Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як підготуватись до податкової перевірки

За час карантину платники податків почали дещо забувати про податкові перевірки, але із пом’якшенням карантину та переходу роботи бізнесу в режим офлайн перевірки контролюючих органів знов у тренді. Тому актуальним є надання практичних рекомендацій щодо підготовки до податкової перевірки.

Ці рекомендації розраховані перш за все на керівників платників податків та мають переважно організаційний характер, залишаючи поза увагою безпосередні питання правильності ведення податкового обліку.

Praemonitus, praemunitus (Попереджений – значить озброєний)

Якщо говорити взагалі про податкові перевірки, то у спрощеному вигляді всі податкові перевірки можна поділити на три групи.

Перша група - це планові податкові перевірки, про які платник податків повинен бути офіційно повідомлений у порядку, встановленому Податковим кодексом України (далі – ПКУ). Крім того план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на рік щорічно до 25 грудня року, що передує, оприлюднюється на сайті Державної податкової служби України. Внесення змін до цього плану-графіку щодо оновлення переліку платників податків передбачено не частіше одного разу в першому та одного разу в другому кварталі відповідного року (п.77.2. ст.77 ПКУ).

Друга група - позапланові перевірки, про ймовірність проведення яких платник податків може здогадуватись, виходячи із отриманих листів податкової щодо надання інформації та її документального підтвердження або внаслідок наявності підстав для проведення позапланових документальних перевірок, передбачених ст.78.

Третя група - раптові податкові перевірки, які проводяться без попередження платника податків.

Рекомендація:

Використовуйте відкриті дані на сайті Державної податкової служби України для отримання інформації про заплановані податкові перевірки. Аналізуйте отримані запити податкової щодо витребування інформації та її документального підтвердження на предмет можливості ініціювання позапланових перевірок у подальшому. Це дозволить виграти час і більш ретельно підготуватись до перевірки.

Як діяти в різноманітних ситуаціях для бізнесу та при перевірках контролюючих органів - дізнавайтесь у LIGA360
Це комплекс інформаційно-аналітичних продуктів, що економить час на щоденних робочих завданнях та убезпечить від ризиків

Cuius commodum, eius periculum (Чия вигода, того й ризик)

Останнім часом змінено підхід до проведення контрольно-перевірочної роботи податковими органами. Спостерігається тенденція, відповідно до якої податкові перевірки проводяться за результатами проведеного аналізу фінансово-господарської діяльності з урахуванням визначених ризиків або в поле зору потрапляють платники податків, господарська діяльність яких вже є підозрілою з точки зору податкових органів, наприклад, щодо обігу підакцизних товарів.

Слід акцентувати увагу на тому, що при плануванні перевірок податківці керуються показниками загальнодоступних критеріїв ризиків. Платник, який відповідає таким критеріям, з великою ймовірністю може потрапити до плану-графіку проведення планових перевірок. Ці критерії затверджені Порядком формування плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків, що затверджений наказом Міністерства фінансів України 02.06.2015 року № 524 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 07.09.2020 року № 548) (далі – Порядок).

При отриманні інформації про включення платника податків до плану-графіку податкових перевірок, такий платник податків може звернутись до податкового органу за інформацією про підстави включення його до плану-графіку перевірок, що дозволить визначити конкретні критерії ризиків, самостійно провести аналіз їх обґрунтованості та виправити, у разі необхідності, виявлені помилки до початку перевірки.

Рекомендація:

Платнику податків доцільно самостійно контролювати наявність/відсутність критеріїв ризиків, передбачених Порядком, а при включенні платника податків до плану-графіку планових перевірок – отримати інформацію про підстави для включення його до такого плану. Це дозволить проаналізувати виявлені податкові ризики та, по можливості, їх мінімізувати.

Si vis pacem, para bellum (Хочеш миру, готуйся до війни)

Готовність платника податків до податкових перевірок, особливо до раптових, визначається наступними факторами:

  • наскільки керівник розуміє та усвідомлює податкові ризики, які виникають під час провадження фінансово-господарської діяльності;
  • наскільки персонал платника податків готовий оперативно та правильно відреагувати на візит податківців.

