На сьогодні критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності суб'єктів, які повинні виконувати вимоги щодо працевлаштування інвалідів, і періодичність їх контролю, визначені постановою КМУ від 03.12.2009 р. № 1288. Держпраці розробила проект постанови Уряду, якою має бути затверджено нові критерії.
Відповідно до цих критеріїв суб'єкти господарювання незалежно від форми власності належатимуть до одного з трьох ступенів ризику: високого, середнього або незначного. Такий розподіл є й нині, але його запропоновано скоректувати. Зокрема, до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику планується зарахувати суб'єктів, які:
- протягом 12 календарних місяців, що передують проведенню планового заходу, отримували відмову у наданні ліцензій або дозволів на провадження певних видів діяльності;
- не подають або порушують встановлений порядок подання інформації про працевлаштованих ними осіб;
- протягом останніх 12 календарних місяців мали масове вивільнення працівників;
- застосовують працю іноземців або осіб без громадянства;
- не подають або несвоєчасно подають звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю, не виконують нормативу робочих місць для працевлаштування таких осіб;
- притягалися до відповідальності за порушення вимог законодавства про рекламу вакансій;
- провадять виробничу діяльність і мають понад 500 працівників тощо.
Планові заходи нагляду (контролю) проводяться стосовно суб'єктів із високим ступенем ризику не частіше одного разу на два роки, із середнім ступенем - не частіше одного разу на три роки, із незначним ступенем - не частіше одного разу на п'ять років.
Якщо суб'єкт може належати одночасно до двох ступенів ризику, то його зараховують до вищого.