Фізична особа-підприємець (ФОП) є однією з найпоширеніших форм ведення бізнесу. Однак, як і будь-яка інша діяльність, таке підприємництво пов’язане з певними ризиками, зокрема, з можливими перевірками контролюючих органів та, як наслідок, накладенням штрафів.
Пропонуємо розглянути основні аспекти відповідальності ФОП, зосередившись на перевірках, типових порушеннях та розмірах штрафних санкцій.
Державні органи, які здійснюють контроль за діяльністю ФОП, мають право проводити різні види перевірок. Основними є планові та позапланові.
Перший вид перевірок проводиться відповідно до затвердженого плану-графіку перевірок, інформація про який розміщається на сайті відповідного органу.
Другий –проводиться у разі отримання скарг, звернень громадян, письмової заяви суб’єкта господарювання про проведення перевірки за його бажанням або інших підстав, визначених законодавством.
Які державні органи проводять перевірки ФОП?
- Державна податкова служба України контролює дотримання податкового законодавства, ведення обліку, своєчасну сплату податків та зборів підприємцями.
Зауважте! Податкові перевірки майже не загрожують ФОП I та II груп, а також тим, у яких податкова адреса або об’єкти оподаткування чи об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, розташовані на тимчасово окупованій території, території можливих/активних бойових дій (до грудня 2024 року діє мораторій на проведення документальних перевірок), крім позапланових документальних у разі припинення підприємницької діяльності.
- Державна служба України з питань праці перевіряє дотримання законодавства про працю й умови праці за наявності найманих працівників.
Що перевіряє? Документацію, яка підлягає перевірці: дозвільні документи, положення, інструкції, накази, навчання відповідальних осіб та працівників, інструктажі, атестація робочих місць, матеріали медоглядів, матеріали нещасних випадків, якщо такі були тощо + технічний стан приміщення та обладнання.
- Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів здійснює контроль за дотриманням санітарних норм та правил. Особливо актуальні перевірки для ФОП у сфері харчування, торгівлі продуктами харчування.
Може здійснювати позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, захисту прав споживачів та метрологічного нагляду у сфері надання житлово-комунальних послуг за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини.
- Інші органи: залежно від виду діяльності ФОП можуть проводитись перевірки іншими спеціалізованими органами.
Наприклад, Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками моніторить два види діяльності:
1. державний нагляд (контроль) у сфері виробництва лікарських засобів, оптова та роздрібна торгівля лікарськими засобами, імпорт лікарських засобів, (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), що підлягає ліцензуванню;
2. культивування рослин, включених до таблиці І переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, розроблення, виробництва, виготовлення, зберігання, перевезення, придбання, реалізації (відпуску), ввезення на територію України, вивезення з території України, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до зазначеного переліку.
Найчастіші порушення, виявлені під час перевірок ФОП + штрафи
Найбільш частими є випадки, коли за наслідками перевірок ФОП виявляється порушення податкового та трудового законодавства. У звʼязку з чим доречніше розглянути наступні приклади з відповідними санкціями.
- Штрафи за невчасно подану або взагалі неподану звітність: 340 грн за перше порушення, 1020 грн за повторне.
- Штраф за невчасну сплату єдиного податку.
- Особливо актуально для ФОП І та ІІ групи, оскільки на них накладається доволі суворий штраф у розмірі 50% від суми боргу. ІІІ група має 5%, якщо погасити протягом 30 днів з дня виникнення боргу, 10% – якщо пізніше.
- Штрафи за незастосування РРО.
- У разі, коли не видано / не застосовано / не зареєстровано фіскальний чек (простіше кажучи, не вибито перший чек), штраф складає 100% вартості проданих товарів за перше порушення, 150% від обороту – за наступне).
- Штраф за неведення обліку товарних залишків (стосується продажу ризикових товарів: технічно-складні побутові товари, ювелірні вироби, лікарські засоби, медичні товари, підакцизні товари) + додатково штраф за відсутність первинних документів на товари – 100% .
- Штраф за неналежне ведення первинної документації (стосуються продажу неризикових товарів) – 1020 грн.
- Штраф за незадекларовану працю – попередження (вперше), надалі – 10 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виявлення порушення, за кожного працівника (наразі 8 000 грн ).
- Штраф за провадження господарської діяльності, зокрема, без державної реєстрації як суб’єкта господарювання – від 1 000 до 2 000 НМДГ (17 000 – 34 000 грн) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої. Якщо діяльність принесла дохід у великих розмірах (більше 17 000 грн), то штраф від 2 000 до 5 000 НМДГ (34 000 – 85 000 грн).
Як уникнути проблем під час перевірки?
Задля запобігання неприємностей з контролюючими органами та забезпечення стабільної роботи бізнесу радимо ФОП дотримуватися кількох простих, проте, «золотих» правил. Користуйтеся календарем з податковими подіями для своєчасної сплати податків та зборів. Слідкуйте за належним веденням обліку доходів, витрат та товарів. Дотримуйтеся вимог законодавства щодо трудових відносин. Забезпечуйте дотримання санітарних норм та правил. Зберігайте всю необхідну документацію.
І ваша діяльність буде в шоколаді!