Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Майбутня система валютного регулювання стає зрозумілішою

8 листопада 2018, 11:33
309
0
Реклама

Нацбанк оприлюднив для публічного обговорення три з семи проектів нормативно-правових актів, які стануть основою для принципово нової системи валютного регулювання, передбаченої Законом «Про валюту і валютні операції».

Як ми писали раніше, ще у вересні Нацбанк презентував власне бачення системи валютного регулювання, що складатиметься з семи ключових НПА (постанов правління НБУ). Наразі оприлюднено проекти перших трьох, що визначатимуть:

- структуру валютного ринку та правила торгівлі іноземною валютою та банківськими металами;

- порядок розрахунків, операцій з купівлі та переказів іноземної валюти на території України та за кордон;

- транскордонне переміщення готівки, банківських металів, а також цінних паперів в документарній формі.

Стверджується, що ці НПА створені за принципом «дозволено все, що прямо не заборонено законом». Вони частково набудуть чинності разом із Законом з 07.02.2019 року, а на повну силу - за сприятливих макроекономічних умов.

До того часу валютне регулювання також буде частково здійснюватися в рамках тимчасових постанов, що визначатимуть:

- перелік запроваджених заходів захисту та порядок їх застосування;

- інші інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку (резервування за валютними операціями), а також повідомлювальну систему збору інформації про валютні операції;

- порядок дотримання граничних строків розрахунків, встановлених НБУ.

Тимчасовий характер носитиме і постанова, що затверджуватиме перелік можливих захисних заходів, критерії та порядок їх запровадження, продовження та дострокового припинення.

В цілому, запропоноване нове валютне регулювання містить такі новації:

Дерегуляція інвестицій за кордон. Бізнес та населення, які зараз змушені отримувати ліцензії для інвестування за кордон, зможуть протягом перехідного періоду здійснювати їх в рамках електронного ліміту, який не вимагатиме отримання будь-яких дозвільних документів, а згодом - взагалі без обмежень.

Спрощення проведення транскордонних операцій населення з валютою. Зокрема, місце валютного контролю при здійсненні платежів за кордон посяде нагляд за валютними операціями. Операції на суму до 150 тис. грн не потребуватимуть документарного супроводу, а нагляд за здійсненням операцій понад цю суму буде спрощений.

Також для фізичних осіб буде підвищено ліміт для здійснення переказів за кордон без відкриття рахунку і надання додаткових документів - з 15 тис. грн до суми, яка визначається Держфінмоніторингом (зараз це 150 тис. грн), а для операцій з використанням платіжних карток цей ліміт взагалі буде скасовано.

Крім того, стосовно поштових відправлень фізосіб, замість чинного ліміту в 300 євро, почнуть діяти загальні правила переміщення через митний кордон, які наразі встановлюють ліміт в 10 тис євро.

Розширення переліку валютних операцій, доступних клієнтам банків. Вони отримають можливість розраховуватися за валютні ОВДП не лише у гривні, а й у валюті, а також проводити операції валютного свопу. В обох випадках - якщо іншою стороною є банк. Крім того, можна буде не лише купувати і продавати, а й конвертувати готівкову валюту через термінали та інші програмно-технічні засоби банків.

Спрощення процедури купівлі валюти на міжбанківському ринку для клієнтів банків. Так, операції на суми до 150 тис. грн не потребуватимуть від юридичних осіб документарних підтверджень, які вони мають надавати зараз. В перспективі такий підхід буде розповсюджений на всі операції клієнтів банків з купівлі валюти на міжбанківському ринку.

Розширення можливостей для проведення операцій з банківськими металами. Компанії відповідної спеціалізації зможуть купувати банківські метали без обмежень, а також отримають право їх ввозу-вивозу через кордон (зараз таке право мають лише банки).

Фізичні особи зможуть проводити операції з банківськими металами в межах ліміту Держфінмоніторингу (150 тис. грн), але в подальшому обмеження будуть скасовані і для них.

Проекти інших постанов Нацбанк обіцяє оприлюднити для публічного обговорення протягом місяця.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини