30 січня відбулося засідання робочої групи, на якому були представлені пропозиції щодо запровадження зниженої акцизної ставки на дизельне пальне для аграріїв після закінчення війни. Про це повідомляє Всеукраїнська аграрна рада.
Заступник голови Комітету Олександр Ковальчук нагадав, що 1 вересня 2024 року набув чинності Закон №3878-IX, який зобов'язує Кабінет Міністрів розробити та подати до Парламенту законопроєкт щодо пільгової акцизної ставки на дизельне пальне для сільськогосподарської техніки, задіяної в польових роботах. Цим законом Уряду надано 90 днів на розробку механізму зниженої ставки на рівні 0,5 стандартного акцизного податку.
Відповідно, 10 вересня 2024 року Кабмін видав розпорядження №28359/1/1-24, яким зобов'язав Мінфіну, Мінагрополітики, Мінекономіки, Мінцифри, Мін'юст, ДПС та Держмитслужбу до 11 листопада 2024 року розробити відповідний законопроєкт. Однак це доручення досі не виконано.
«При ухваленні законопроєкту депутати передбачили норму щодо акцизної ставки на рівні 0,5 стандартного податку для дизельного пального, яке використовують аграрії. Проте Міністерство фінансів України та Державна податкова служба України попросили не включати цю норму у фінальний текст, аргументуючи це відсутністю механізму адміністрування. Натомість вони зобов'язалися розробити окремий законопроєкт упродовж трьох місяців. Депутати погодилися на це, але цю обіцянку Мінфін досі не виконав. Тому наш комітет вирішив самостійно розробити концепцію та представити її сьогодні профільним відомствам», - зазначив Олександр Ковальчук.
Головні новини вашої галузі - щодня на робочому столі LIGA360. Бачити картину дня ще ніколи не було так просто! Побачте всі переваги роботи в комплексній інформаційно-аналітичній платформі LIGA360, замовивши персональну презентацію.
Під час обговорення аграрії наголосили, що затримка з ухваленням механізму ставить їх у неконкурентне становище порівняно з європейськими колегами. Відповідно до Закону, акциз на пальне в Україні поступово зростатиме з 139 до 330 євро за 1000 літрів до кінця 2028 року, тоді як у країнах ЄС, зокрема в сусідніх державах, цей податок для аграріїв вже зараз не перевищує 70 євро.
Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький зазначив, що аграрії погодилися сплачувати підвищені акцизи під час воєнного стану для підтримки обороноздатності країни, але після його завершення вони розраховують на повернення до обіцяних пільг:
Представниця Мінфіну Світлана Воробей пояснила, що відомство з самого початку виступало проти запровадження зниженого акцизу через труднощі з адмініструванням.
Але, щоб уникнути ризиків махінацій, учасники робочої групи запропонували використання системи векселів - механізму, який вже застосовується для авіаційного пального, спирту для парфумерії та дизельного пального для військових.
Передбачено два ключові запобіжники:
пільгове пальне продаватиметься виключно напряму виробникам або імпортерам для аграріїв;
буде встановлений ліміт 60 літрів на гектар офіційно оброблюваної землі, за яку сплачуються податки.
Аграрії наголошують, що вони зацікавлені у прозорості механізму, щоб уникнути можливих зловживань та ризику подальшого скасування пільг.
За підсумками засідання вирішено, що найближчим часом народні депутати спільно з аграрними асоціаціями напрацюють текст законопроєкту та нададуть його на розгляд профільним міністерствам та відомствам.
Нагадуємо: Аграрії закликають Кабмін запровадити пільговий акциз на пальне