Нацбанк ухвалив рішення про запровадження комплексу додаткових заходів для посилення конкуренції банків за строкові депозити населення. Про це повідомляє пресслужба НБУ.
Як зазначається, ставки за строковими гривневими депозитами і надалі зростають, у тому числі завдяки попереднім заходам Регулятора. Банки, які найактивніше підвищували ставки впродовж останніх місяців, змогли поліпшити строкову структуру депозитної бази. Однак у найбільших банках, які, зокрема, користуються неконкурентними перевагами отримання ліквідності, гривневі ставки залишаються недостатньо привабливими для вкладників з огляду на високий рівень поточної та очікуваної інфляції. У результаті значний обсяг коштів населення зберігається на поточних рахунках. Це генерує додаткові ризики для макрофінансової стабільності, особливо за умови подальшого пом'якшення адміністративних обмежень.
З метою мінімізації таких ризиків, правління НБУ вирішило з 7 квітня 2023 року скоригувати операційний дизайн монетарної політики шляхом:
запровадження тримісячного депозитного сертифіката (ДС) під фіксовану ставку на рівні облікової ставки.
Можливості банків розміщувати кошти в таких ДС залежатимуть від обсягів сформованих ними портфелів гривневих депозитів населення з початковим терміном розміщення від трьох місяців, а також від успішності нарощення таких портфелів. Проведення першого кількісного тендера з розміщення ДС строком до трьох місяців заплановане на 7 квітня 2023 року. Детальні параметри участі банків у зазначеному тендері будуть оголошені банкам до 6 квітня 2023 року. Нацбанк планує використовувати цей інструмент щонайменше протягом року;
зниження ставки за депозитним сертифікатом овернайт до 20%.
Крім того, ухвалено рішення, що з 11 травня 2023 року пільгові нормативи формування банками обов'язкових резервів за строковими коштами на рахунках фізичних осіб у національній (0%) та іноземній валютах (10%) поширюватимуться лише на депозити з початковим строком від трьох місяців.
На думку Регулятора, запроваджені заходи посилять ринкові стимули для залучення банками строкових депозитів населення у гривні, що знизить ризики для валютного ринку та міжнародних резервів на етапі пом'якшення валютних обмежень. Вони, зокрема, сприятимуть:
подальшому зростанню процентних ставок за строковими депозитами, а відповідно і посиленню захисту гривневих заощаджень громадян від інфляційного знецінення;
розвитку культури заощаджень у гривні;
пожвавленню активності банків на міжбанківському ринку;
посиленню статусу облікової ставки як дієвого інструменту, який має значний вплив на стан грошово-кредитного ринку та бізнес-поведінку економічних агентів.
«За нормалізації функціонування фінансової системи та економіки Національний банк поступово повернеться до операційного дизайну монетарної політики, який використовувався до повномасштабного вторгнення та є характерним для країн з інфляційним таргетуванням», - підкреслили в НБУ.
Нагадуємо, що сьогодні Нацбанк також ухвалив рішення про збереження облікової ставки на рівні 25%.
А ваша топ-команда є поінформованою? Дашборд у LIGA360 - прозоре та актуальне джерело даних. Стежте за новинами, медіа-активністю конкурентів та правовою інформацією на єдиному ресурсі. Дізнайтеся про переваги корпоративного рішення LIGA360 за посиланням.