити ефективність.
За час роботи бізнес-омбудсмена в Україні розглянуто 3,5 тис. звернень, з них відкрито 2,5 тис. розслідувань; 1,5 тис. рекомендацій надано держорганам, з них 92% виконано; підготовлено 11 системних звітів з рекомендаціями для КМУ.
З урахуванням звітів бізнес-омбудсмена, в парламенті був зареєстрований ряд економічних та антикорупційних законопроектів: про безкоштовне приєднання до інженерних мереж (№6671), «Стоп маски-шоу» (№7275), «На захист українських експортерів» (№7365 ).