Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Списання боргу по ЄСВ в «непрацюючих» ФОПів

Кому та які суми боргу спишуть

Доволі багато в ЗМІ обговорюють підписаний Президентом Закон № 592-ІХ від 13 травня 2020 року «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування щодо усунення дискримінації за колом платників», яким внесено зміни які стосуються списання ЄСВ (Єдиний соціальний внесок) з визначеного кола суб’єктів господарювання.
Слід зазначити, що в цілому вказаний Закон набирає чинності з 1 січня 2021 року, окрім пункту 5 розділу 1, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (тобто з 3 червня 2020 року).

Однією з ключових змін до законодавства (яка діє з 03.06.2020 року), є списання для суб’єктів господарювання сум заборгованості з ЄСВ. Відповідно до пункту 5 розділу 1 Закону право на подання заяв на таке списання підприємці мають з 3 червня 2020 року до 31 серпня 2020 року.

Які суми по ЄСВ будуть списуватись

Вказаним нормативно-правовим актом проголошено, що у встановленому законодавцем  порядку можна списати суми недоїмки, нараховані платникам ЄСВ а період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Закону, тобто до 03 червня 2020 року (у тому числі штрафи та пеню у випадку їх нарахування).

Хто з суб’єктів господарювання може скористатися правом на списання

На жаль, саме в такому випадку законодавець виділив всього два суб’єкти:

  1. Фізичні особи-підприємці, які перебувають на обліку в контролюючому органі на загальній системі оподаткування (тобто якщо ви ФОП І, ІІ або ІІІ групи спрощеної системи оподаткування, вказана норма до Вас не застосовується);
  2. Особи, які у встановленому законом порядку здійснювали незалежну професійну діяльність.
Відомості про юридичну особу та ФОП в автоматичному режимі можна контролювати за допомогою сервісу CONTR AGENT. Сервіс доступний також у екосистемі з управління ризиками LIGA360, яку створено IT-компанією ЛІГА:ЗАКОН на підтримку українського бізнесу.

Підстави відмови у списанні недоїмки по ЄСВ (в тому числі штрафів та пені).

Чітко визначено всього дві причини відмови у списанні суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

  1. платник податків в період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” щодо усунення дискримінації за колом платників» (тобто до 03 червня 2020 року), отримав будь який дохід;
  2. платник податків у встановленому законом порядку самостійно оплатив суми недоїмки,  а також нараховані санкції (штраф та пеня). В даній ситуації важливим є момент, що у випадку сплати платником частково суми недоїмки або штрафних санкції, контролюючий орган може прийняти рішення про списання несплаченої суми.

Обирайте комплексне рішення LIGA360:ПІДПРИЄМЕЦЬ
Єдиний робочий простір зі зручними функціями для ведення та контролю підприємницької діяльності

Алгоритм дій для списання недоїмки по ЄСВ (в тому числі штрафів та пені).

Фізичній особі підприємцю (яка перебуває на загальній системі оподаткування), за місцем провадження господарської діяльності (місце знаходження реєстраційної справи) подати до державного реєстратора Заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності Форма 1 (зразок заяви за посиланням). Окрім цього у випадку якщо платник податків не звітував перед податковим органом, йому в обов’язковому порядку потрібно буде подати звітність за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592-IX від 13 травня 2020 року «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (до 03 червня 2020 року).

Для осіб які у встановленому законом порядку здійснювали незалежну професійну діяльність алгоритм простіший. Для них не потрібно подавати заяву до державного реєстратора як вказано вище. Від них вимагають: подати податкову звітність (за той самий період що і для ФОПів) та подати Заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску Форми № 7-ЄСВ (посилання на зразок вказане нижче).

Після внесення відповідних змін в Державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ФОП (після подання звітності) в обов’язковому порядку повинен подати до податкового органу Заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску Форми № 7-ЄСВ (зразок заяви за посиланням).

Читайте нас в соціальних мережах
Підпишіться, щоб бути в курсі усіх бізнес-новин

Одночасно з поданням Заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску Форми № 7-ЄСВ, платникові (як ФОПам так і самозайнятим особам) потрібно подати до податкової Заяву про списання суми недоїмки, штрафних фінансових санкцій та пені. Дана заява обов’язково повинна містити наступні дані:

  • повне найменування контролюючого органу та адресу (наприклад Державна податкова інспекція  у Печерському районі міста Києва Головного управління ДПС у місті Києві);
  • прізвище, ім’я та по батькові платника податків, його адреса, індивідуальний номер та контактний номер телефону;
  • текст наступного змісту: «Керуючись змінами, внесеними Законом України від 13 травня 2020 року № 592 «Про внесення змін до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», а саме пункту 915 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ №2464, прошу списати мені несплачені станом на день набрання чинності Законом №592 суми недоїмки, а також штрафні санкції та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період  з 01.01.2017 року до дня набрання чинності Законом №592. За вказаний період мною не отримано дохід (прибуток) від діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб та відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року подано звітність з ЄСВ за 2017 -2020 р.р.».
  • вказати дату подання та підпис.

Наступним кроком є проведення камеральної перевірки контролюючим органом. Законом встановлено, що податківці зобов’язані її здійснити протягом 15 робочих днів з дня отримання відомосте від державного реєстратора або Заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску Форми № 7-ЄСВ.

Після проведеної перевірки та у випадку дотримання платником всіх вище зазначених умов, контролюючий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкції та пені (повністю або в частині яка неоплачена).

Також контролюючим органом може бути прийняте вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних фінансових санкцій і пені за умови отримання буд-якого доходу за вказаний період або у випадку, якщо в повному обсязі платником було самостійно сплачено або стягнуто у порядку, встановленому Законом.

Ігор Ясько, керуючий партнер ЮК Winner

Підписуйтесь на розсилку
Головні новини та аналітика по буднях

 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини