Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Бізнес просить депутатів доопрацювати нове мобілізаційне законодавство, щоб не зупинити економіку країни

Реклама

30 січня цього року до Верховної Ради було повторно внесено Урядовий законопроєкт № 10449, яким пропонується удосконалити законодавство щодо мобілізації. Бізнес його проаналізував і чимало норм викликали питання. Про це йдеться на сайті Європейської Бізнес Асоціації.

На думку бізнес-спільноти, цей документ є фактично копією законопроєкту № 10378 щодо якого уже висловлювалось занепокоєння, зокрема тому, що він містив ознаки порушення Конституції України та міг мати негативні наслідки для економіки.

В ЄВА переконані, що наразі ключовим завданням має бути створення дійсно працюючих збалансованих норм, які можна виконати та які не будуть паралізувати роботу частини країни. Тому, на її думку, вищезгаданий законопроєкт і не можна приймати, а потрібно доопрацювати, щоб не зупинити роботу держави і, зокрема, її економіки.

Так, зокрема, великим питанням є опція вручення повісток дистанційно. Іншим питанням, що викликає занепокоєння, є накладення обмежень у судовому порядку. По-перше, судова система і так є вкрай перезавантаженою і якщо додати судам розгляд і цих справ, то питання швидкості прийняття судових рішень можуть стати ще більш серйозними. По-друге, наразі країна потребує великої роботи в контексті налагодження роботи з верховенством прав - тож важливо аби і в таких справах верховенство права мало місце, тощо.

Отримуй актуальну інформацію для збереження бізнесу в умовах війни. Нормативно-правова інформація, щоденні оновлення документів, аналітичних статей та рекомендацій від LIGA ZAKON. Читай за посиланням.

Окремо в Асоціації звертають увагу на ситуацію, яка набрала серйозних обертів біля кордонів. Так, правоохоронні органи та територіальні центри комплектування та соціальної підтримки почали розгортати мобільні пости перед пунктами пропуску через державний кордон України. Співробітники здійснюють перевірки документів у водіїв вантажних транспортних засобів, які здійснюють перевезення через держкордон, а також видачу повісток з наказом з'явитися до ТЦК та СП для уточнення облікових даних.

«Це призводить до утворення додаткових черг на державному кордоні, паніки серед працівників компанії, які уповноважені на здійснення відповідних перевезень. Адже навіть якщо водій є заброньованим зараз, перед перебронюванням працівник може бути кілька днів/тижнів не на броні. Відповідно, має з'явитись до ТЦК для оновлення інформації і, з досвіду про який говорить бізнес, часто таких працівників мобілізують не дочекавшись рішення про продовження броні. Тож така ситуація на кордонах призводить до того, що, з одного боку, ускладнилась логістика (і так в непростий час), з іншого боку, у працівників виникає чимало питань та, часом, паніка - навіть, як вже було зазначено, серед працівників, уповноважених перетинати кордон. Тож все-таки порядність, законність та зрозумілість у правилах та роботі мають знайти місце. Бо єдиний ефект, який можна цим досягти - втрата довіри від міжнародних замовників, розірвання контрактів, втрата замовлень, звільнення працівників, зупинка виробничої діяльності компаній в цілому, а також зменшення надходжень до державного бюджету в частині сплати податків та митних платежів», - наголошують у бізнес-спільноті.

В ЄВА також вказують на проблему з бронюванням працівників для продовження роботи бізнесу. Так, за інформацією компаній-членів Асоціації, наразі забронювати критично важливих фахівців чи експертів в компанії особливо складно. При цьому, економічний сектор держави має працювати на повну задля забезпечення потреб держави та армії.

Тому, на думку бізнесу, з метою формування балансу задля належного функціонування економіки в країні, важливо додатково передбачити бронювання працівників, які не належать до критично важливих підприємств, але в той же час активно працюють та сплачують податки до бюджету України.

Схожа ідея про автоматичне бронювання не так давно озвучувалась представниками Уряду та мала на меті запровадження автоматичного бронювання працівників на місяць (з щомісячним продовженням) враховуючи певні критерії, наприклад: або певний мінімальний обсяг заробітної плати, яку повинна отримувати особа; або сплату певної суми податку на доходи фізичних осіб щомісячно; або інші критерії.

В Асоціації вважають, що така додаткова опція до вже передбачених інструментів бронювання критичних співробітників дозволить розширити категорію заброньованого працездатного населення, що матиме позитивний економічний ефект та дозволить як збалансувати економічну ситуацію в країні, так і створити додаткові надходження до бюджету на військові потреби країни.

Враховуючи зазначене, Європейська Бізнес Асоціація закликає голів усіх профільних Комітетів ВР та Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки України Юлію Свириденко врахувати коментарі та застереження бізнесу в контексті мобілізаційного законодавства, зокрема, не приймати законопроєкт № 10449 у чинній редакції без відповідних доопрацювань. Також бізнес просить продумати можливість додаткового інструменту бронювання працівників та звернути увагу на ситуацію, що склалась перед пунктами пропуску через державний кордон України.

Спробуйте LIGA360 PRO - рішення нового покоління для пошуку й аналізу інформації. Знаходьте відповіді, консультації експертів та алгоритми дій для вашої сфери діяльності. Більше переваг за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини