Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як підготуватись до перевірок та обшуків на підприємстві: чекліст для керівника

Чи проводяться перевірки та обшуки під час воєнного стану?

24 лютого 2022р. в Україні розпочалась нова реальність. Понад 10 місяців героїчного спротиву українських Захисників та Захисниць дозволили побороти ряд страхів та побоювань перед ворогом у тих представників державних органів, які тривалий час після 24 лютого вже і не сподівались колись знову наводити жах на багатьох керівників великих та малих підприємств.

Мова іде про славнозвісні (досить часто «сумнозвісні») перевірки з Держпраці, податкової, Фонду соціального страхування, Держпродспоживслужби, Нацбанку та багатьох інших. Загалом, в Україні функціонує 43 контролюючих органи типу «центрального органу та обласних державних адміністрацій» та 413 контролюючих органа типу «територіальних».

13 березня 2022р. Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах планових та позапланових заходів і воєнного стану».

Згідно даної Постанови були припинені на період дії воєнного стану планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду. По суті, Кабмін ухвалив рішення сказати «СТОП» держаним перевіркам на період воєнного стану.

Однак, цією ж Постановою № 303 від 13 березня 2022р. було передбачено окремі виключення, які дозволяли проводити позапланові з метою попередження неконтрольованого зростання цін, а також наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Станом на початок грудня 2022р. вказаний перелік «виключень» було доповнено і наразі проведення позапланових перевірок є дозволеними.

Щодо планових перевірок, то їх проведення і надалі припинено за виключенням перевірок сфері енергетики та комунальних послуг.

Що стосується обшуків, то кількість та частота їх проведення у звʼязку із запровадженням воєнного стану не стала меншою, порівняно з 2021 роком. Навпаки, зважаючи на факт загрози національній безпеці та державному суверенітету кількість проведених обшуків зросла. При цьому, на радарі правоохоронців відтепер у своїй більшості підприємства, що прямо чи опосередковано повʼязані з резидентами російської федерації та білорусі, а також їх колаборантами.

У свою чергу, не забувають правоохоронці і про інший бізнес, тому найкращий час щоб почати готуватись до імовірного обшуку у вас на підприємстві, або у вас вдома як керівника підприємства – це завжди сьогодні. 

Готуємось до перевірок на підприємстві: чекліст

Пункт 1. Визначаємо, які саме позапланові перевірки наразі можуть відбутись

Відповідь на це питання урядом зафіксовано у вже згаданій Постанові № 303 від 13 березня 2022р.

Так, Кабінет Міністрів України визначив наступні загальні особливості проведення позапланових перевірок:

  • конкретно не визначено перелік сфер, підприємства яких можуть бути перевірені, а отже контролюючі органи можуть перевіряти усі підприємства без виключень;
  • позапланова перевірка проводиться виключно на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, а для центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується безпосередньо Кабінетом Міністрів України, - на підставі рішення Кабінету Міністрів України;
  • повинна існувати загроза, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, або ж проведення позапланової перевірки необхідне для виконання міжнародних зобов’язань України.

З наведеного стає очевидним, що позапланова перевірка може бути проведена фактично  будь-яке підприємство та будь-яким контролюючим органом.

Окремо акцентуємо увагу на проведенні перевірки з боку Держпраці, адже проведення позапланових перевірок у сфері трудових правовідносин врегульовані окремим профільним Законом України № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Положеннями даного Закону № 2136-ІХ встановлено наступні особливості проведення позапланової перевірки:

  • проводиться за заявою працівника або профспілки
  • перевірці підлягають юридичні особи незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю
  • контролюючий орган перевіряє роботодавця на предмет додержанням законодавства про працю, а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів.

Таким чином, якщо до підприємства надійшов запит щодо надання документів, пояснень тощо, від державного органу у рамках позапланової перевірки, керівнику такого підприємства не потрібно квапитись давати відповідь чи дозволяти провести перевірку.

Першочергово варто дізнатись:

  1. З якою метою проводиться перевірка?
  2. Чи наявний у контролюючого органу (за виключенням Держпраці) дозвіл на проведення такої перевірки (від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері чи Кабміну)?
  3. Повноваження особи, що прибула для проведення перевірки.
  4. Яка підстава для проведення перевірки (порушення трудового законодавства або ж існування загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини)?

Пункт 2. Залучаємо зовнішніх радників

Обʼєктивна оцінка стану ведення, наприклад, бухгалтерського чи кадрового обліку, на підприємстві – ключова запорука того, що результати позапланової перевірки вас не здивують та не стануть неприємним сюрпризом.

Для того, щоб бути готовим навіть до позапланових перевірок рекомендуємо керівнику проводити своєрідні «краш-тести» свого підприємства залученими зовнішніми радниками (юристами, бухгалтерами та аудиторами).

Пункт 3. Приводимо у відповідність статутну та кадрову документацію

Належне оформлення положень статуту підприємства, відповідність положень статутних документів відомостям з Єдиного державного реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Також, щоб уникнути «неприємних сюрпризів» варто перевірити на предмет оформлення трудових відносин з усіма працівниками, або ж, якщо такі залучені на умовах цивільно-правових договорів (договорах про надання послуг чи виконання робіт), щоб ці договори були дійсними.

Очевидно, що наявні невідповідності необхідно якнайшвидше усунути.

Пункт 4. Згадуємо та перевіряємо своїх теперішніх та колишніх (контрагентів)

Після 24 лютого 2022р. особливо увагу рекомендуємо звертати на повʼязаність контрагентів вашої компанії з російської федерацією, зокрема шляхом встановлення чи є серед засновників, учасників чи кінцевих бенефіціарних власників таких компаній громадяни чи податкові резиденти росії та Білорусі.

Отримати дану інформацію наразі не так складно. За допомогою пошукових сервісів можна навіть без платних підписок подивитись чи повʼязаний ваш контрагент з державою-агресором.

Якщо буде встановлено, що так, то радимо не укладати правочинів з такими підприємствами (особами), а існуючі договори розірвати.

Можливо, це призведе до економічних збитків, однак мінімізує ризики потрапити на олівець не тільки податкової чи Держпраці, а і СБУ чи ДБР.

А ви впевнені у зв'язках бізнес-партнерів?
Перевірити наявність російського і білоруського сліду компаній допоможе CONTR AGENT у LIGA360

Пункт 5. Проводимо періодичний зріз настрою працівників компанії

Зважаючи на те, що саме можливість проведення позапланових перевірок Держпраці, на нашу думку, в умовах воєнного стану є найбільш реалістичними, рекомендуємо відслідковувати загальний настрій працівників вашого підприємства.

Адже, незадоволений працівник, або ж (що гірше) обманутий працівник, досить легко трансформує свою злість та/або образу у скаргу до  контролюючого органу та підкаже, які «скелети у шафі» ховає роботодавець.

Як показує практика, таких «скелетів» у підприємств, що використовують найману працю вистачає. 

Пункт 6. Моніторимо ситуацію на ринку

Бізнес не може та не живе у вакуумі. Якщо до підприємства, яке працює у аналогічній до вас ніші та подібне за масштабом до вашого, прийшли з перевіркою, то це важливий сигнал, яким не потрібно нехтувати.

Пункт 7. Дбаємо про свою репутацію

Традиційно, більшість інформації про компанію, щодо якої ухвалюється рішення про проведення позапланової перевірки, беруться з відкритих, або ж «майже відкритих» джерел інформації.

Беручи це до уваги, надзвичайно важливо відстежувати появу нової інформації про ваше підприємство у інтернеті, відкриттю «дивних» судових справ тощо.

До підприємства прийшли контролюючі органи?
Знайте, як захистити бізнес правовим шляхом з ІТ-платформою LIGA360

Готуємось до обшуків на підприємстві: чекліст

Пункт 1. Залучаємо (завчасно) компетентних адвокатів

Найкращий для керівника підприємства обшук – той, якого не було, або ж який не відбувся.

І, якщо з тим, щоб обшуку не було, зробити майже нічого не можливо, то наявність самого факту укладеного договору про правову допомогу з адвокатом чи адвокатським обʼєднанням створює для компанії ряд переваг.

Так, чинна редакція статті 236 КПК України гарантує право особі, у якої проводиться обшук, відтермінувати початок проведення обшуку на 3 години для того, щоб на місце обшуку прибув адвокат.

 Крім того, проведення обшуку – це сильний емоційний стрес для керівника компанії, що не дозволяє належним чином сфокусуватись на подіях, що відбуваються. Зважаючи на це, в умовах нашого часу, коли обшук може бути проведено фактично у будь-якого підприємства, наявність укладеного договору з адвокатом є категорією must have. 

Пункт 2. Не зберігаємо усю важливу документацію в одному місці (офісі)

Для того, щоб мінімізувати ризик вилучення документації вашої компанії, важливо не зберігати усі правовстановлюючі та статутні документи, а також кадрову чи фіскальну документацію в одному місці.

По-перше, це також дозволить мінімізувати і ризик викрадення документів та рейдерського захоплення вашого підприємства.

По-друге, як правило, обшуки проходять за зареєстрованим місцем знаходження юридичної особи, місцем знаходження її  виробничих потужностей чи місцем проживання її керівників.

Якщо зберігати важливу документацію в інших місцях, ні вищевказані, то ризик того, що правоохоронці отримають до них коли-небуть доступ мінімізується.

Пункт 3. Готуємо працівників

Для того, щоб мати більшу впевненість, як будуть вести себе ваші працівники на обшуці – чому б не провести його для них?

Інсценування обшуку, або ж проведення кваліфікованими юристами спеціального тренінгу для працівників компанії дозволить підготувати колектив підприємства до реальної зустрічі з правоохоронцями під час обшуку. Безумовно, працівники не запамʼятають всього обʼєму інформації, який до них буде донесено, однак, вони будуть готові психологічно та матимуть переконання, що коли настане день Х – їхній роботодавець підготував їх до нього.

