Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як бізнесу підготуватись до перевірки контролюючими державними органами

10.00, 19 червня 2019
4065
0

Костянтин Корнєєв, молодший юрист практики безпеки бізнесу АО Юскутум

За останні декілька років реформ в Україні запроваджено більше, ніж за весь період незалежності. Зважаючи на це, іноземні інвестори кажуть про те, що їх бізнес в Україні зростає двозначними цифрами.

Останні кілька років Україна впевненими кроками рухається до того, щоб стати членом Європейського Союзу та отримати звання дійсно цивілізованої європейської країни, відповідно до Західних критеріїв. Даний шлях включає в себе, з поміж іншого, і комплексне реформування законодавства. В даному випадку мова йде про кримінальне законодавство (показовим прикладом слугує прийняття змін до Кримінального кодексу України в частині кримінальних проступків), Кримінально-процесуальне законодавство (за останні роки декілька спроб реформувати повноваження правоохоронних органів в частині проведення обшуків). Не можна не згадати й інші галузі права, серед яких, безумовно, спостерігаються успішні досягнення (Податкове законодавство) або для яких найближчим часом планується впровадження змін, спрямованих досягти Європейського рівня, до прикладу, трудове законодавство.

Незважаючи на той факт, що серед практиків та науковців точаться дискусії з приводу грамотності оформлення законів та дієвості прописаних механізмів, інвестиції в Україну та розвиток національного бізнесу йде активними кроками вперед. Так, представники Міжнародної фінансової корпорації (International finance corporation) стверджують, що за останні декілька років, реформ в Україні запроваджено більше, ніж за весь період незалежності. Зважаючи на це, іноземні інвестори кажуть про те, що їх бізнес в Україні зростає двозначними цифрами.

Основний страх для власника підприємства та інвестора - перевірка або обшук.

Незважаючи на такий праведний шлях нашої держави та цілковиту відповідність ведення бізнесу законодавству, головним страхом для підприємців були і залишаються візити незваних гостей у вигляді правоохоронних органів та інших представників контролюючих органів, в тому числі для проведення обшуків та податкових перевірок.

Так, на сьогодні не вистачить і пальців двох рук, для того щоб порахувати всі контролюючи органи, які можуть завітати з «привітом» на підприємство, зокрема: 1) в рамках кримінальної юрисдикції - Департамент захисту економіки, інші представники поліції, Військова прокуратура, Служба безпеки України, Державна фіскальна служба…; 2) в рамках інших правових юрисдикцій - Державна фіскальна служба, Державна служба з надзвичайних ситуацій, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Державна екологічна безпека та ще близько 30 контролюючих органів, які мають право проводити перевірки.

Головним страхом візити наведених органів та їх представників служать через можливі наслідки (штрафи, вилучення майна та довгострокові судові процеси). Звісно, наслідків не можна уникнути у випадках, коли правоохоронні органи приходять до бізнесу через так зване «замовлення конкурентів». В даному випадку неможливо уникнути збитків для бізнесу. Проте часто негативні наслідки виникають і через неправильну поведінку співробітників компанії під час обшуків та перевірок.

Візит правоохоронців на підприємство, як прийом гостей на звану вечерю.

Загалом, на мій погляд, було б цікавіше провести паралель між перевіркою контролюючих органів на підприємстві та порівняти їх з гостями, які можуть завітати додому. Зважаючи на різні життєві ситуації, гості не завжди можуть бути званими та приємними співрозмовниками.

Зважаючи на узагальнений досвід візитів незваних гостей на підприємства, необхідно вказати про певний уніфікований механізм організації їх прийому та поведінки під час їх візиту. Описаний нижче механізм можна віднести до цілком проєвропейського, оскільки, як вже було описано вище, Україна, шляхом впровадження реформ, обрала саме цей курс розвитку. Тому, незважаючи на причини візиту правоохоронних органів, вкрай важливим є правильна поведінка співробітників, оскільки у багатьох випадках, навіть за наявності негативних наслідків, правильні процесуальні дії під час перевірок/обшуків будуть сприяти майже безболісному поточному процесу та дозволять ефективно зреагувати адвокатам для ліквідації наслідків.

