Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську
ЖКГ

Самовільне відключення від центального опалення не звільняє від оплати послуги: Верховний Суд

13 вересня 2019, 09:00
4882
0
Реклама

У жителів багатоквартирних будинків з централізованим опаленням і гарячим водопостачанням немає можливості відключити окрему квартиру.

Самовільне відключення від системи централізованого теплопостачання не є підставою для звільнення від плати за послуги. Така позиція Верховного Суду викладена в постанові по справі №226/1437/16-ц від 19 серпня 2019 року. Повний текст постанови доступний в системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Систему можна протестувати тут.

Комунальне підприємство звернулося до суду з позовом, в якому просило стягнути з відповідача заборгованість по тепловій енергії за період з 1 жовтня 2014 року по 1 травня 2016 року.

Квартира відповідача знаходиться у багатоквартирному будинку, приєднаному до системи централізованого опалення і він є споживачем житлово-комунальних послуг. Між комунальным підприємством і відповідачем встановилися фактичні договірні відносини.

Відповідач подав зустрічний позов про визнання договору розірваним, уточнивши, що в червні-липні 2008 року в його квартирі зняли усі батареї (він написав заяву з проханням очистити труби) і поставили перемички. Таким чином, він вважає, що договір був зупинений через припинення надання послуг.

Місцевий суд позовні вимоги комунального підприємства задовольнив. У задоволенні зустрічного позову відмовив. Апеляційний суд залишив рішення без змін.

У касаційній скарзі боржник просив скасувати рішення місцевого суду і ухвалу апеляційного суду. Касаційна скарга мотивована тим, що радіатори з його квартири були зняті представниками комунального підприємства.

КЦС ВС залишила скаргу особи без задоволення, враховуючи наступне:

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства № 169 було внесено зміни, які зробили неможливим відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку.

Суди встановили, що з 2008 року в квартирі відповідача відсутні радіатори, але це не є доказом відключення квартири від централізованого теплопостачання і доказом ненадання йому послуг. Також немає доказів звернення боржника до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про відключення його квартири від мережі теплопостачання.

Підведення централізованого опалення до стояка в межах квартири свідчить про виконання послуг. Таким чином, комунальне підприємство виконало свої зобов'язання відносно надання послуг з централізованого опалення, а відповідач, незалежно від споживання цієї послуги або відмови від її споживання, зобов'язаний її сплатити.

Правова позиція суду не є новою, з цього питання існує постійна і незмінна судова практика, у тому числі Верховного Суду України (постанови у справах № 6-1192цс15 і № 6-1706цс15) від яких Велика Палата Верховного Суду не відступала.

Відстежувати нові і значущі судові рішення зручніше в системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Отримати тестовий доступ в VERDICTUM можна за посиланням.

Також судову практику ви можете знайти в модулі "Судова практика" ІПС ЛIГА:ЗАКОН. Тестовий доступ до ІПС можна отримати за посиланням

Зверніть увагу: В Україні запроваджується нова процедура відключення від центрального опалення і гарячого водопостачання

ЛІГА:ЗАКОН запрошує на конференцію про захист бізнесу Safe Side 2.0. Програма конференції побудована на обговоренні останніх змін в законодавстві і реальним ситуаціям українських компаній. Реєструйтеся за посиланням

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини