Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Який розмір мінімальної заробітної плати очікувати у 2025 році

Реклама

СПО об'єднань профспілок інформує про початок переговорів про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2025 рік з метою своєчасної підготовки та подання консолідованих пропозицій до проєктів Бюджетної декларації України на 2025-2027 роки та Державного бюджету України на 2025 рік.

Зокрема, представниця Мінсоцполітики зазначила, що, за підрахунками Мінсоцполітики, фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 2025 році складе 9639 грн (у цінах квітня 2024 року цей показник склав 8611 грн) і розмір мінімальної заробітної плати має бути не нижче цього показника, проте рішення щодо підвищення мінімальної заробітної плати необхідно приймати з урахуванням реалій та фінансових можливостей бюджету.

Представник Мінфіну доповів, що враховуючи фінансові можливості Держбюджету, ситуацію в країні та інші фактори, у поданому до КМУ проєкті Бюджетної декларації враховано встановлення мінімальної заробітної плати на 2025 рік на рівні 8000 грн. Щодо розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника І тарифного розряду ЄТС - на 2025 рік він прогнозується на рівні грудня 2024 року, який буде визначений в кінці поточного року.

Олександр Шубін, перший заступник Голови СПО об'єднань профспілок зазначив, що розуміючи, що ми перебуваємо в кризовій ситуації, Профспілкова сторона пропонує шукати рішення щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати між двома показниками: 

  • фактичним розміром прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін, який озвучений під час переговорів Мінсоцполітики  (9639 грн у 2025 р.), 

  • розміром 50% від прогнозної середньомісячної заробітної плати працівників на кінець 2024 року (за попередніми розрахунками профспілок - 10 905 грн).

Не пропусти жодної важливої зміни для бізнесу з LIGA360. Налаштуй моніторинг згадок у ЗМІ, змін конкурентів, законодавства та статусів об'єктів нерухомості. Спробуй прямо сьогодні.

Така пропозиція враховує:

- домовленості чинної Генугоди при визначенні розміру мінімальної заробітної плати орієнтуватися на фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

- прийняту у 2022 році Директиву (ЄС) 2022/2041 про адекватну мінімальну заробітну плату в Європейському Союзі та домовленості чинної Генугоди щодо забезпечення співвідношення мінімальної заробітної плати до середньомісячної заробітної плати на рівні 50% на кінець року.

Разом з тим, у лютому ц.р. Адміністративною Радою МОП досягнуто домовленість щодо визначення поняття «living wage», як рівня заробітної плати, необхідного для забезпечення гідного рівня життя працівників та їхніх сімей, з урахуванням обставин у країні та розрахованого за роботу, що виконується протягом нормальної тривалості робочого дня.

Також, Олександр Шубін наголосив на необхідності:

вирівнювання посадового окладу (тарифної ставки) працівника І т.р. ЄТС та мінімальної заробітної плати, що сприятиме відв'язці інших невластивих платежів від прожиткового мінімуму, принаймні, для працездатних осіб та завершенню реформи, яку розпочато Мінсоцполітики та підтримано Комітетом ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів;

- продовження роботи з оптимізації структури та механізму визначення мінімальної заробітної плати, яку Мінекономіки розпочало у 2021 році за участі соціальних партнерів, зокрема, на виконання домовленості Генеральної угоди;

- актуалізації мінімальної заробітної плати протягом 2025 року;

підсилення ролі колективно-договірної складової. Директивою (ЄС) 2022/2041 про адекватну мінімальну заробітну плату в Європейському Союзі рекомендується, зокрема, забезпечити охоплення понад 80% працюючих колективними договорами та угодами, в яких встановлюються розмір мінімальної заробітної плати та інші системи оплати праці. З цією метою необхідно скасувати п. 5 Перехідних положень Закону України від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» про заборону використання мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для колдоговорів, що сприятиме збільшенню надходжень до бюджетів від секторів, які можуть працювати та сплачувати вищі зарплати.

У той же час, заступник Голови СПО роботодавців Сергій Біленький висловився за підвищення мінімальної заробітної плати у 2025 році до 8500 гривень (на 6% - 8,5% від поточного рівня відповідно до інфляційних очікувань та можливостей держави). Водночас, було запропоновано повернутися до переговорів щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати у 2025 році у разі позитивних тенденцій в економіці.

Як керівнику отримувати “відфільтровану” інформацію, що впливає на діяльність бізнесу? На дашборді в LIGA360. Моніторинг репутації, новини ринку й діяльність партнерів та конкурентів у зручному візуальному форматі. Замов індивідуально налаштований дашборд прямо сьогодні. 

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини