Сама лише наявність формального недоліку (не зазначення продавцем коду УКТ ЗЕД) у податкових накладних не свідчить про відсутність господарської операції.
Відповідне положення міститься у постанові КАС ВС від 27 лютого 2020 року у справі № 825/785/16.
Не втрачайте важливу інформацію в кризових ситуаціях! Будьте в курсі розкладу судових засідань та завантаженості суддів. Відстежуйте судові справи по контрагентам, аналізуйте Правові позиції та судові рішення. Формуйте власну сильну позицію з системою аналізу судових рішень Verdictum. Отримайте повнофункціональний тестовий доступ за посиланням.
Обставини справи
Підприємство звернулося до суду з позовом до ДФС, в якому просило: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним правомірно та своєчасно віднесено суми ПДВ до податкового кредиту відповідних періодів, по спірних податкових накладних, що підтверджується відповідними первинними документами, які відображені в бухгалтерському та податковому обліку позивача, а також зазначив, що певні недоліки в заповненні податкової накладної контрагентами позивача не роблять такі накладні недійсними.
Попередні суди відмовили у задоволенні позову.
Позиція ВС
На думку Колегії суддів, суди попередніх інстанцій помилково не врахували, що для цілей податкового обліку беруться до уваги насамперед економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення відповідних операцій; не застосували підходу "превалювання суті над формою" та не з'ясували справжню сутність правовідносин, дослідивши лише відповідність податкових накладних формальним вимогам, передбаченим законодавством, а не фактичні відносини, що існували.
Наявність формального недоліку (не зазначення продавцем коду УКТ ЗЕД) у податкових накладних не свідчить про відсутність господарської операції та у розумінні ст. 201 ПК, в редакції, що була чинною на момент формування спірних податкових накладних, не є безумовною підставою для позбавлення платника податку права на формування податкового кредиту, якщо з інших даних випливає, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце (відбулися).
Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. LIGA360 інтегрувала всі продукти компанії ЛІГА:ЗАКОН в єдиний інформаційний простір, щоб об'єднати всю команду для спільного управління ризиками та пошуку нових можливостей в режимі віддаленої роботи.
Замовити безкоштовний повний тестовий доступ на 4 доби до LIGA360 та ключових продуктів ЛІГА:ЗАКОН можна тут.
Також читайте:
ДФС зобов'язана вказати конкретну причину відмови в реєстрації податкової накладної: рішення ВС;
ДПС не може нарахувати пеню за ЄСВ, перерахований на неправильний рахунок;
Чи можна позбавити платника податків податкового кредиту на ПДВ через погану репутацію контрагента.