Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

НАЗК висловило свою позицію щодо можливого “знищення” моніторингу способу життя суб’єктів декларування

Реклама

До Верховної Ради України внесено пропозиції змін (проєкт 12374-д) до ст. 51-4 «Моніторинг способу життя суб'єктів декларування» Закону України «Про запобігання корупції», які можуть знищити інструмент моніторингу способу життя (МСЖ), який здійснює Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Відповідна заява з'явилося на сайті НАЗК.  

Так, 12 березня 2025 року нардеп Олександр Ткаченко вніс правку до законопроєкту №12374-д щодо моніторингу способу життя такого змісту: 

“Визначений цією статтею моніторинг способу життя здійснюється Національним агентством виключно за період перебування особи, щодо якої він здійснюється у статусі суб'єкта декларування. Предметом такого моніторингу можуть бути виключно активи, доходи, витрати, послуги, інші елементи способу життя набуті, здійсненні чи отримані такою особою у статусі суб'єкта декларування або доходи, витрати, послуги, інші елементи способу життя, отримані членами сім'ї суб'єкта декларування за той самий період. Строк здійснення моніторингу способу життя не може перевищувати 3 місяців з дня прийняття рішення про його здійснення".    

На найближчому пленарному засіданні народні депутати України розглянуть правки, що, за інформацією Національного агентства, суттєво обмежать НАЗК у перевірці законності статків посадовців.  

Відтак, в НАЗК повідомляють, що Національне агентство звернулося до Верховної Ради України з проханням відстояти збереження інструменту, що довів свою ефективність у подоланні корупції. 

Повідомляється, що пропоновані зміни також ускладнять перевірку сумнівних активів, зокрема, зроблять неможливим аналіз активів, отриманих до публічної служби, і створять корупційні ризики, дозволяючи декларантам вказувати відсутні активи для їх подальшої легалізації. 

Бажаєте контролювати законодавчі зміни з “гарячих тем”? Спробуйте нову LIGA360! Встановіть моніторинг потрібних для вас законів - і всіх пов?язаних судових рішень, НПА та аналітичних матеріалів. Замовте презентацію LIGA360 саме для ваших потреб. 

Серед запропонованих змін, які будуть розглядати народні депутати: 

1. Обмеження МСЖ лише періодом перебування у статусі декларанта, що унеможливить оцінку законності статків, набутих раніше, та надасть можливість пояснювати походження активів законними доходами до початку публічної служби. Це створює ризик узаконення необґрунтованих активів і звільнення від відповідальності після звільнення. 

2. Здійснення МСЖ лише декларанта та членів його сім'ї, що дозволить недоброчесним посадовцям оформлювати активи на третіх осіб без можливості їхнього виявлення. Натомість чинний порядок моніторингу дозволяє виявляти такі випадки. 

3. Обмеження терміну здійснення МСЖ  трьома місяцями. Моніторинг потребує часу для аналізу великого обсягу даних, здійснення міжнародних запитів і детального аналізу фінансових документів. Навіть простий моніторинг способу життя може тривати шість місяців, у складних випадках - понад рік. Запропоновані строки зроблять ефективне виявлення корупції неможливим. 

Як зазначають в НАЗК, запропоновані зміни спрямовані на обмеження виключно повноважень Національного агентства та нівелюють такий важливий інструмент фінансового контролю як МСЖ, що, безумовно, матиме негативний вплив на його ефективність.  

Більше того, такі зміни зумовлять відкат назад у питаннях контролю за статками публічних службовців через МСЖ, підвищення ефективності якого останнім часом було відзначене міжнародними інституціями та експертами.  

Зі стенограмою відповідного засідання парламентського комітету з питань антикорупційної політики від 12 березня 2025 року можна ознайомитись тут.  

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини