Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту
$

Судовий збір можуть не сплачувати ті, хто не має доходу

11.03.2020, 09:09
16797
4

Суд може звільнити особу від сплати судового збору, якщо вона певний час не отримувала дохід
Суд може звільнити особу від сплати судового збору, якщо вона певний час не отримувала дохід

Суд може звільнити заявника від сплати судового збору, якщо він певний час не отримував дохід та зміг це довести.

Відповідне положення міститься в ухвалі КАС ВС від 2 серпня 2019 року № 761/12145/17.

З іншими судовими рішеннями Верховного Суду зручно ознайомитися у VERDICTUM. Замовити повнофункціональний тестовий доступ можна тут.

Особа подала касаційну скаргу на рішення місцевого та апеляційного суду, у якій заявила клопотання про звільнення від сплати судового збору, на підтвердження чого надала довідки з ДФС, згідно з якими заявник немає доходу з 1 кварталу 2018 року по 4 квартал 2018 року та 1 квартал 2019 року.

Позиція Верховного Суду

Згідно з ч. 1 та 3 ст. 136 ЦПК суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Актуальне законодавство, правова картина дня, шаблони договорів, ситуації для юриста та судова практика завжди доступні у системах ЛІГА:ЗАКОН. Замовити повнофункціональний тестовий доступ можна тут.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону "Про судовий збір" суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі якщо розмір судового збору перевищує 5 % розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Частиною 2 цієї статті передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у ч. 1 цієї статті.

Ураховуючи положення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та прецедентну практику Європейського суду з прав людини, зокрема рішення від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі", сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету, суд дійшов висновку, що наявні підстави для звільнення особи від сплати судового збору за подання касаційної скарги на рішення попередніх судів.

З огляду на вищевикладене, клопотання заявника про звільнення від сплати судового збору за подання касаційної скарги підлягає задоволенню.

Ви можете оперативно знаходити судові рішення, відслідковувати інформацію про контрагентів та отримувати всі необхідні інструменти для щоденної юридичної роботи за допомогою Професійного рішення для юридичних департаментів та компаній.

Також читайте:

Ошибка в уплате судебного сбора: как вернуть деньги


Увійдіть, щоб залишити коментар