Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чому Україна стане привабливою для IT-бізнесу у 2021 році: 5 новацій

Реклама

Єгор Чернєв, заступник голови Комітету, голова підкомітету цифрової економіки, інноваційного розвитку та електронного бізнесу Комітету ВР з питань цифрової трансформації зазначив, що з наступного року Україна планує визначити нові правила для IT-бізнесу - Дія City. Так, зменшується податковий тягар на ІТ-компанії, компанії будуть захищені від тиску правоохоронців та впроваджується гнучка робота для айтішників - краща за фріланс.

Мета - щоб у найближчі роки доля IT-галузі у ВВП країни сягала 10% (зараз 3,5-4%), а Україна стала найпотужнішим IT-хабом Центральної та Східної Європи.

Як цього досягти? За допомогою Дія City. Офіційною мовою - це спеціальний правовий режим для IT-компаній, які є його резидентами.

Простими словами - це як віртуальна країна для айтішників, у якій для її «жителів» діють окремі правила. Зокрема, знижене оподаткування, гнучке працевлаштування, захист від тиску на ІТ-бізнес, зрозумілі та привабливі умови роботи для іноземних інвесторів.

Перевага №1. Податкові преференції

Більшість українських IT-компаній співпрацює з ФОПами. Це справді простіше та значно дешевше, ніж брати працівників у штат. Але ж, за задумом, ФОПи - це малий бізнес. А зараз вони фактично використовуються для великого бізнесу IT-аутсорсингу.

Ми хочемо спонукати вітчизняні IT-компанії переходити на офіційне працевлаштування працівників за контрактом. Але при цьому збережені для них ті податкові переваги, через які, власне, компанії і користуються ФОП-моделлю співпраці.

Дія City надає айтішним компаніям податкові преференції:

- зниження податку на доходи фізичних осіб до 5%, як і у ФОПів

- ЄСВ з однієї мінімальної ЗП

- військовий збір 1,5%

Також пропонується встановити податок на виведений капітал замість податку на прибуток. Зараз податок на прибуток складає 18%, пропонується 9% - вдвічі менше.

Тобто стають рівними ФОПи та наймані працівники за податковим навантаженням на заробітні плати.

Працюйте віддалено та моніторте діяльність партнерів, конкурентів та співробітників за допомогою нового інструменту - LIGA360. IT-екосистема є єдиним робочим простором для усієї команди, яка містить персональні набори інструментів для роботи юристів, фінансистів, маркетингу, служби безпеки, PR, HR та зручних внутрішніх комунікацій. Дізнатися більше

Перевага №2. Гнучка модель співпраці

Для резидентів Дія City запроваджується поняття GIG-працівник. За гнучкістю співпраці з компаніями - це те саме, що й ФОП.

Але до звичайної моделі фрілансу додаються також соціальні гарантії для працівника: відпустка, лікарняні, унормований робочий день тощо. Тобто GIG-працівник отримує той самий соціальний захист, який держава надає найманому працівникові.

Дія City - це добровільно

Якщо бізнес хоче переходити в Дія City - він може легко це зробити, оформивши заявку на сайті. Якщо ні - залишається працювати на тих самих умовах, на яких працював досі.

Ніякої «зради» та примусу тут немає. Ніхто не буде чіпати ФОПів. Ніхто не буде скорочувати групи чи КВЕДи ФОПів. Для тих, хто захоче й надалі працювати за старою системою - нічого не зміниться.

Перевага №3. Посилений захист для резидентів Дія City

Дія City захищатиме ІТ-компанії від свавілля правоохоронних органів. Адже нерідко під час обшуків (часто за надуманими причинами) правоохоронці вилучають, наприклад, сервери цих компаній. Це фактично паралізує їхню роботу. Тому такий прийом іноді використовується як інструмент тиску на айтішників.

Що пропонується? Зміни до Кримінального кодексу. Коли вони будуть ухвалені, провести необґрунтовані обшуки чи слідчі дії, які можуть перешкодити роботі ІТ-компанії, стане значно складніше. Правоохоронці повинні будуть отримати дозвіл на рівні прокурора області. Це буде запобіжником від свавілля та зловживань.

Перевага №4. Зрозумілі правила для іноземних інвесторів

Українські програмісти цінуються в усьому світі. Їх наймають різні світові компанії - безпосередньо або через вітчизняні аутсорсингові фірми. Проте самі інвестори не поспішають заходити на український ринок і відкривати тут власні компанії. Чому так?

