Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як укласти договір міни житла: особливості

Реклама

Відповідно до статті 715 Цивільного кодексу за договором міни (бартеру) кожна із сторін зобов'язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар.

Договір міни житлового будинку (квартири), як і договір купівлі-продажу нерухомого майна, укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Посвідчення договорів житлового будинку (квартири) здійснюється за місцезнаходженням такого майна або за зареєстрованим місцем проживання однієї із сторін відповідного договору.

Кожна із сторін договору міни є продавцем того товару, який він передає в обмін, і покупцем товару, який він одержує взамін. Договором може бути встановлена доплата за товар більшої вартості, що обмінюється на товар меншої вартості. Право власності на обмінювані товари переходить до сторін одночасно після виконання зобов'язань щодо передання майна обома сторонами, якщо інше не встановлено договором або законом.

Для укладення договору міни житлового будинку (квартири) нотаріусу необхідно надати наступний пакет документів:

- паспорти сторін договору;

- реєстраційні номера облікових карток платників податків сторін;

- документи, що підтверджують право власності на майно, що обмінюється (нотаріально посвідчені договора купівлі-продажу, довічного утримання (догляду), дарування, міни, спадковий договір; свідоцтво про право власності; свідоцтво про право на спадщину; рішення суду тощо);

- довідки про склад сім'ї;

- свідоцтво про шлюб або рішення суду про розірвання шлюбу, письмова згода чоловіка (дружини), якщо майно перебуває у спільній сумісній власності подружжя;

- свідоцтво про народження та дозвіл органу опіки та піклування на вчинення правочину, якщо право власності або право користування на відчужуване житло мають неповнолітні особи.

Під час підготовки до посвідчення договору міни нотаріус перевіряє відсутність заборони відчуження або арешту майна шляхом отримання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

За посвідчення договору міни житлового будинку (квартири) сплачується державне мито у розмірі 1 % суми договору (вартості майна), але не менше одного неоподаткованого мінімуму доходів громадян.

Варто зауважити, що при обміні не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку (квартири) та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, податок не сплачується. Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину. Однак, при обміні протягом звітного податкового року більш як одного об'єкта нерухомості сплачується податок на доходи фізичних осіб в розмірі 5 % та військовий збір в розмірі 1,5 %.

За матеріалами Центру з надання безоплатної правової допомоги.

Захистіть свою нерухомість від шахрайства та “чорних реєстраторів”. Сервіс SMS-Маяк миттєво сповістить про зміни в Реєстрі речових прав та незаконні процедури. Ставте свої об'єкти на контроль прямо зараз.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини