Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту
$

Чи проводиться документальна позапланова перевірка ФОП при припиненні діяльності

2.06.2021, 09:09
6340
0

Перевірки проводяться в порядку, встановленому ПК
Перевірки проводяться в порядку, встановленому ПК

У ДПС зазначають, що право на проведення відповідно до законодавства перевірок платників податків надає контролюючому органу п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу (далі - ПК).

Згідно з п. п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПК обставиною, наявність якої надає контролюючому органу право на проведення документальної позапланової перевірки, може бути, зокрема, припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. При цьому, п. 78.2 ст. 78 ПК вказує, що обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені ПК, не поширюються на перевірки, що проводяться за зверненням такого платника податків.

Відповідно до абзацу одинадцятого частини першої ст. 5 Закону № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зняття з обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - фізичних осіб - підприємців здійснюється контролюючими органами на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку.

Право проводити у фізичних осіб - підприємців документальних перевірок звітів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску контролюючі органи використовують відповідно до положень ст. 13 Закону № 2464. Такі перевірки проводяться у порядку, встановленому ПК.

Враховуючи зазначене, використання контролюючим органом права на проведення документальних позапланових перевірок платників податків - фізичних осіб, у тому числі і у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, має здійснюватися за наявності визначених ПК обставин.

Разом з тим, згідно з п. 54.3 ст. 54 ПК контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків, передбачених ПК або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову декларацію.

Отже, при наявності визначених ПК обставин для проведення документальної позапланової перевірки фізичної особи - підприємця, у тому числі у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої особи, податкової інформації, яка може свідчити про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, про порушення вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тощо, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення про проведення документальної позапланової перевірки платника податків - фізичної особи, яке оформлюється наказом.

Також згідно з абзацом другим п. п. 65.10.4 п. 65.10 ст. 65 ПК державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької діяльності фізичної особи не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування штрафних санкцій і нарахування пені за їх невиконання.

Якщо після внесення до Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про припинення підприємницької діяльності, фізична особа продовжує провадити таку діяльність, вважається, що вона розпочала таку діяльність без взяття її на облік як самозайнятої особи.

Як діяти в різноманітних ситуаціях для бізнесу та при перевірках контролюючих органів - дізнавайтесь у LIGA360. Це комплекс інформаційно-аналітичних продуктів, що економить час на щоденних робочих завданнях та убезпечить від ризиків. Більше про переваги LIGA360 читайте за посиланням.


Увійдіть, щоб залишити коментар