Зазвичай для того, щоб підготуватись до приходу гостей, необхідно завітати до магазину та прикупити певні продукти для приготування смачної їжі. Фактично, цей процес дуже схожий на поточну діяльність підприємства, включаючи покупки/продажі товарів та послуг, відповідно до чого відбувається формування податкового кредиту/боргу, отримання прибутку та досягнення інших цілей ведення бізнесу. Звичайно, при всьому наведеному, для того, щоб було можливим ведення бізнесу, необхідно і дотримання певних вимог, передбачених законодавством, наприклад, для відкриття офісу. При цьому ваша «кухня» має бути справною та відповідати встановленим нормам (перевірка ДСНС).

Отже перший етап підготовки до перевірки або обшуку починається з самого заснування/відкриття бізнесу. Впорядкована документація та відповідність діяльності нормам законодавства вже є запорукою приємного враження гостей від «вечірнього прийому». Купівля найдешевшого вина та прострочених продуктів в будь-якому випадку призведе до негативних наслідків для господаря дому.

Пройшовши етап підготовки починається «збір гостей». Дійсно, інколи вони можуть завітати і непередбачувано. Проте, якщо господар, в даному випадку - власник підприємства, завжди перебуває в процесі очікування та доглядає за тим, щоб у холодильнику була їжа, то непередбачуваність не становить загрози.

Головне завдання під час візиту правоохоронців. Права, обов'язки та належна поведінка.

Отже, гості вже на порозі. Ми маємо розуміти, що не впустити правоохоронні органи для проведення обшуку не вдасться ніколи. В КПК України така можливість непередбачена. В той же час, Податковим кодексом передбачені санкції щодо недопуску перевіряючого на підприємство. В даному випадку необхідні консультації з адвокатом щодо доречності відмови від допуску податкового перевіряючого, зважаючи на наступну процесуальну тактику. Однак, в будь-якому випадку, вибивання дверей та інші похідні наслідки тільки спровокують правоохоронців для проведення «жорсткого» обшуку, що унеможливлює подальшу нормальну діяльність підприємства. Якщо б ви прийшли у гості і вас не впускали, вважаєте вечір видався б гарним?!

Як вже зазначалось, під час візиту гостей працівники підприємства мають «правильно» себе поводити як по відношенню до правоохоронців, так і щодо виконання функцій, які пов'язані з їх професійною діяльністю та обов'язками. Необхідно вказати, що в міжнародних компаніях, які провадять свою діяльність закордоном, доволі часто зустрічаються розроблені внутрішні інструкції щодо того, як співробітники мають себе поводити та від яких дій краще утриматись.

Так, незважаючи на те, який орган прийшов на підприємство з перевіркою або обшуком, процес прийому гостей можна уніфікувати.

Загальні правила поведінки всіх співробітників під час візиту гостей можна визначити наступним чином:

- Посадові особи, які проводять перевірку, повинні діяти згідно з тим, на що у них є повноваження, відповідно до ухвали про обшук або іншого офіційного документу про проведення перевірки.

- Співробітники компанії мають співпрацювати з посадовими особами і ставитись до них професійно з повагою та ввічливістю.

- Співробітники компанії мають зберігати спокій і повагу по відношенню до посадових осіб в будь-який час.

- Співробітники компанії мають намагатись працювати у звичному темпі, звичайно, якщо мова не йде про «Маски-шоу» .

- Співробітники компанії мають зачекати, доки відповідальна особа компанії (звісно, якщо вона призначена) не надасть конкретних інструкцій та вказівок.

- Співробітники компанії мають повністю співпрацювати з посадовими особами, які проводять перевірку, включаючи їхні обґрунтовані вимоги щодо доступу до документів та приміщень.

Також, у розрізі загальних правил щодо поведінки та комунікації з посадовими особами, необхідно вказати, що співробітники компанії не мають вчиняти будь-яких протиправних дій, намагатись увійти в контакт з правоохоронцями, оскільки це може призвести до негативних наслідків.

Не зайвим є і попередня підготовка персоналу, шляхом видання певного переліку контактів на випадок таких візитів правоохоронців, зокрема, як внутрішніх, так і зовнішніх. Логічним також є і прикріплення до цих контактів інструкцій з приводу того, за який спектр контактів відповідає певний співробітник. Недоречною буде ситуація, за якої і секретар, і директор, і прибиральниця будуть телефонувати одному адвокату.

Також дієвим способом організації співробітників є завчасне призначення відповідальної особи на випадок обшуків та перевірок. У такому випадку, всі співробітники будуть чекати вказівок саме цієї особи і не робити зайвих рухів. Структурованості поведінки під час обшуку/перевірки легко досягти, коли є відповідальна особа, котра все контролює і на яку всі покладаються, хоча б до моменту приїзду адвоката.

Водночас, відповідальна за прийом гостей особа має бути:

1) Завжди напоготові.

2) Зустрічати гостей (організувати прийом, провести в окрему кімнату для переговорів, визначити мету візиту шляхом ознайомлення з ухвалою, встановити повноваження та верифікувати посадових осіб шляхом ознайомлення з їх документами). Всіма можливими способами відповідальна особа має запобігати «шастанню» гостей по приміщеннях до вирішення всіх процедурних моментів.

3) Супроводжувати гостей під час перевірки або обшуку.

4) Викликати адвоката.

Також можна виділити і обов'язки інших співробітників. Зокрема, IT-департамент має намагатись всіляко запобігати вилученню техніки та надавати попередньо узгоджену та дозволену можливість ознайомлення з інформацією на носіях та запобігати знищенню вже наявної інформації. Водночас, офіс-менеджер може допомагати в копіюванні документів, для запобігання вилучення оригіналів.

Дізнатися чи потрапила ваша компанія до графіка планових перевірок державних органів нагляду і контролю можна також за допомогою сервісуCONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Крім того, ви можете перевіритиблагонадійність контрагента, який вас цікавить, прямо зараз, оформивши заявку на тестовий доступ до сервісу.

Безпека підприємства, алгоритми дій для бізнесу та єдине інформаційне поле для всіх фахівців - обирайте системи ЛІГА:ЗАКОН для всієї компанії та отримуйте подарунки!

І наостанок.

Фактично, вказане дозволить мінімізувати негативні наслідки візиту правоохоронних органів та дозволить вибудувати нормальну комунікацію. Звичайно, якщо мета візиту з самого початку не була націлена на блокування роботи підприємства та створення перешкод для нормального ведення поточної діяльності. Як правило, встановити мету візиту правоохоронців можна за декілька секунд, починаючи з першого контакту.

Зважаючи на той факт, що реформування законодавства знаходиться на шляху встановлення Європейських нормативів, то і такі процедури, як перевірка чи обшук в майбутньому повинні перестати наводити страх на власників бізнесу. Наразі, така утопічна ситуація лише з'являється на горизонті правових реалій України. Проте вказані вище дії дозволять запобігти негативним наслідкам після візиту гостей, якщо їм дійсно можливо було запобігти. Адже загострити відносини з правоохоронцями і піти на ескалацію конфлікту не виявиться складним заданням в будь-який момент. Проте чи дійсно такі дії виправдають себе, якщо від початку в них не було необхідності.

Нагадаємо, що АО Juscutum, яке входить до ГК ЛІГА перша в Україні випустило прикладний мобільний застосунок у сфері юридичних послуг Juscutum Legal Alarm.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему