30 січня Рада Європи оприлюднила звіт Спеціального комітету експертів зі взаємної оцінки заходів по боротьбі з відмиванням коштів і фінансуванням тероризму (MONEYVAL) по Україні. Експерти констатували необхідність удосконалення законодавства, хоча, за їх словами, вжиті заходи в цій сфері вже принесли позитивний ефект. Якщо до цих рекомендацій українська влада дослухається, найімовірніше, буде посилено низку норм законодавства. Положення звіту дають змогу спрогнозувати можливі зміни.
По-перше, експерти вважають, що необхідні «нові нормативні положення з більш суворими вироками», що означає, як мінімум, посилення санкцій відповідних статей Кримінального кодексу. Крім того, звіт містить рекомендацію щодо запровадження в КК норми, яка передбачає, що особа може бути засуджена за відмивання коштів навіть за відсутності засудження за предикативне правопорушення (злочин, внаслідок якого виникли доходи, які «відмиваються» надалі).
По-друге, на думку європейських експертів, серед поширених механізмів відмивання коштів в Україні - так звані центри конвертацій. З їх допомогою гроші перетікають з реальної економіки в тіньову або вивозяться з країни. Реакцією на це зауваження може стати посилення процедур валютних операцій і фінмоніторингу (хоча Нацбанк узяв чіткий курс на лібералізацію в цих сферах).
По-третє, у MONEYVAL вважають, що сприяють відмиванню коштів національні проблеми корупції та незаконної економічної діяльності, включаючи фіктивне підприємництво, ухилення від сплати податків і шахрайство. Це може призвести до нових антикорупційних ініціатив, а також податкових нововведень (у гіршому разі - посиленню відповідальності, у кращому - фіскальним стимулам детінізації бізнесу).