Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Яким буде ринок землі в Україні

28 серпня 2019, 17:55
2208
0
Реклама

Зокрема, на брифінгу обговорювались питання, які стосуються відкриття нового ринку землі, перспективи продажу землі та деякі ключові положення законопроекту, який наразі знаходиться в стадії розробки. Експерти одностайно наголосили на тому, що ринок землі необхідний Україні: мораторій на відчуження землі не тільки стримує розвиток аграрного сектору, а й змушує багатьох підприємців галузі працювати «в тіні». Андрій Дикун, голова Всеукраїнської аграрної ради, навів сумну статистику: приблизно 20 мільйонів гектарів землі обробляються підприємцями, які не сплачують жодних податків. «Це - половина від всіх земель, що оброблюються в Україні, і на цьому ми щорічно втрачаємо близько 60 мільярдів гривень» - зазначив він.

Що потрібно для відкриття ринку землі?

Експерти знайшли згоду у тому, що відкриття ринку землі повинно проходити поетапно. По-перше, необхідно прийняти проект, який захистить землю, що буде належати бізнесу, від рейдерства, по-друге - завершити передачу земель у населені пункти, а по-третє - привести до ладу держгеокадастр. Олександр Поліводський, заступник голови Комітету АПК торгово-промислової палати наголосив на тому, що Україні потрібна повна ре кодифікація. Проте, не дивлячись на необхідність доповнювати законодавство та реєстри, в.о. міністра аграрної політики Ольга Трофімцева заявила, що до відкриття ринку землі Україна готова на 99%.

Хто зможе купувати землю?

Директор Всеукраїнського аграрного форуму Марія Дідух припустила, що спочатку дозволити купувати землю потрібно тільки фізичним особам, а після підготовки відповідної нормативно-правової бази - юридичним. Це обумовлено необхідністю захисту землі бізнесменів від рейдерства, а також для того, щоб врегулювати питання можливості купівлі української землі іноземцями, проте це питання стало найгострішим у дискусії.

Зверніть увагу, що уберегти майно від рейдерів допоможуть сервіси SMS-маяк і SMS-маяк Земля, за допомогою яких можна оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS-повідомлення, електронним листом, або ж через повідомлення в кабінеті користувача).

Читайте також: Дубілет готує проект по захисту бізнесу від рейдерів

Позиції спікерів з цього питання різняться: «З одного боку, якщо іноземці будуть купувати українську землю, вони будуть сплачувати податки в Україні - це добре для бюджету, але гроші, які вони будуть заробляти від своєї діяльності все ж таки будуть виводитись із України - це погано» - таку позицію займає Андрій Дикун. Інший спікер, Роман Граб, заступник генерального директора Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» та координатор Земельного комітету УКАБ, сказав, що продаж землі для іноземців можливий тільки тоді, коли будуть створені умови для того, щоб вони вкладали гроші (а отже і залишали) в Україні. «Крім того, у кожен гектар землі їм доведеться інвестувати від 1500 до 3000 доларів, та ще й ризикувати цими грішми, тож постає питання, чи захочуть взагалі іноземці інвестувати стільки у землю» - додав Роман Граб.

Окремою проблемою постало питання дозволу на купівлю землі юридичними особами. Ігор Гоцик, представник Європейської Бізнес Асоціації, вважає, що іноземцям продавати землю не можна: «Якщо ми дозволимо купувати землю юридичним особам, ми дозволимо купувати її і іноземцям. Вони будуть реєструвати юридичні особи в Україні, купувати землю та виводити свої капітали за кордон. Щоб цього не сталось, нам потрібно мати ряд ідентифікаційних ознак, які будуть відрізняти дійсно українські підприємства від іноземних».

Ціни на землю

Зрозуміло, що із введенням ринку необхідно буде визначитись із цінами на землю. Зараз вважається, що в Україні дешева оренда землі - 100-200 доларів за гектар. Проте, насправді це не так.

«Зараз ми бачимо дуже сумне явище: і в Україні, і в Польщі ціни однакові, але підприємці переважно розвивають бізнес у Польщі. Це так, тому що там вони отримують дотації. В Україні жодних дотацій немає. Тож якщо поринути у питання трохи глибше, стає зрозумілим, що в Україні ціни зовсім не такі вже й низькі» - прокоментував Андрій Дикун.

Ольга Трофімцева зазначила, що ціни на землю протягом першого етапу відкриття ринку землі будуть нормативно зафіксованими та для кожного регіону своїми. «Потім, коли ринок зможе контролювати ціни сам, ми перестанемо фіксувати ставки, але для цього нам потрібно буде прийняти ряд норм, які не дозволять спекулювати на цінах на землю».

Запис брифінгу в.о. міністра аграрної політики Ольги Трофімцевої можна подивитись тут.

Однак конкретних положень, які будуть міститися у законопроекті названо не було. За словами О. Трофімцевої, проект буде сформований на основі урядового, а повний текст можна буде переглянути вже після формування нового Кабінету Міністрів.

Читайте також:

Рейдери використовують нові схеми захоплення майна

Власники нерухомості повинні заплатити податок до 1 вересня

Cудові рішення щодо власності на землю ви можете знайти у системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Отримати тестовий доступ в VERDICTUM можна за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини