Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Закон про регулювання підприємницької діяльності: ключові зміни

Реклама

Верховна Рада на засіданні 9 січня ухвалила Закон «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період» (законопроєкт №6013), яким скасовується Господарський кодекс та запроваджується обов'язкова корпоратизація для низки підприємств.

«Прийнятий Закон є частиною масштабної реформи, яка спрямована на впорядкування правовідносин у сфері державної власності, підвищення інвестиційної привабливості та інтеграцію України до міжнародних економічних стандартів», - зазначається у повідомленні пресслужби Парламенту.

Законом, зокрема, передбачається корпоратизація державних та комунальних підприємств. Усі державні та комунальні унітарні підприємства мають бути трансформовані в акціонерні товариства або товариства з обмеженою відповідальністю.

Для комунальних підприємств корпоратизація є більш гнучкою, оскільки дозволяє громадам самостійно визначати доцільність трансформації.

Також запроваджується прозоре управління майном. Операції з майном підприємств, де державі належить понад 50% акцій, здійснюватимуться через систему "Прозорро.Продажі", що забезпечить відкритість процесів та мінімізує корупційні ризики.

Закон передбачає фінансову прозорість та звітність. Державні підприємства зобов'язані будуть публікувати фінансові звіти, що сприятиме прозорості управління.

Для непідприємницьких активів, які не підлягають приватизації, вводиться механізм узуфрукту, що забезпечить їхнє раціональне використання під наглядом держави.

Нова LIGA360 - нові фішки для роботи із законодавством:

· Всі види джерел, щоб оцінити контекст: НПА, аналітика, судова практика, новини, реєстри та ін.

· Інноваційні інструменти аналізу: зворотні зв'язки документів 2.0, графічні зв'язки документів, смарт-фільтри та моніторинг надходжень. Побачте всі переваги в дії, замовивши презентацію.

Закон також врегульовує перехідний період. Ним передбачається збереження діяльності комунальних підприємств у перехідний період, а також гармонізація норм із Законом «Про місцеве самоврядування» та Цивільним кодексом, щоб уникнути прогалин після втрати чинності Господарського кодексу, який скасовується. Водночас деякі положення Господарського кодексу зберігають свою чинність у цьому Законі та будуть діяти впродовж перехідного періоду.

Прийнятий Закон розширює можливості територіальних громад. Він дозволяє громадам створювати юридичні особи для забезпечення ефективного управління власністю та реалізації соціальних ініціатив.

Корпоратизація державних підприємств є обов'язковою протягом перехідного періоду, що забезпечує їхню трансформацію в сучасні корпоративні структури. Для комунальних підприємств цей процес гнучкіший і не передбачає санкцій за відмову від перетворення.

У пресслужбі ВР зазначають, що корпоратизація державних та комунальних підприємств активно підтримується Європейським Союзом і ОЕСР. Зокрема, реформа відповідає міжнародним практикам прозорого управління, які сприяють залученню інвестицій. У межах Плану для Ukraine Facility, передбачено завершення трансформації комунальних підприємств у корпоративні структури до 2025-2026 років. Також із 2027 року буде заборонено дотаційне фінансування таких підприємств із державного та місцевих бюджетів, що стимулюватиме їх до самоокупності й запровадження ефективних бізнес-моделей.

Закон залишає можливість введення штрафів за порушення строків постачання товарів, робіт та послуг для оборонних підприємств. Положення Закону усувають існуючу практику накладення потрійних штрафів за одне порушення строків поставки, що призводило до надмірного фінансового тиску на виробників української продукції. Ним передбачено один прогресивний штраф - пеню в розмірі 3% за кожен місяць прострочки.

Прогнозується, що реформа сприятиме розвитку сучасних бізнес-моделей, прозорому управлінню майном та посиленню економічної стійкості держави.

Проти прийняття закону виступали Асоціація міст України та Всеукраїнська асоціація громад.

Асоціація міст свою позицію пояснила, зокрема, тим, що реалізація зазначеного закону зупинить роботу лікарень, шкіл, підприємств тепло- та водопостачання комунальної власності, а також порушує ст. 142 і 143 Конституції України, оскільки забороняє територіальним громадам створювати комунальні підприємства, об'єднувати бюджетні кошти та створювати необхідні служби.

В Асоціації громад вважають, що Закон може негативно вплинути на функціонування комунальних підприємств.

На думку народної депутатки від фракції «Європейська солідарність» Ірини Геращенко, прийнятий Закон фактично перерозподіляє державну і комунальну власність в Україні в період воєнного стану, а також скасовує штрафи за непоставку зброї і неякісні снаряди та міни. Тому фракція зареєструвала постанову, що блокує цей законопроєкт.

Замов LIGA360 для своєї компанії на умовах Special program. Завжди май відповіді з "гарячих" питань для бізнесу та ухвалюй інформовані рішення: зміни воєнного стану, кадрові й податкові питання, судова практика, правова картина дня та новини твоєї галузі. Гарантуй найкращу ціну саме зараз.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини