Уряд постановою від від 9 вересня 2020 р. № 850 затвердив новий механізм подання суб'єктами первинного фінансового моніторингу до Держфінмоніторингу інформації, необхідної для взяття їх на облік. Новий порядок набуває чинності 1 січня 2021 року.
Подання будь-якої інформації Держфінмоніторингу здійснюватиметься в електронній формі через е-кабінет, або, у разі відсутності такої можливості, суб'єкт може подати її в паперовій формі поштою з повідомленням про вручення поштового відправлення або вручення під розписку.
Формат, структура, реквізити повідомлень, вимоги, довідники для їх заповнення, візуальна форма повідомлень, порядок інформаційної взаємодії суб'єкта з Держфінмоніторингом, а також порядок створення особистого кабінету та доступу до е-кабінету визначаються Мінфіном з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних.
Протягом трьох робочих днів з дати призначення працівника, відповідального за проведення фінансового моніторингу, але не пізніше дня проведення першої фінансової операції (дати встановлення ділових відносин з клієнтом) стають на облік:
банки, страховики (перестраховики), страхові (перестрахові) брокери, кредитні спілки, ломбарди та інші фінансові установи;
платіжні організації, учасники чи члени платіжних систем;
товарні та інші біржі, що проводять фінансові операції з товарами;
професійні учасники фондового ринку (ринку цінних паперів), крім осіб, які провадять діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку;
оператори поштового зв'язку, інші установи, які надають послуги з переказу коштів (поштового переказу) та здійснення валютних операцій;
філії або представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, що надають фінансові послуги на території України;
постачальник послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів;
інші юридичні особи, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але надають окремі фінансові послуги
юридичні особи:
суб'єкти аудиторської діяльності;
бухгалтери, суб'єкти господарювання, що надають послуги з бухгалтерського обліку;
суб'єкти господарювання, що здійснюють консультування з питань оподаткування;
особи, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами.
Не пізніше дня проведення першої фінансової операції (дати встановлення ділових відносин з клієнтом) стають на облік спеціально визначені суб'єкти, що провадять свою діяльність одноособово, без утворення юридичної особи із числа:
суб'єктів аудиторської діяльності;
бухгалтерів, суб'єкти господарювання, що надають послуги з бухгалтерського обліку;
суб'єктів господарювання, що здійснюють консультування з питань оподаткування;
осіб, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами.
Не пізніше дня встановлення ділових відносин з клієнтом (проведення фінансової операції) у випадках, визначених статтею 10 Закону стають на облік:
адвокатські бюро, адвокатські об'єднання та адвокати, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально;
нотаріуси;
суб'єкти господарювання, що надають юридичні послуги;
суб'єкти господарювання, що надають посередницькі послуги під час здійснення операцій з купівлі-продажу нерухомого майна, а також суб'єкти господарювання, що надають за винагороду консультаційні послуги, що пов'язані з купівлею-продажем нерухомого майна;
суб'єкти господарювання, що здійснюють торгівлю за готівку дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням та виробами з них;
суб'єкти господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри.
Інформація, необхідна для взяття суб'єкта на облік, обов'язково повинна містити відомості про реєстрацію суб'єкта, його місцезнаходження, відповідального працівника, особу, яка тимчасово виконуватиме обов'язки відповідального працівника у разі його відсутності (у разі призначення такої особи), а також відокремлені підрозділи, що є окремими юридичними особами та яким надано дозвіл самостійно подавати інформацію, пов'язану з проведенням фінансового моніторингу.
У разі зміни інформації, яка подана суб'єктом до Держфінмоніторингу для взяття його на облік, суб'єкт протягом трьох робочих днів з дати настання таких змін подає Держфінмоніторингу відповідне повідомлення.
Реєстрація фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, проводиться шляхом внесення відповідної інформації до реєстру:
порогові фінансові операції або спробу їх проведення;
підозрілі фінансові операції (діяльність) або спробу їх проведення;
відмову від встановлення (підтримання) ділових відносин, проведення фінансової операції;
розбіжності між відомостями про кінцевих бенефіціарних власників клієнта, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, та інформацією про кінцевих бенефіціарних власників, отриманою суб'єктом у результаті проведення належної перевірки клієнта;
зупинення фінансових операцій;
зупинення видаткових фінансових операцій;
замороження активів, пов'язаних з тероризмом та його фінансуванням, розповсюдженням зброї масового знищення та його фінансуванням.
Реєстр ведеться в електронній формі за місцезнаходженням суб'єкта. Виправлення інформації, внесеної до реєстру, не допускається. У разі допущення помилки в інформації, внесеній до реєстру, така інформація анулюється, а виправлена інформація вноситься до реєстру під новим номером і новою датою реєстрації.
Як Держфінмоніторинг складатиме протоколи у разі неподання інформації про фіноперації.
Читайте також: Нові правила фінмоніторингу: нюанси постановки на облік
Про нові правила фінмоніторингу читайте у нашій добірці аналітики
Зверніть увагу! Компанія ЛІГА:ЗАКОН розробила антикризове рішення для бізнесу LIGA360 - екосистему хмарних рішень для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. LIGA360 інтегрувала усі продукти компанії в єдиний інформаційний простір, щоб об'єднати команди, які працюють віддалено.
Власна стрічка новин та спільний корпоративний простір: замовляйте тестовий доступ прямо зараз