Крім того, проведення даних тренінгів завжди з ентузіазмом сприймається працівниками.

Пункт 4. Дбаємо (завчасно) про безпеку

 Встановлення камер спостереження біля офісу вашої компанії, броньованих дверей, а також відео-домофону – прості, але дієві кроки, які дозволяють оперативно отримати інформацію про правоохоронців, які прийшли з обшуком та нададуть додатковий час вашим адвокатам для прибуття на місце проведення обшуку.

Також, важливо, щоб у компанії була розроблена система захисту інформації, а також персональних телефонів та компʼютерів працівників. Ці прості кроки є надзвичайно ефективними.

Пункт 5. Вивчаємо базу

Для того, щоб розуміти, що очікувати на обшуці навіть, якщо адвокати компанії затримуються, або ж їх не пускають на обшук, керівник компанії зобовʼязаний володіти базовою інформацією про обшук, як слідчу дію.

По-перше, ознайомтеся з ухвалою суду та перевірте повноваження правоохоронців, що прийшли проводити обшук.

Перед проведення обшуку вам повинні надати ухвалу суду та її копію.

Ухвала має бути з печаткою суду, а також підписом судді, що постановив відповідну ухвалу. Якщо ухвала на 2 та більше сторінка вона має бути прошита та пронумерована.

Перевірте адресу, яка зазначена в ухвалі на обшук. Якщо там помилково прописаний інший номер офісного приміщення або літера будинку бізнес-центру – обов’язково вкажіть про це особам, які мають намір провести обшук, та пред’явіть документи, що підтверджують дійсну адресу. 

По-друге, уважно слідкуйте за ходом проведення обшуку.

Занотуйте дані понятих, які були залучені при обшуку та запитайте, яким чином вони залучені, чи не мають вони певний інтерес у цьому кримінальному провадженні. Слідкуйте за тим, щоб усі дії проводилися в їх присутності. 

Якщо ви бачите, що обшук проводився одночасно у двох приміщеннях (кімнатах) або без присутності понятих, або коли останні були позбавлені можливості спостерігати за ходом проведення, або відволікатися на щось інше – заявляйте про це на камеру. Під час проведення обшуку обовʼязково має вестись безпереврний відеозапис.

По-третє, відмовляйте на пропозицію добровільно видати особисті речі та чекайте на адвоката.

Особисті речі під час обшуку мають бути виключно при вас, а не на столі чи будь-де.

По-четверте, фіксуйте, що саме слідчий, прокурор вилучають або мають намір вилучити. 

По-пʼяте, будьте обережні з висловлюваннями.

Ви можете не надавати слідчому жодних пояснень чи відповідей на питань, посилаючись на статтю 63 Конституції України, яка надає Вам змогу не свідчити проти себе.

По-шосте, уважно ознайомтеся з протоколом обшуку

Завершальний етап будь-якого обшуку — складання протоколу його проведення. У ньому мають бути зафіксовані: час, місце та ким проведено обшук; які предмети оглянуті, які вилучені; хто був присутнім під час обшуку; зауваження учасників цієї слідчої дії тощо.  Перед підписанням протоколу уважно ознайомтесь із його змістом. Зазначте усі порушення, які відбулись на Вашу думку, зокрема те, хто здійснював пошукові дії.

По-сьоме, ухвала на обшук може бути використана лише 1 раз.

Якщо слідчий сказав на камеру, що обшук закінчено, а потім ввімкнув камеру та почав повторно проводити обшук, то ці дії є незаконними.

Бути готовим до перевірок та обшуків – це не можливість, а обовʼязок керівника підприємства, яке має амбіції бути успішним

Події останніх років, починаючи із запровадження жорсткого карантину, а зараз широкомасштабного вторгнення, змушують бізнес бути максимально адаптивним.

Запровадження мораторію на будь-які перевірки на початку воєнного стану та подальше послаблення такої заборони (збільшення кількості виключень, коли перевірки є дозволеними) лише підкреслює ту обставину, що будь-які мораторії не вічні та рано чи пізно бізнесу буде потрібно звітувати про свою діяльність. Навіть, якщо ми говоримо про проведення перевірок під акомпанемент ракетних ударів.

Аналогічна ситуація і з обшуками. Ця специфічна, однак діє слідча дія, завжди була та лишається улюбленим інструментом правоохоронців у «спілкуванні» з бізнесом. Саме тому, щоб підійти до цього «спілкування на рівних» - керівник підприємства має бути належним чином готовий і починати готуватись варто завчасно.

LIGA360 - найзручніша система для пошуку інформації в умовах воєнного стану. Система доповнена спеціальними підбірками матеріалів, що оновлюються щодня. Серед доступних тематик: господарська діяльність, податки та облік, ЗЕД і мито, виплати, пільги, юстиція, власність в умовах воєнного стану тощо. Замовляй на спеціальних умовах.
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини