Національний банк України запроваджує міжнародний номер банківського рахунку IBAN. Регулятор вважає, що це дасть можливість гармонізувати український платіжний простір з європейським, а також сприятиме модернізації системи електронних платежів НБУ. Суть змін - у номер рахунку включається інформація про країну і банк, в яких відкрито рахунок.
Встановлено, що з 1 квітня 2019 року банки відкриватимуть клієнтам нові рахунки у стандарті IBAN. Діючі номери рахунків банки повинні будуть самостійно привести у відповідність до нових вимог до 31 жовтня 2019 року - діючі номери рахунків для клієнтів доповняться кодом країни та кодом банку.
У період з 1 квітня до 31 жовтня 2019 року у реквізитах розрахункових документів можна буде зазначати як діючий номер рахунку та код банку, так і номер у стандарті IBAN. Після цього всі перекази коштів будуть здійснюватися лише з використанням IBAN.
Очікується, що запровадження нового стандарту дасть можливість:
- ідентифікувати платника та отримувача коштів, а також банк, що їх обслуговує;
- уникнути помилок у реквізитах рахунків завдяки скороченню записів в розрахункових документах;
- швидше здійснювати перекази та отримувати кошти.
Також передбачається, що використання цього стандарту у майбутньому дозволить застосовувати QR коди, які міститимуть інформацію про IBAN.
Відповідні зміни передбачено постановою Нацбанку від 28.12.2018 №162 , яка набере чинності з 1.04.2019.
Зазначимо, що IBAN - це стандартна система для банківського рахунку в країнах ЄС. Кожна держава самостійно встановлює структуру номера рахунку IBAN, слідуючи вимогам стандарту ISO 13616. Для України він складається із 29 літерно-цифрових символів: коду країни, контрольного розряду (дозволяє переконатись, що номер рахунку наведено без помилок), коду банку та номера рахунку.
Нагадаємо, що Мінфін отримав доступ до інформації про банківські рахунки українців.