Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Колективне управління авторськими правами може бути нормативно впорядковане

22 серпня 2017, 11:48
502
0
Реклама

Група народних депутатів зареєструвала в парламенті два пов'язані законопроекти: «Про колективне управління майновими авторськими та суміжними правами» (рег. № 7029 від 17.08.2017) і «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування організацій колективного управління» (рег. № 7030 від 17.08.2017).

На сьогодні існування організацій колективного управління майновими авторськими та суміжними правами передбачено Законом «Про авторське право і суміжні права». Але в ньому не конкретизовано правовий статус та особливості функціонування таких організацій, порядок їх взаємодії із суб'єктами авторського права і суміжних прав, користувачами, іншими організаціями та органами державної влади, контролю за діяльністю організацій колективного управління тощо. Це призводить до неефективної діяльності існуючих організацій колективного управління, наявності широкого поля для зловживань з боку посадових осіб зазначених організацій, відсутності прозорої системи збору та розподілу винагороди на користь суб'єктів авторських і суміжних прав, відмови користувачів від здійснення виплати у межах системи колективного управління і, як наслідок, масового порушення авторського та суміжного права.

Автори законопроекту сподіваються, що з прийняттям спеціального закону у сфері колективного управління відбудеться:

- реформування та підвищення ефективності всіх її ланок;

- усунення неоднозначності правового статусу організацій;

- впровадження прозорої та контрольованої системи добровільного, розширеного й обов'язкового управління;

- запровадження вимог і стандартів ЄС;

- впровадження інститутів медіації та вирішення спорів;

- установлення ефективних механізмів державного нагляду (контролю);

- вдосконалення окремих положень чинного законодавства про сучасні способи використання об'єктів авторського права та суміжних прав у цифровому середовищі.

Законопроект передбачає внесення змін до низки законодавчих актів з метою запобігання колізіям і різночитанням. У ньому також прописується графік заходів щодо роздержавлення Державної організації «Українське агентство з авторських та суміжних прав» і приведення її організаційної структури, статутних документів і діяльності у відповідність до нових вимог.

Проект закону про внесення змін до Податкового кодексу уточнює правовий статус організацій колективного управління як неприбуткових організацій, з урахуванням специфічної мети їх діяльності. Водночас оскільки такі організації є податковими агентами фізичних осіб, законопроектом передбачено їх виключення з переліку неприбуткових організацій, виплати яких не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізосіб.

Оскільки ці законопроекти розроблено впливовими народними депутатами, які мають великий досвід у сфері авторських прав, то великими є шанси на відносно швидке їх прийняття.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини