Державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування, депутати різних рівнів, працівники поліції, кандидати на державну службу та інші категорії держпрацівників - загалом в Україні більше 400 тисяч осіб, які повинні щороку подавати електронні декларації.
Відповідно до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції
від 12 грудня 2019 року N 168/19, декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми у власному персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Перейти у персональний кабінет Єдиного державного реєстру декларацій можна за посиланням.
Під час заповнення декларації іноді виникають певні труднощі, тож ГО «Антикорупційний штаб» підготувала 5 порад для держслужбовців, які допоможуть безпомилково заповнити декларацію.
1. Як декларувати банківські рахунки?
Починаючи з цього року у форму е-декларації було введено новий розділ. У ньому є всі банківські рахунки декларанта та членів його родини.
Якщо у Вас або членів Вашої родини є активна картка якогось банку, то це означає, що Ваш рахунок відкрито.
Усі рахунки вказуються у міжнародному стандарті IBAN. Детальніше про нього читайте тут.
Такий формат дозволяє легко зможете задекларувати і ті рахунки, які відкриті в іноземних банках.
2. Як зробити електронний підпис?
Перш ніж заповнювати декларацію пригадайте, чи не закінчилася дія ЕЦП - Електронного цифрового підпису. Не дивуйтеся, якщо зустрінете абревіатуру КЕП (Кваліфікований електронний підпис). У чинному законодавстві так називається ЕЦП.
Якщо ж дія ЕЦП/КЕП закінчилася, то новий ключ можна зробити у «Приват 24», Міністерстві юстиції або в одному із сертифікованих центрів.
3. Розділ доходи: що вказувати, а що ні?
Якщо Ви є клієнтом “Ощадбанку” або “ПриватБанку”, то можна спростити заповнення е-декларації, взявши в онлайн-банкінгу довідку для декларації.
У цій довідці буде інформація про всі Ваші рахунки у банку де ви берете цю довідку. Також важливо, що в довідці вказується інформація про залишок коштів на рахунках станом на останній день звітного періоду.
Інформація з довідки буде необхідна для заповнення розділу про доходи. У розділі грошові активи з довідки необхідно вказати залишки на рахунках на останній день звітного періоду. А в розділі щодо банківських рахунків ця довідка допоможе внести рахунки банку у форматі IBAN.
Як отримати довідку про відкриті рахунки в банках, читайте тут.
Якщо ви брали кредит, то у розділі про доходи його вказувати не потрібно. Він вказується у розділі про фінансові зобов'язання за умови, що його сума перевищує 96 050 грн. Не вказуються депозити, але нараховані відсотки за депозитами вказати необхідно. Суму депозиту слід вказати у розділі грошових активів.
Не забудьте вказати у розділі доходів "кешбек" або "бонуси", що виплачуються банком.
4. Де можна знайти унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі?
Ще одне нововведення цьогорічної форми декларації - при заповненні інформації про декларанта необхідно вказати унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі.
Якщо ви отримали паспорт громадянина України у вигляді ID-картки або біометричний закордонний паспорт, то у ньому вже є інформація про цей номер запису.
Відсутність ж цих документів означає, що у вас відсутній номер запису в ЄДДР. У такому разі необхідно обрати “Не застосовується” у відповідному полі.
5. Що робити якщо в поданій декларації є помилка?
У такому випадку у Вас є 7 днів на виправлення з моменту оприлюднення декларації в реєстрі. Але будьте обачні - подавати виправлену форму декларації можна не більше 3-ох разів.
Також цю пораду можна використати якщо Ви згадали про щорічне декларування в останній день. Можна подати не повністю заповнену декларацію і тоді вже протягом тижня подати повну і виправлену.
Нагадуємо, що доходи від оренди нерухомості потрібно задекларувати до 1 травня 2020.
Читайте також: В яких випадках річна декларація про майновий стан і доходи не подається
Отримати інформацію про наявну заборгованість, штрафи, пеню, переплату податків у тій системі, в якій ви працюєте, можна за допомогою нової функції «Стан розрахунків з бюджетом» у сервісі Liga:REPORT. Спростити процес сплати податків та подачу звітності до держорганів допоможе бот-бухгалтер ReporTax для ФОП. ReporTax показує податкову заборгованість та дозволяє її cплатити.