Для закордонних інвесторів Україна - це така «black box». Вони знають про корупцію, недосконалу судову та правоохоронну системи, застарілий Трудовий кодекс. До того ж Україна значно відстає від країн-сусідок за легкістю ведення бізнесу.

Тому інвестор заходить на український ринок зазвичай через існуючі українські компанії. Планується спонукати їх реєструвати тут дочірні підприємства та винаймати українських спеціалістів за рівнем заробітних плат Штатів або Європи.

Для цього Дія City передбачає прозорі, зрозумілі, захищені правила роботи для іноземних інвесторів. А також запроваджує основні правові засади, за якими звикли працювати іноземні айтішники - в нашому законодавстві такого поки немає.

Хто може стати резидентом Дія City

Резидентство Дія City надаватиметься за абсолютно прозорими критеріями. Основним, звісно, буде напрям діяльності компанії. В Дія City це, зокрема:

- створення і тестування комп'ютерних ігор і програм;

- надання програмних продуктів у режимі «онлайн»;

- послуги з навчання комп'ютерній грамотності, розробки програмного забезпечення;

- дослідження та експериментальні розробки у сфері інформаційних технологій;

- інші види діяльності.

Крім цього, є ще кілька важливих вимог, які відрізнятимуться для вже діючих компаній та стартапів.Для діючих гравців (аутсорсингові компанії, R&D, продуктові компанії):

Для діючих гравців (аутсорсингові компанії, R&D, продуктові компанії):

- Напрям діяльності в Дія City + IT КВЕДи

- Середня зарплата еквівалентна 1400 дол. США

- Кількість працівників не менше 9 осіб

- Дохід від профільної діяльності в IT не менше 90%

Критерії для нових гравців (стартапи):

- Напрям діяльності в Дія City + IT КВЕДи

- Бізнес-проект

Як стати резидентом

Компанії, що відповідають усім критеріям, просто реєструються на сайті, подають заявку та автоматично стають резидентами.

Відомо, що серед учасників ІТ-ринку є побоювання - мовляв, з'явиться новий регулятор, який і буде ухвалювати рішення про резидентство. Але це не так. Мінцифра діятиме виключно як адміністративна одиниця, яка керуватиме списком компаній-резидентів.

Коли запрацює Дія City

Наша мета - щоби в першому півріччі 2021 року Дія City вже мала перших резидентів.

Відповідні законопроєкти (№ 4303 та № 4305) зареєстровано.

Чому це важливо НЕ тільки для айтішників

За розрахунками, за 5 років після впровадження Дія City український ІТ-ринок збільшиться вдвічі - до $11,8 млрд. А кількість робочих місць у цій сфері зросте до 450 тисяч.

Збільшення ВВП країни позитивно позначиться на всіх громадянах. Зокрема, і на соціальній сфері, яка завдяки перерозподілу податків від ІТ-галузі зможе отримати більші надходження. А це і поліпшення інфраструктури, освіти, вищі зарплати українців і багато інших переваг.

Крім того, кожен ІТ-працівник створює 6 додаткових робочих місць у суміжних галузях. Адже кожному айтішникові потрібно десь жити, щось їсти, десь відпочивати тощо.

Майже у кожній галузі, сфері життя людини вже відчутний вплив IT і цифровізації. Наприклад, в агросфері розробка спеціального програмного забезпечення дозволяє збільшувати врожайність, зменшувати витрати на пестициди та добрива. У промисловості цифровізація допомагає знизити ризики людського фактору та пришвидшити оборотність капіталу. В медицині наявність певної бази даних дозволяє виконувати дослідження впливу препаратів із мінімальними похибками та розробляти індивідуальні програми лікування.

Моніторте діяльність партнерів, конкурентів та співробітників. Будьте в курсі бізнес-зв'язків ваших колег та контролюйте боргові зобов'язання і критичні зміни в діяльності бізнес-партнерів за допомогою нового інструменту - рольове місце HR в системі LIGA360. IT-екосистема є єдиним робочим простором для усієї команди, зокрема для роботи віддалено. Рішення для HR-менеджера - це набір інструментів для моніторингу трудового законодавства, з усіма новаціями і експертними коментарями, а також модуль системи аналітики медіа-простору Semantrum для відстежування згадок бренду і відгуків про компанію.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини