Відповідно до Податкового кодексу платники податків можуть включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, фактично сплачених протягом звітного податкового року. Про це раніше роз'яснювали в ГУ ДФС в Івано-Франківській області.
Таке право виникає, якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію.
Право на включення до податкової знижки суми процентів, сплачених за користування іпотечним кредитом, надається за одним іпотечним кредитом протягом 10 послідовних календарних років починаючи з року, в якому:
- об'єкт житлової іпотеки придбавається;
- збудований об'єкт житлової іпотеки переходить у власність платника податку та починає використовуватися як основне місце проживання.
Якщо іпотечний житловий кредит має строк погашення більше ніж 10 календарних років, право на включення частини суми процентів до податкової знижки за новим іпотечним житловим кредитом виникає після повного погашення основної суми та процентів попереднього кредиту.
Алгоритм розрахунку податкової знижки:
- визначається база оподаткування шляхом зменшення річної суми нарахованої (виплаченої) заробітної плати на суму ЄСВ та податкової соціальної пільги. Інформацію щодо сум нарахованого загального річного оподатковуваного доходу, застосованих податкових соціальних пільг, утриманого ЄСВ та ПДФО фізичні особи отримують у вигляді довідки про доходи від свого роботодавця;
- на підставі підтверджувальних документів визначається сума витрат у вигляді частини суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, яка з урахуванням коефіцієнту, включається до податкової знижки.
Коефіцієнт розраховується за такою формулою:
К = МП/ФП,
де К - коефіцієнт;
МП - мінімальна загальна площа житла, що дорівнює 100 м2;
ФП - фактична загальна площа житла, що будується (придбавається) платником податку за рахунок іпотечного кредиту;
- розраховується сума ПДФО, на яку зменшуються податкові зобов'язання у зв'язку з використанням права на податкову знижку;
- здійснюється порівняння розрахункової суми податку і суми податку, фактично утриманого із заробітної плати за рік.
У разі, якщо сума податку, утриманого із заробітної плати, перевищує розраховану суму податку, то така сума підлягає поверненню.
Витрати повинні бути підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, наприклад, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).
Для отримання такої податкової знижки платнику разом із декларацією необхідно надати до органу державної податкової служби наступні документи:
- кредитний договір та нотаріально завірений договір іпотеки (+ копія);
- відповідні платіжні документи, в яких чітко визначено суму сплачених відсотків за користування іпотечним кредитом та прізвище, ім'я, по-батькові платника податку як платника цих процентів (+ копія);
- паспорт платника податку з позначкою про реєстрацію за місцезнаходженням житлового будинку (квартири, кімнати), щодо якого оформлено іпотечний житловий кредит(+ копія);
- реєстраційний номер облікової картки платника податку (+ копія);
- довідку з місця роботи про нарахування (виплати) доходу у вигляді заробітної плати (оригінал).
Читайте також: податкова знижка на іпотеку, навчання та ГБО: за що можна повернути частину ПДФО
Щоб отримати інформацію про наявну заборгованість, штрафи, пеню, переплату податків у тій системі, в якій ви працюєте, скористайтесь новою функцією «Стан розрахунків з бюджетом» у сервісі Liga:REPORT.