Загрозливі масштаби проблеми тіньового ринку деревини призвели до того, що правова боротьба з незаконною вирубкою ведеться за кількома напрямками. Впроваджувані урядом заходи з електронного обліку і посилення контролю може доповнити значне посилення санкцій до порушників і розширення повноважень осіб, відповідальних за реагування на порушення.
Це, зокрема, передбачає, зареєстрований 8.12.2016 у Парламенті законопроект № 5504, що спрямований на вдосконалення відповідальності за порушення лісового законодавства та охорони зелених насаджень. У жовтні минулого року текст законопроекту оновили, а на початку лютого його підтримав профільний комітет ВР.
Крім боротьби з незаконним видобутком деревини, передбачені документом нововведення покликані розширити можливості громадського контролю за вирубками.
Автори законопроекту запропонували посилити адмінвідповідальність і вдосконалити порядок притягнення до неї в сфері охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів, охорони земель лісового фонду. Можуть бути оновлені і склади злочинів щодо знищення лісів вогнем і незаконних рубок, а також криміналізувано незаконне видалення, знищення або пошкодження зелених насаджень. Крім того, зміни в лісовому законодавстві спрямовані на удосконалення обліку лісових ресурсів, впровадження нових обов'язків громадян щодо охорони лісів, забезпечення доступу до інформації про проведення рубок постійними лісокористувачами.
Цілком можливо, що ця ініціатива стане частиною масштабних змін в регулюванні відповідальності за порушення природоохоронних норм - 9 лютого у Верховній Раді зареєстрували схожий за програмними цілями законопроект № 8026, що передбачає істотне збільшення штрафів за екологічні проступки. У числі лісоохоронних положень законопроект, серед іншого, передбачає розширення повноважень громадських інспекторів по складанню адмінпротоколів. Детальніше про це див. «Відповідальність за порушення природоохоронних норм запропонували посилити».