Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Обмеження на відкриття провадження у справі про банкрутство: позиція ВС

Реклама

Заборона відкриття провадження у справах про банкрутство боржників - юридичних осіб за вимогами до боржника поширюється на всі вимоги, що виникли з 12 березня 2020 року, оскільки така заборона є безумовною і діє у всіх випадках неплатоспроможності боржника. До такого висновку дійшов Касаційний господарський суд Верховного суду у постанові від 16 серпня 2022 року у справі № 910/10741/21.

Так, у липні 2021 року ТОВ "Інтер Вей Капітал" звернулося до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "Комплекс Агромарс".

Апеляційний господарський суд скасував ухвалу господарського суду та ухвалив нове рішення, яким відмовив у відкритті провадження у справі про банкрутство ТОВ «Комплекс Агромарс».

Рішення апеляційного суду мотивоване тим, що вимоги ініціюючого кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню в порядку позовного провадження. Крім того, суд апеляційної інстанції керувався законодавчим обмеженням у вигляді заборони на відкриття провадження у справі про банкрутство боржника, вимоги до якого виникли у кредитора після 12 березня 2020 року - в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19.

Швидко потрібна правова позиція чи перелік подібних судових рішень? Спробуй LIGA360 для юриста та адвоката. Готуйся до судового засідання в один клік.

КГС постанову суду апеляційної інстанції залишив без змін та сформулював наступні висновки.

Пряма вказівка в нормах п. 1-2 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» КУзПБ та Закону № 728-IX (яким внесені відповідні зміни до Кодексу) на недопущення відкриття проваджень у справах про банкрутство боржників - юридичних осіб за заявою кредиторів за вимогами до боржника, які виникли з 12 березня 2020 року, є окремим застереженням щодо порядку та календарного періоду застосування цих норм, а також їх поширення на правовідносини в часі.

За наявності підстав, передбачених абз. 7 п. 1-2 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» КУзПБ (грошові вимоги кредитора, що ініціює відкриття провадження у справі про банкрутство до боржника, що виникли з 12 березня 2020 року), суд мав відмовити у відкритті провадження у справі про банкрутство в тих випадках, коли питання відкриття провадження вирішувалося судом у період від 17 жовтня 2020 року до 6 січня 2022 року включно.

Заборона відкриття провадження у справах про банкрутство боржників - юридичних осіб за вимогами до боржника поширюється на всі вимоги, що виникли з 12 березня 2020 року, оскільки така заборона є безумовною і діє у всіх випадках неплатоспроможності боржника.

Поняття «вимоги кредитора» (абз. 10 ч. 1 ст. 1, ч. 3 ст. 34 КУзПБ), «вимоги до боржника» (абз. 7 п. 1-2 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» КУзПБ в редакції Закону № 728-IX) є тотожними, мають застосовуватися в однаковому значенні у випадку, коли вони є вимогами ініціюючого кредитора. Їх головною ознакою є факт прострочення виконання зобов'язань боржником (невиконання або неналежне виконання грошового зобов'язання у визначений договором строк).

При цьому Верховний суд звернув увагу, що наведені висновки можуть бути використані як релевантні лише до правовідносин, що склалися між кредитором, який ініціює процедуру банкрутства (ініціюючий кредитор), та боржником, під час розгляду питання щодо відкриття провадження у справі про банкрутство.

За матеріалами ВС.

З базою актуальних оголошень про банкрутство та ліквідацію суб'єктів господарювання можна ознайомитися в модулі «Банкрутство» IT-платформи LIGA360, а модуль «Алгоритми дій для бізнесу» містить покрокові інструкції щодо загальної процедури банкрутства, процедури санації та ліквідації. Також у модулі наведено схему загального перебігу процедури банкрутства фізичної особи. Більше інформації за посиланням

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини