Сплата комісії за відкриття кредитного рахунку, тобто за дії, які банк учиняє на власну користь, суперечить принципу добросовісності.
Відповідне положення міститься у постанові ВC від 19 лютого 2020 року у справі № 756/8840/17.
Для побудови виграшної стратегії захисту клієнта в суді існують сучасні діджитал-сервіси, які допомагають полегшити роботу адвоката.
Аналітична система аналізу судових рішень Verdictum надає доступ до 85 млн судових рішень та допомагає оперативно вивчити позицію конкретного судді та колег у схожих справах. Окрім цього система надає доступ до розкладу судових засідань і завантаженості суддів. Отримайте доступ до Verdictum, доки діє знижка 20% (знижка діє тільки у травні)
Обставини справи
Між позивачем та банком було укладено договір про іпотечний кредит, згідно з умовами якого позивачу було надано 130 тис. дол. США під 12 % річних на 180 місяців.
На виконання пункту 2.5 кредитного договору, ним було сплачено банку комісію за надання кредиту у розмірі 8 206,25 грн.
Проте, позивач вважав даний пункт договору недійсним, оскільки ним передбачено сплату позичальником кредитору комісії, що є порушенням вимог статті 18 Закону "Про захист прав споживачів" щодо включення у договорі умов, які є несправедливими, а саме наслідком яких є істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживача.
Позиція Верховного Суду
Верховний Суд вирішив, що така комісія банку дійсно є незаконною.
Апеляційний суд, спростовуючи доводи позивача про те, що спірний договір містить несправедливі та дискримінаційні умови, виходив з відсутності дискримінаційних умов в цій частині з посиланням на те, що умова пункту 2.5 кредитного договору, яка передбачає сплату комісії за отримання кредиту є законною, оскільки вона сплачена за відкриття кредитного рахунку, що у розумінні статті 18 Закону "Про захист прав споживача" є послугою.
Такі висновки є помилковими, оскільки сплата комісії, визначена пунктом 2.5 кредитного договору є комісією за відкриття кредитного рахунку (укладення кредитного договору), тобто за дії, які банк здійснює на власну користь, що є несправедливим, суперечить принципу добросовісності, є наслідком істотного дисбалансу договірних прав і обов'язків на погіршення становища споживача, що за своєю природою є дискримінаційним, суперечить моральним засадам суспільства, а тому є незаконним.
Для побудови виграшної стратегії захисту в суді необхідно багато часу приділяти вивченню правових прецедентів і норм права. ЛІГА:ЗАКОН розробила комплексне рішення LIGA360:АДВОКАТ, яке об'єднує головні інструменти для ефективної роботи адвоката в єдиному робочому просторі. Крім зручного доступу до найбільшої бази НПА, судових рішень та інформації про компанії й підприємців, ви отримуєте низку додаткових переваг: сповіщення про зміни в законодавчому полі, нові судові рішення, стан контрагентів; створення бази корисних посилань; персональну стрічку новин за обраними темами та джерелами. Спробуйте у травні зі знижкою 30 %.