Мінохорониздоров'я розпочало закупівлі послуг з розробки програмного забезпечення для створення Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, яка передбачає функціонування реєстру донорів. Також відомство працює над доступом до міжнародної бази донорів кісткового мозку. На ці потреби в держбюджеті 2018 року передбачено близько 28 млн грн.
Реєстр донорів - це база даних, в якій знаходиться інформація про потенційних донорів і їх HLA-фенотипи (система тканинної сумісності). Якщо виникає необхідність у трансплантації, то в організацію, яка відповідає за функціонування реєстру, направляється запит із зазначенням фенотипу пацієнта. Використовуючи цю інформацію, в реєстрі шукають донора.
Передбачається створення дев'яти реєстрів потенційних донорів:
- особи, які заявили про згоду або незгоду на посмертне донорство або призначення повноважного представника;
- особи, які дали згоду на вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації або виготовлення біоімплантатів з їх тіла після смерті;
- анатомічні матеріали, призначені для трансплантації або виготовлення біоімплантатів;
- живі донори;
- живі донори стовбурових клітин;
- особи, які потребують трансплантації;
- особи з трансплантованим матеріалом;
- заклади охорони здоров'я, які надають допомогу із застосуванням трансплантації або здійснюють діяльність, пов'язану з трансплантацією;
- трансплант-координатори.
Нагадаємо, що перший в світі подібний реєстр потенційних донорів з'явився в США. Поступово ця система поширилася на Європу, Азію, Австралію. Згодом дані з різних країн були об'єднані в Міжнародну мережу (EMDIS в Європі - European Marrow Donor Information System), а потім і в Всесвітню мережу - BMDW (Bone Marrow Donors Worldwide).