На жаль, наша вітчизняна практика ведення бізнесу свідчить, що правомірний обхід сплати податків та оптимізація оподаткування для податківців - швидше вигадка, аніж можлива реальність. Водночас рівень «тіньової» економіки з ознаками ухилення від сплати податків, говоримо чесно, доволі високий. А отже, в Україні не має податкових ризиків той бізнес, який взагалі не працює.

Можна говорити про необхідність залучення аудиторів з метою підготовки до податкової перевірки, проте це означає додаткові час та витрати. Залучати аудитора чи повністю віддати питання проходження податкової перевірки на відкуп бухгалтеру – вирішувати керівнику або власнику. Проте вважаємо, що для підготовки до податкової перевірки керівник платника податків, принаймні, повинен мати можливість швидко оцінити стан бухгалтерського та податкового обліку та з’ясувати можливі «претензії» податківців.

Для цього керівнику платника податків доцільно:

  • регулярно запитувати інформацію у бухгалтера щодо його бачення податкових ризиків при здійсненні фінансово-господарської діяльності;
  • провести передперевірочний податковий аудит – свого роду «репетицію» проведення податкової перевірки, під час якої можна зрозуміти, які «претензії» можуть бути заявлені податківцями, які є слабкі місця та можливі варіанти їх виправлення.

Рекомендація:

Для підготовки до податкової перевірки платнику податків доцільно побудувати ефективну комунікацію з бухгалтером з його баченням слабких місць в питаннях оподаткування та провести експрес-аналіз податкових ризиків, що дозволить виявити недоліки та по можливості їх виправити.

Підготуватися до перевірок допоможе ресурс "Мистецтво оборони". Він містить практичні рекомендації щодо підготовки до перевірок та докладні алгоритми дій для співробітників підприємства. Ви зможете швидко знайти необхідну інформацію в екстреній ситуації та заздалегідь ознайомитися з інформацією про перевірки й підготуватися до зустрічі. Скористайтеся тестовим доступом до систем ЛІГА:ЗАКОН.

Audi, multa, loquere pauca (Слухай багато, говори мало)

Готовий до податкової перевірки платник податків – це, перш за все, його керівник та персонал, для яких податкова перевірка не буде стресовим заходом. Можливо, це прозвучить незвично, але проходження податкової перевірки для платника податків може бути свого роду «бізнес-процесом» із чітким алгоритмом дій персоналу, який знає, що і як робити у випадку візиту перевіряючих, щоб не нашкодити платнику податків.

Для цього необхідно розробити внутрішній порядок дій та поведінки персоналу у випадку проведення податкової перевірки, щоб працівники розуміли, що робити у випадку проведення перевірки, знали правила комунікації з перевіряючими, правила документообігу, а також інші організаційні моменти, пов’язані із її проходженням. Лише ознайомити з цим документом буде недостатньо, доцільно проводити практичні інструктажі, що дозволить краще усвідомити та вирішити питання, які, ймовірно, можуть виникнути.

Рекомендація:

Підготуйте персонал до можливої податкової перевірки. Розробіть внутрішній порядок дій та поведінки персоналу під час податкової перевірки. Проведіть практичні інструктажі для персоналу задля того, щоб цей алгоритм дій не лише залишився на папері, але й був практично впроваджений в роботу.

Semper paratus (Завжди готовий)

Ініціювання податкової перевірки, як і процес такої перевірки, дуже часто можуть бути непередбачуваними для платника податків. Наприклад, у перевіряючих відсутні підстави для проведення податкової перевірки, належні документи для її початку проведення, податківці перевищують свої повноваження тощо. Це вимагає від платника податків бути завжди у стані «повної бойової готовності». Тому до початку проведення податкової перевірки варто заручитись підтримкою юриста/адвоката із спеціалізацією у галузі податкового права, а не намагатись «гасити пожежу», коли вже податкова перевірка розпочата.

Рекомендація:

Заздалегідь залучіть юриста/адвоката із спеціалізацією у галузі податкового права, юридичною допомогою якого можна швидко скористатись у випадку проведення податкової перевірки.

Олег Вдовичен, керуючий партнер АО «Вдовичен та партнери»

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини