Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Порядок нарахування та виплат лікарняних у 2023 році

Реклама

1 січня 2023 року набули чинності зміни до Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». У зв'язку з цим, більшість повноважень Фонду соціального страхування перейшло до Пенсійного фонду, у тому числі, щодо виплат у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві.

Головна зміна, яку зазнали підприємства, організації, установи, що мають працівників, стосується комісії (або уповноважених, якщо на підприємстві до п'яти співробітників) із соціального страхування. Такі комісії були обов'язковими як для державних, так і для приватних чи інших підприємств і навіть ФОП. Відтепер рішення про призначення або відмову в призначенні допомог за листками непрацездатності має приймати сам роботодавець або уповноважена ним особа.

Інші норми переважно залишилися незміненими.

Алгоритм оформлення лікарняного та відповідних виплат за ним

У разі хвороби працівник першочергово звертається до лікаря. Лікар в електронній системі охорони здоров'я формує медичний висновок про тимчасову непрацездатність, який в режимі онлайн надходить до електронного реєстру листків непрацездатності Пенсійного фонду, де одразу формується електронний лікарняний.

Роботодавець у свою чергу, як і раніше, подає заяву-розрахунок (за старою формою), що містить інформацію про нараховані застрахованим особам кошти, через особистий кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг без укладання окремого договору.

Функціонал пункту меню «Заяви-розрахунки» особистого кабінету страхувальника дає можливість пошуку та перегляду заяв-розрахунків відповідно до визначених критеріїв:

  • період реєстрації листків непрацездатності;

  • тип заяви-розрахунку (за електронними листками непрацездатності);

  • здійснення формування (редагування) та відправки заяви-розрахунку до Пенсійного фонду.

Під час створення заяви-розрахунку роботодавець зобов'язаний вводити дані з е-лікарняного та Реєстру застрахованих громадян. Також до заяви-розрахунку можна додавати коментарі, пояснення та, за необхідності, скановані копії документів, які можуть бути використані під час прийняття рішення щодо фінансування.

Роботодавець має можливість скласти заяву-розрахунок в паперовій формі та подати її до будь-якого сервісного центру головних управлінь Пенсійного фонду України в регіонах.

Необхідно зауважити, що одна заява-розрахунок має містити не більше 200 листків непрацездатності.

Як HR-спеціалісту ефективно оперувати із щоденним потоком інформації? На ІТ-платформі LIGA360:HR. Знаходьте відповіді з гострих питань кадрового адміністрування, правові позиції, новини й аналітику. Дізнайтеся більше про переваги LIGA360:HR за посиланням.

Покроковий алгоритм подання заяви-розрахунку в електронному вигляді

1) на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду необхідно натиснути кнопку «Вхід», ідентифікувати себе як юридичну особу, підтвердити вхід за допомогою КЕП та паролю до нього і натиснути кнопку «Увійти»;

2) у розділі «Заяви-розрахунки» треба обрати кнопку «Створити нову» - на екрані з'явиться форма заяви-розрахунку, в якій потрібно додати інформацію в зазначені поля (деякі з них, як-то наприклад, «Код за ЄДРПОУ страхувальника», система заповнює автоматично). Обов'язкові для заповнення поля при пропущенні система позначає червоним кольором. Деякі символи не можна використовувати, наприклад, лапки в назвах підприємств та організацій. Про використання некоректних знаків програма повідомить написом «Поле містить заборонені символи» та позначить рядок червоним кольором. Після заповнення усіх необхідних рядків можна тиснути «Продовжити»;

3) після підвантаження системою готових до сплати листків непрацездатності, на екрані з'являються два додаткових поля щодо лікарняних, виплати/частини виплат за якими відшкодовує Пенсійний фонд: «Додаток про тимчасову непрацездатність» та «Додаток про тимчасову непрацездатність внаслідок нещасного випадку або профзахворювання»;

4) для того, аби внести необхідну інформацію по конкретній людині, необхідно натиснути на піктограму «олівець» у полі з прізвищем людини -у додатковому вікні, яке відкривається, деякі рядки будуть заповнені автоматично, а деякі потрібно заповнити вручну.

У разі необхідності змінити дані про страховий стаж (зокрема, коли не враховано інформацію про стаж, набутий після звітного кварталу), це можна зробити вручну. Коли усі обов'язкові поля буде заповнено, необхідно натиснути кнопку «Зберегти». Після цього ще можна вносити зміни;

5) якщо заяву-розрахунок оформлено повною мірою за всіма обраними лікарняними листками, й вона є перевіреною та достовірною, для подальшої роботи необхідно обрати опцію «Сформувати заяву-розрахунок» - документ відкриється у новому вікні, і його можна завантажити та роздрукувати.

Підписану заяву-розрахунок необхідно відправити до ПФУ.

Перевірити статус лікарняного («прийнято», «не прийнято», «в опрацюванні») можна в розділі «Заява-розрахунок», опція «Пошук».

Слід зазначити, що як і раніше - перші 5 днів лікарняного оплачуються за рахунок роботодавця, а починаючи з шостого дня - за рахунок страхових коштів. Якщо лікарняний надається внаслідок нещасного випадку на виробництві - з 18 дня непрацездатності. При цьому, скорочено час, протягом якого роботодавцям за поданими заявами-розрахунками мають надходити страхові кошти для виплати лікарняних.

Якщо раніше Фонд соціального страхування перераховував кошти роботодавцям протягом 10-ти днів після надходження заяви-розрахунку, тепер Пенсійний фонд має на це лише 3 дні.

За матеріалами Дніпровського місцевого центру з надання БВПД. 

А ваша топ-команда є поінформованою? Дашборд у LIGA360 - прозоре та актуальне джерело даних. Стежте за новинами, медіа-активністю конкурентів та правовою інформацією на єдиному ресурсі. Дізнайтеся про переваги корпоративного рішення LIGA360 за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини