Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Президентський проєкт про гарантування незалежності НАБУ і САП вже в Раді: ключові зміни

Реклама

У Верховній Раді зареєстрували президентський законопроєкт №13533 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу і деяких законодавчих актів України щодо посилення повноважень Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

НАБУ і САП взяли участь у підготовці тексту та закликають Верховну Раду України якнайшвидше ухвалити ініціативу Президента за основу і в цілому.

У пояснювальній записці зазначено, що норми законопроєкту пропонують механізм запобігання розвідувально-підривній діяльності іноземних спецслужб щодо співробітників антикорупційних органів.

Змінами до КПК пропонується встановити наступне:

  • право Генпрокурора надавати письмову вказівку керівнику органу досудового розслідування (окрім підрозділів детективів та підрозділу внутрішнього контролю НАБУ), яка є обов'язкова для виконання, щодо надання йому матеріалів досудового розслідування із встановленням строку та способу її виконання;

  • керівник САП, його перший заступник та заступник мають право доповнити, змінити або відмовитись від апеляційної чи касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, внесених ними, керівниками, заступниками керівників підрозділів чи прокурорами САП;

  • забороняється передавати розслідування НАБУ іншому органу досудового розслідування, крім випадків наявності об'єктивних обставин, що унеможливлюють функціонування НАБУ чи здійснення ним досудового розслідування в умовах воєнного стану. У такому випадку передати розслідування іншому органу має право заступник Генерального прокурора - керівник САП або Генеральний прокурор;

  • виключаються норми які надавали право Генеральному прокурору визначати прокурорів у конкретних кримінальних провадженнях;

  • прокурор не зможе давати доручення та вказівки детективам НАБУ;

  • детектив НАБУ зобов'язаний виконувати доручення та вказівки тільки прокурора САП, які надаються у письмовій формі;

  • виключено норму, за якою спори про підслідність мали вирішуватися керівниками органу прокуратури вищого рівня, а в провадженнях НАБУ та БЕБ - Генеральним прокурором;

  • повертається попередня редакція ч. 3 ст. 233 щодо проникнення до житла чи іншого володіння особи - слідчий, дізнавач, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення;

  • повертаються попередні редакції ч. 5 ст. 284 щодо рішення прокурора про закриття кримінального провадження (про клопотання безпосередньо Генеральному прокурору), п.3 ч. ст 294 щодо продовження до 12 місяців строку досудового розслідування, п. 4-6 ч. 2 ст. 470 (укладення угоди про визнання винуватості), ч.1 ст. 480 ( щодо особливого порядку кримінального провадження урядовців, держслужбовців, директорів ДБР та БЕБ), п. 2 ч.1 ст. 481 (письмове повідомлення про підозру).

До Закону про прокуратуру повертаються норми, що Генеральний прокурор, його перший заступник та заступники не мають права давати вказівки прокурорам САП та здійснювати інші дії, які прямо стосуються реалізації прокурорами САП їхніх повноважень.

Встановлюється, що заступник Генерального прокурора - керівник САП здійснює повноваження керівника органу прокуратури, передбачені КПК.

Також прикінцевими положеннями проєкту визначено наступне:

  • підрозділ внутрішнього контролю НАБУ, САП, БЕБ, Офісу Генерального прокурора, ДБР, Нацполіції за методологією, узгодженою із СБУ, не рідше одного разу на два роки проводить поліграфологічні дослідження своїх працівників, які мають допуск до державної таємниці, на предмет вчинення дій на користь держави-агресора.

  • протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом СБУ проводить перевірку працівників НАБУ, САП, БЕБ, Генпрокуратури, ДБР, Нацполіції, які мають допуск до державної таємниці, на предмет вчинення дій на користь держави-агресора.

  • Офісу Генерального прокурора та Міністерству юстиції доручається посилити роботу щодо розшуку та видачі іноземними державами (екстрадиції) осіб, які ухиляються від досудового розслідування, судового розгляду чи відбування покарання.

  • Офісу Генерального прокурора, Міністерству юстиції, АРМА, НАБУ, БЕБ, ДБР, СБУ, Нацполу, Держфінмоніторингу посилити роботу щодо виявлення, розшуку на повернення з іноземних держав активів, здобутих злочинним шляхом.

  • Кабміну та НАБУ протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом внести зміни до нормативно-правових актів щодо заборони, на час дії військового стану, виїзду працівників НАБУ за кордон, окрім випадків службових відряджень.

Нагадаємо, Рада ухвалила Закон, який розширює повноваження Генпрокурора щодо антикорупційних органів.

Слідкуйте за головним по темі "Законопроект № 12414 / Закон України № 4555-IX" в LIGA360. Функція "Теми в центрі уваги" збирає все по темі з різних джерел і телеграм-каналів. Отримуйте всі важливі для вас оновлення та аналітичні матеріали автоматично. Повна картина по темі за кілька хвилин.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини