Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Пенсійна реформа, напевно, радує, але не всіх

4 жовтня 2017, 13:01
448
0
Реклама

Реформа передбачає запровадження єдиних підходів до нарахування пенсій, поновлення виплати пенсій у повному обсязі пенсіонерам, які працюють, зміну порядку визначення мінімальної пенсії, порядку індексації й перерахунку пенсій, а також багато інших змін, які неодмінно стануть предметом докладнішого аналізу. А поки що зупинимося на основних аспектах цього доленосного для багатьох рішення.

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (законопроект № 6614), названий ще «пенсійною реформою», перспектив прийняття якого ніби й не було, таки було прийнято 3 жовтня 2017 року.

СТАЖ

З погляду бізнесу, офіційне працевлаштування стане критичним для співробітників і може бути вирішальним під час вибору або зміни роботодавця, адже найбільш суперечливими є норми про значне підвищення страхового стажу, необхідного для отримання мінімальної пенсії.

Важливою умовою отримання пенсійного забезпечення стає офіційний узаконений стаж, тепер обійтися без нього вже не вийде: починаючи з наступного року страховий стаж для чоловіків становитиме 25 років і до 2027 року зросте до 35 років, для жінок - на п'ять років менше. Звичайно, багато хто може заперечити, що в 60 років не мати трудового стажу хоча б 25 років навіть якось невдобно, та факт залишається фактом - із дуже багатьох причин (безробіття, неофіційне працевлаштування, закордонні заробітки) таких потенційних пенсіонерів виявиться вдосталь, а коли норма зросте до 35 років, то тим паче.

У цьому питанні реформа передбачає ноу-хау - стаж можна докупити (!), але не більше 5-ти років, чи почекати років до 65. Враховуючи, що вартість одного року стажу більша за 16 тис. грн, обидва варіанти навряд чи влаштують тих, хто реально дивиться на життя, в умовах масового безробіття й інших об'єктивних причин неможливості мати офіційний стаж. До речі, роки навчання будуть зараховані до трудового стажу тільки студентам-бюджетникам.

НАРАХУВАННЯ ПЕНСІЇ

Невтішною для багатьох майбутніх пенсіонерів є норма про зменшення величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35 до 1,0. Зміна, безумовно, відразу знизить результат їхніх заздалегідь виконаних розрахунків, хоча базова середня заробітна плата для розрахунку пенсії становитиме 3764,60 грн, що суттєво більше, ніж до реформи (1197 грн), і це може виявитися позитивним моментом.

МІНІМАЛЬНА ПЕНСІЯ

Змінено мінімальний розмір пенсії, який встановлено на рівні 1452 грн (нинішній розмір - 1312 грн), і саме це є головним козирем у заявах чиновників про істотне підвищення добробуту пенсіонерів «уже сьогодні».

ІНДЕКСАЦІЯ ТА ПЕРЕРАХУНОК

Також пропонується змінити порядок індексації й перерахунку пенсій.

Після реформи перерахунок раніше призначених пенсій проводитиметься щороку шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії, - це позитивний момент. З 2021 року нарахована пенсія збільшуватиметься на коефіцієнт, який відповідає 50 % показника зростання споживчих цін за попередній рік і 50 % показника зростання середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року, у якому проводиться збільшення (у період 2019-2020 років - з урахуванням цих показників за попередній рік).

Збільшення розміру пенсій передбачене в нормі перерахунку розмірів пенсій, призначених у минулі роки з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки (3 764,40 грн) та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Це осучаснення пенсій передбачене з 1 жовтня, тобто «заднім числом»!

ЄДИНІ ПРАВИЛА ПРИЗНАЧЕННЯ

Припускаємо, що багато тих, хто тримався за перспективу спецпенсій, активно поповнять ринок праці, і при цьому бізнесу треба розуміти, що до неофіційного працевлаштування вони взагалі морально не готові.

Запровадження єдиних правил призначення пенсій, у тому числі в частині спеціальних пенсій і пенсій за вислугу років, з одного боку, вбачається справедливим рішенням. Однак, з іншого боку, треба розуміти, що ті, хто основний свій стаж заробляв на роботах з особливими умовами праці й сподівався на те, що держава їх враховуватиме під час нарахування пенсії, безумовно, сильно розчаровані. Ідеться про досить велику групу наших співгромадян, які працювали в сферах освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, прокурорських працівників та інших осіб, які раніше могли виходити на пенсію достроково - за п'ять-десять років до настання пенсійного віку. Усі вони, у тому числі держслужбовці, судді, вчені, переводяться на загальну систему нарахування пенсій. Особливі умови враховано й збережено для військовослужбовців і силовиків.

ПЕНСІОНЕРИ, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ

Прийнятим документом знімається обмеження для пенсіонерів, які працюють, і 15 % із їхньої пенсії не зніматимуться, вони зможуть одночасно отримувати і зарплату, і пенсію в повному обсязі. Норма позитивна, але, як показує практика, пенсіонери, котрі працюють, давно пристосувалися й офіційною зарплатою з офіційним працевлаштуванням хизувався мало хто, хіба що бюджетники.

НАКОПИЧУВАЛЬНА ПЕНСІЙНА СИСТЕМА

Підтверджено намір Уряду запровадити другий рівень пенсійної системи - обов'язкову накопичувальну. Зазначено, що внески до неї почнуть збирати з 1 січня 2019 року. До 1 липня 2018 року Кабмін має забезпечити створення компонентів цієї системи. До того часу, очевидно, стане зрозуміло, як розподілятимуться страхові внески між солідарною та накопичувальною системами.

Що вже зараз важливо знати роботодавцям з цього питання:

- дефіцит коштів Пенсійного фонду покриватиметься за рахунок Держбюджету, що продовжить стимулювати інтерес Уряду до зростання податкових надходжень;

- посилиться контроль за сплатою страхових внесків;

- розшириться обсяг відомостей, які треба буде передавати до Пенсійного фонду;

- інформація про держреєстрацію юросіб і ФОП одразу ж потраплятиме до відповідного територіального органу Пенсійного фонду, хоча й нині цей зв'язок було досить добре налагоджено;

- буде скоректовано й розширено список осіб, які підлягають обов'язковому пенсійному страхуванню.

Реформа відбулася, але поки навіть немає остаточного тексту прийнятих нововведень. Багато її нюансів буде уточнено, доопрацьовано, отримають роз'яснення в підзаконних актах і, безумовно, аналітичних матеріалах компанії ЛІГА: ЗАКОН, які будуть розміщені в наших продуктах.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини