Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Інфраструктуру фондового ринку чекають зміни

26 жовтня 2018, 15:05
218
0
Реклама

Нацбанк представив свої пропозиції до законопроекту про діяльності Розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках (законопроект №6539 від 2.06.2017) .

Регулятор має намір отримати повноваження здійснення оверсайту (нагляду) над елементами інфраструктури фондового ринку, які є критичними. А саме - над центральним депозитарієм (наразі це - Національний депозитарій України) та центральним контрагентом (наразі частково ці функції виконує банк Розрахунковий центр). Оверсайт має полягати у перевірці на відповідність міжнародним стандартам Principles for Financial Market Infrastructures (PFMI). Досі ані Національний депозитарій (НДУ), ані Розрахунковий центр (РЦ) не проходили таку перевірку. Нацбанк вважає, що приведення діяльності НДУ у відповідність до цих стандартів допоможе створити єдиний центральний депозитарій на його основі, оскільки існування двох депозитарних установ зараз є недоцільним.

Також пропонується збільшити частку регулятора в капіталі НДУ до щонайменше 51%. «Участь Національного банку як мажоритарного акціонера посилить довіру до НДУ зі сторони інвесторів, а також забезпечить дотримання суспільного інтересу (public good), який полягає в створенні сприятливих умов для ефективного функціонування ринку. В майбутньому, в міру розвитку ринку, регулятор зможе зменшити свою частку або повністю вийти з капіталу НДУ», - підкреслив заступник голови Нацбанку Олег Чурій.


Крім того, планується оптимізувати діяльність РЦ та перетворити його в спеціалізовану фінансову установу. Монополію РЦ на здійснення грошових розрахунків за операціями з цінними паперами за принципом «поставка цінних паперів проти оплати» (Delivery versus payment, DVP) може бути скасовано. Пропонується грошові розрахунки за угодами на умовах DVP здійснювати за принципом «розрахунки в грошах центрального банку» в системі електронних платежів Нацбанку. Очікується, що така технологія допоможе знизити ризики, пов'язані зі зберіганням коштів у комерційних банках.

Нацбанк також планує визначити доцільність функціонування центрального контрагента за допомогою проведення за участі міжнародних донорів та експертів аналізу CBA (Сost-benefit analysis).У випадку його позитивного результату, - РЦ продовжить виконання безризикової клірингової діяльності.

В Нацбанку висловили сподівання, що ці пропозиції будуть оперативно опрацьовані та винесені на розгляд парламенту.

***

Нагадаємо, що в ІПС ЛІГА:ЗАКОН містяться аналітичні матеріали, присвячені окремим аспектам банківської діяльності. Наприклад, в розділі «Ситуації для бізнесу» можна прочитати про:

- «Порядок видачі банківської ліцензії»;

- «Філія/відділення та представництво банку - у чому різниця»;

- «Як банку правильно оформити відносини з колектором».

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини