Бізнес зберіг позитивні оцінки перспектив свого економічного розвитку. Про це свідчать результати опитування НБУ.
Попри повномасштабну війну, другий квартал поспіль бізнес очікує зростання ділової активності в наступні 12 місяців.
|
Очікування бізнесу щодо макроекономічної ситуації в Україні
Бізнес другий квартал поспіль продовжує прогнозувати зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців: баланс відповідей становив 9.8% порівняно з 17.3% у ІІ кварталі.
Поліпшення інфляційних очікувань: у ІIІ кварталі 2023 року очікувана річна інфляція становила 14.8% порівняно з 15.7% у попередньому кварталі. Частка респондентів, які очікують інфляцію нижче 15.0%, зросла до 52.2% з 46.6% у попередньому опитуванні. На думку 83.7% респондентів, найвагомішим проінфляційним чинником залишаються воєнні дії. Очікується незначне посилення впливу курсового чинника (на 1.6 п. п. до 56.3%). Втретє поспіль найбільше порівняно з іншими очікується посилення впливу чинника "податкові зміни" (на 5.9 п. п. до 21.8%).
Очікування щодо рівня девальвації національної валюти продовжили послаблюватися: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 40.00 грн/дол. США (у попередньому кварталі - 40.43 грн/дол. США). Понад половина респондентів (56.5% порівняно з 44.3% у ІІ кварталі) очікують, що обмінний курс гривні в наступні 12 місяців не перевищить 40.00 грн/дол. США.
|
Поточний стан та очікування підприємств щодо власного розвитку
Попри позитивні тенденції, поточний фінансово економічний стан підприємств залишається слабким, а загальна оцінка - негативною: баланс відповідей становив "мінус" 5.8% порівняно з "мінус" 11.1% у ІІ кварталі.
Водночас бізнес зберіг позитивні оцінки очікуваного фінансово-економічного стану власних підприємств у наступні 12 місяців: баланс відповідей - 6.0% (у ІІ кварталі 2023 року - 9.6%). Поліпшення фінансово-економічного стану очікують підприємства переважної більшості видів економічної діяльності, найбільш оптимістичні у своїх оцінках підприємства будівництва та переробної промисловості - баланси відповідей 15.0% та 13.2% відповідно.
Учасники опитування продовжують очікувати збільшення обсягів реалізації продукції, в тому числі на зовнішньому ринку. Також другий квартал поспіль підприємства мають позитивні оцінки щодо зміни рівня інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар: баланс відповідей 8.8 % (у ІІ кварталі - 4.5%). Респонденти продовжили послаблювати песимістичні оцінки щодо інвестиційних видатків на будівельні роботи: баланс відповідей "мінус" 2.2% (у ІІ кварталі - "мінус" 2.3%).
Підприємства, що залучають іноземні інвестиції, і надалі очікують збільшення їх обсягів. Частка респондентів, які в наступні 12 місяців планують залучати іноземні інвестиції, дещо зросла і становить 24.2% порівняно з 23.1% у попередньому опитуванні.
Респонденти посилили негативні прогнози щодо зміни кількості працівників на своїх підприємствах у наступні 12 місяців: баланс відповідей - "мінус" 7.0% (у ІІ кварталі - "мінус" 3.8%). Лише респонденти підприємств торгівлі очікують збільшення кількості працівників.
Посилились очікування щодо зростання витрат на оплату праці одного найманого працівника: баланс відповідей - 47.2% порівняно з 44.6% у ІІ кварталі.
|
На тлі посилення очікувань підприємств щодо потреби в позикових коштах найближчим часом частка респондентів, які планують брати банківські кредити, зросла і становить 36.1% (у ІІ кварталі - 34.8%).
Серед підприємств, що планують залучати кредити, зросла частка тих, що надають перевагу кредитам у національній валюті - 82.0% (у ІІ кварталі - 79.2%).
Найсуттєвішою перешкодою для залучення нових кредитів залишаються зависокі ставки - 49.1% відповідей. Водночас посилився вплив фактору "надмірні вимоги до застави" - на 2.2 п. п. до 31.1%.
Частка компаній, що планують залучати кошти за кордоном, дещо зросла і становить 8.2% порівняно з 7.3% у попередньому кварталі.
А ваша топ-команда є поінформованою? Дашборд у LIGA360 - прозоре та актуальне джерело даних. Стежте за новинами, медіа-активністю конкурентів та правовою інформацією на єдиному ресурсі. Дізнайтеся про переваги корпоративного рішення LIGA360 за посиланням.