Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Переваги та недоліки організаційно-правових форм для малого бізнесу

Як обрати організаційно-правову форму

Отже, ви вирішили провадити підприємницьку діяльність, але не можете обрати організаційно-правову форму? Перш за все, ви повинні визначити для себе види діяльності, якими плануєте займатися. Також перед реєстрацією потрібно проаналізувати, з якими контрагентами доведеться працювати – фізичними особами чи юридичними, чи планується здійснення зовнішньоекономічної діяльності.  Ви маєте відповісти собі на питання, чи є у вас партнери, з ким ви б хотіли офіційно закріпити партнерство у вашому бізнесі.

Взагалі, дві найпоширеніші форми ведення малого бізнесу – це ФОП і ТОВ.

ФОП – це фізична особа, людина, яка працює як підприємець. 

ТОВ – це юридична особа, тобто організація, заснована одним або декількома особами, статутний капітал якої розділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.

ТОВ треба реєструвати у тому разі, якщо збираєтеся вести бізнес із великими компаніями чи вести бізнес спільно з іншою особою чи особами, залучати інвестиції у розвиток свого бізнесу. Або обраний вид діяльності обумовлює необхідність реєструвати ТОВ, наприклад, туристичні агентства, страхова, фінансова діяльність тощо.

ФОП обирають, в основному, коли діяльність пов’язана з наданням послуг, відсоток витрат незначний, коли бізнес відкривається особою вперше, якщо підприємець збирається працювати в основному з населенням та планований обсяг доходу буде становити до 1 млн грн чи до 5 млн грн.

Відомості про юридичну особу та ФОП в автоматичному режимі можна контролювати за допомогою сервісу CONTR AGENT. Сервіс доступний також у екосистемі з управління ризиками LIGA360, яку створено IT-компанією ЛІГА:ЗАКОН на підтримку українського бізнесу.

В чому їх відмінності

Щоб зареєструватися як ФОП, головна складність полягає в тому, що необхідно правильно обрати код КВЕД (класифікатор видів економічної діяльності) та систему оподаткування. Реєстрація можлива лише за місцем прописки, ця ж адреса буде адресою реєстрації ФОП.

Щоб зареєструвати ТОВ, треба обрати найменування (найменування товариства має містити назву товариства, а також організаційно-правову форму). Далі обрати коди КВЕД, скласти установчий документ, призначити орган управління, визначити розмір статутного капіталу та часток учасників, юридичної адреси ТОВ та системи оподаткування (єдиний податок чи загальна система оподаткування; платник ПДВ чи ні)

Підприємець несе відповідальність власним майном. Всі договори (оренди, закупки, надання послуг та ін.), ФОП (фізична особа-підприємець) укладає від свого імені, самостійно наймає співробітників, виплачує їм заробітну плату, сплачує податки та інше.

У ТОВ засновник відповідає за всіма боргами тільки часткою в статутному капіталі. У разі створення юридичної особи сама вона в особі керівних органів веде господарську діяльність, сплачує податки, наймає або звільняє співробітників, несе тягар відповідальності за порушення законодавства.

Переваги та недоліки

Переваги ФОП. Простота у реєстрації та веденні бухгалтерії (деякі ФОП самостійно ведуть свою бухгалтерію);  у отриманні прибутку на руки за умови сплати податків та подання звітності; у закритті ФОП. Офіс необов’язковий, тому що ФОП реєструють за місцем реєстрації фізичної особи.

Недоліки ФОП. Ризик власним майном - якщо виникають суперечні ситуації із заборгованостями або починається судовий процес, ФОП несе відповідальність майном, яке на нього зареєстроване. Також не всі підприємства хочуть працювати з ФОП.

Переваги ТОВ. Відповідальність перед боржниками тільки капіталом ТОВ, можливість будувати великий бізнес і залучати інвесторів та кредиторів. Можливість працювати з великим бізнесом. Кожен із засновників має зробити внесок у статутний капітал.

Недоліки ТОВ. Складніша реєстрація - потрібен статутний капітал, підготовка пакету документів: статуту, протоколу, наказу тощо. Дорожче в обслуговуванні бухгалтерії. Обов’язково потрібна юридична адреса.

Комплексне рішення для малого бізнесу LIGA360
Тільки найнеобхідніші інструменти для управління для директора та бухгалтера

Як зареєструвати

Зареєструватися підприємцем в Україні простіше, ніж здається на перший погляд. Можна зробити це офлайн, подавши документи держреєстратору, а можна зареєструватися онлайн через сервіс Мін'юсту чи новий додаток «ДІЯ».

Подати документи в паперовому вигляді можна будь-якому держреєстратору в межах області, де ви прописані, якщо київська прописка — у межах Києва (п. 2 ст. 4 ЗУ «Про держреєстрацію»). Реєструють підприємців безкоштовно держреєстратори в центрах надання адмінпослуг й у виконкомах місцевих рад (крім адміністрацій міст обласного значення) (ч. 14 ст. 1 ЗУ «Про держреєстрацію»).

А можна зареєструватися онлайн просто з дому, наразі є три сервіси, які дозволяють це зробити:

- Онлайн-будинок юстиції» Мін'юсту

- Портал держпослуг iGov

- «Дія»

Щоб подати заяву онлайн, потрібен електронний підпис фізособи. Отримати ключ ЕЦП можна безкоштовно в будь-якому АЦСК податкової чи за гроші в інших АЦСК.

При заповненні заяви у вас буде пункт «Види економічної діяльності». Коди видів діяльності вказуються відповідно до КВЕД-2010. При введенні цифр система підказує правильну назву. Код, відмічений галочкою, буде вважатись основним.

Якщо плануєте працювати на загальній системі, держреєстратору подаєте тільки заяву про держреєстрацію ФОП. Хочете працювати на єдиному податку - відразу ж подавайте й заяву на спрощену систему. Її також можна подати протягом 10 днів після держреєстрації ФОП, якщо плануєте працювати на 3-й групі ЄП, або до закінчення місяця, якщо обраєте 1–2-гу, але ж тоді доведеться йти в податкову.

Покрокові інструкції з реєстрації бізнесу, алгоритми дій під час вирішення бізнес-завдань, все про оподаткування, форми звітності, бланки первинних документів, судова практика, актуальна аналітика, консультації від авторитетних експертів та багато інших інструментів доступні у системах ЛІГА:ЗАКОН. Скористатися тестовим доступом можна за посиланням

Системи оподаткування

Загальна система оподаткування

Для ТОВ та ФОП на цій системі відмінностей не існує. Згідно з п. 177.2 ПКУ об’єктом оподаткування в підприємців-загальносистемників є чистий дохід (прибуток). Його визначають як різницю між загальним оподатковуваним доходом (виручкою в грошовій та негрошовій формах) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю фізособи-підприємця. Доходи у 2020 році загальносистемники обкладатимуть ПДФО за ставкою 18% (п. 167.1 ПКУ). На загальній системі ви можете обрати будь-який КВЕД і працювати за ним без обмежень.

Є види діяльності, які взагалі заборонені на спрощеній системі, і якщо ви вкажете ці КВЕДи, вас автоматично зареєструють на загальній системі, зокрема:

92.00 Організування азартних ігор,

11.04 Виробництво інших недистильованих напоїв із зброджуваних продуктів,

47.26 Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах,

47.30 Роздрібна торгівля пальним.

Спрощена система оподаткування.

Всього 4 групи платників.

1 група: фізособи - підприємці, які здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню. Річний ліміт доходу - дo 1000000 гривень (до 02 квітня 2020 було  300000 гривень); ставка з 2020 року - до 10% розміру прожиткового мінімуму, тoбто до 210,20 грн. у 2019 році - до 192,20 грн.

2 група: фізособи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Річний ліміт доходу - дo 5000000 гривень (до 02 квітня 2020 було 1500000 гривень); ставка - дo 20% мінімальної зарплати (тoбто у 2020 році - до 944,60 грн.; y 2019 році - до 834,60 грн.).

3 група: фізособи - підприємці та юрособи-суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми. Річний ліміт доходу - дo 7000000 (до 02 квітня 2020 було 5000000 гривень); ставка - 3% (платники ПДВ) тa 5% (НЕплатники ПДВ) вiд обороту (в 2015 році було 2% та 4% відповідно, тa ліміт доходу 20 млн.грн); ліміту кількості найманих працівників немає.

4 група: сільськогосподарські товаровиробники.

Обмеження за статусом контрагента є тільки на 1-й і 2-й групах ЄП:

  • 1-а група — мало що можна, лише торгувати в роздріб із торгових місць на ринках і надавати побутові послуги тільки населенню;
  • 2-а група: ви можете надавати послуги лише населенню та єдинникам — це можуть бути ФОП і ЮО. Якщо займаєтеся торгівлею, виробництвом — можете продавати свої товари СПД на ЗС, іноземним контрагентам.

Якщо збираєтеся працювати з компаніями, які сплачують ПДВ, краще зареєструватися на 3-ю групу із ПДВ або на ЗС.

З 01.01.2021 р. використовувати РРО повинні всі підприємці, крім 1-ї групи ЄП і тих, хто працює виключно з безготівковою оплатою.

Зручно та швидко сплатити податки і подати звіти можна за допомогою бота-бухгалтер ReporTах. Крім того, бот самостійно перевіряє чи немає у вас податкових боргів і штрафів перед державою. Після перевірки - допоможе сплатити борг миттєво.

Наскільки складно закрити і що для цього потрібно

Процедура припинення для ФОП є набагато легшою та швидшою, ніж для ТОВ. Для порівняння, закриття ФОП передбачає подання заяви до держреєстратора, оплату податків, які мали бути оплачені до моменту закриття ФОП, та закриття рахунку ФОП в банку. Процедура займає близько двох днів. Процедура ліквідації ТОВ передбачає перевірку податковою та багато інших нюансів, і може тривати роками (залежить від обставин та ліквідатора).

Зверніть увагу, як закрити ФОП без податкових наслідків

Ігор Ясько, керуючий партнер ЮК Winner

Читайте нас в соціальних мережах
Підпишіться, щоб бути в курсі всіх бізнес-новин

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини