Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Антирейдерські Зе-ініціативи та їх шанси на життя

12.23, 16 серпня 2019
1102
1

Юристи АО "Юскутум" проаналізували антирейдерські ініціативи Президента та кроки для їх реалізації

Зовсім нещодавно Україна пережила президентські та парламентські вибори. Обрано очільника держави та більшість представників його партії у парламенті. З цього ми можемо вважати, що кожна законодавча ініціатива, внесена президентом до Верховної Ради, буде підтримана парламентарями.

Від самого початку свого президенства Володимир Зеленський оголосив, що його курс буде спрямований на покращення умов ведення бізнесу в Україні. Будуть прийняті закони, які дозволять покращити інвестиційний клімат.

Також у Стамбулі Президент відвідав Українсько-Турецький бізнес форум, результатами якого стало повторне підписання договору про співпрацю двосторонньої ділової ради України та Туреччини, що спрямовано на підвищення економічних зв'язків та бізнес-активності двох країн.

Все це вселяє надію в те, що розвиток бізнесу та умови його ведення в Україні підуть вперед із новими силами. Проте чи дійсно все так добре?

Справедливо скептичний настрій обумовлюється тим , що історично в нашій країні склалася практика, коли після виборів новий очільник держави розпочинає боротьбу силами органів правопорядку зі злочинними схемами попередньої влади. Чомусь, в такій боротьбі під «гарячу руку» потрапляє український бізнес, який потерпає від обшуків, інспекцій та податкових перевірок. Навіть якщо відкинути дану «традицію», актуальною проблемою було та залишається рейдерство в Україні.

Константин Корнеев

Боротьба з рейдерством - новий давно забутий шлях?

Ще у 2017 році з ініціативи Міністерства юстиції були створені антирейдерські штаби. За їх показниками в 2017 році вони отримали 4794 скарг, в 2018 р. - 3718, а на середину квітня 2019 року - 564 скарг на дії рейдерів. В той же час вони наводять і іншу статистику. Кількість звернень в антирейдерські штаби виключно з питань, що мають ознаки рейдерства, становить у 2017 році - 145, у 2018 році - 191, на середину квітня 2019 року - 35. Доволі цікаве формулювання, оскільки в законодавстві України досі не визначено, що ж таке рейдерство, а тим паче які ознаки воно має.

Після оголошення Президентом курсу на розвиток бізнесу та проведення наради з питань протидії рейдерству, у липні 2019 року активізувалась у своїй діяльності антирейдерська комісія (комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації), створена ще в далекому 2016 році.

В серпні 2019 було проведено спільне засідання представників даної комісії із залученням юристів провідних юридичних фірм із експертизою у справах протидії рейдерству. Результатами засідання стали наступні пропозиції для унеможливлення рейдерських дій: 1) Обов'язкові додаткові поля в реєстрах; 2)Обов'язковий ряд дій, які необхідно вчиняти на нотаріальних бланках; 3) Сповіщення заінтересованим про вчинення реєстраційних дій відносно їх майна; 4) Фотофіксація особи під час вчення реєстраційних дій; 5) Ступеневий доступ реєстратора (за ознакою територіальності).

Захистити свій бізнес від рейдерських захоплень можна за допомогою сервісу SMS-маяк. Миттєве повідомлення про реєстраційні дії щодо вашої нерухомості дозволить вчасно звернутися за захистом своїх прав. 

Проте давайте повернемось у 2018 рік. В парламенті був зареєстрований законопроект № 9311 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій захисту державою права власності». Він передбачав наступні зміни:

1) Обов'язкове нотаріальне посвідчення договорів, предметом яких є частка в статутному (складеному) капіталі товариства. Власнику нерухомого майна надається право встановити вимогу нотаріального посвідчення правочинів щодо свого майна. Нотаріальне посвідчення договору про визначення часток у праві спільної власності не за принципом їх рівності.

2) Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності фізособи здійснюється через отримання відомостей про таку особу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, перевірка дійсності та змісту довіреності.

3) Реєстрація прав на підставі рішень судів шляхом обов'язкового отримання примірника рішення в електронному вигляді з кваліфікованим підписом судді.

Таким чином, схожа законодавча ініціатива мала місце, але її розгляд був відкладений. Відкритим залишається питання реалізації напрацювань антирейдерської комісії у цьому році.

Станислав Борис

Активна позиція Президента та кроки на її реалізацію

У соціальних мережах, таких як Instagram та Facebook, Володимир Зеленський, звертаючись до представників бізнесу, закликав їх не боятися інвестувати в Україну, обіцяв створити усі умови для захисту бізнесу і всіляко сприяти будь якому капіталовкладенню в нашу державу.

16 липня 2019 року на нараді, в розрізі антирейдерських пропозицій, Президент заявив: «В Україні у середньому 2-3 рази на день незаконно змінюють власника. Ми можемо оновити склад антирейдерської комісії Мін'юсту. Можемо до моменту наведення ладу відключити всіх реєстраторів, які створюють зараз ризики рейдерства. Відключіть».

Така позиція висловлена голослівно і, звісно ж, реєстраторів не відключили, адже на сьогодні така різкі кроки нанесли б багато шкоди. Проте дії, спрямовані на відключення недобросовісних реєстраторів, таки розпочались.

Розпочато проведення моніторингу реєстраційних дій у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. За результатами такого моніторингу скасовано акредитацію 56 комунальних підприємств на підставі порушення умов акредитації, з них 28 - у зв'язку з відсутністю “живих” реєстраторів, 20 - у зв'язку з відсутністю за місцезнаходження, 8 у - зв'язку з відсутністю за результатом проведених камеральних перевірок.

Також, видано наказ «Про заходи щодо посилення збереження та захисту даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». Станом на серпень 2019 року, за результатами даного наказу, проведено верифікацію ключів доступу з ідентифікацією осіб 460 реєстраторів-працівників КП, за результатом яких анульовано доступ 22% з них. Раніше, за допущені порушення скасовано акредитацію відомих “чорних” реєстраторів (Прошкін, Нікітіна, Ковальов). Розпочато верифікацію 3200 реєстраторів ОМС.

Такі дії дають підстави вважати, що боротьба лише розпочалась. Зважаючи на темпи роботи, які набрала антирейдерська комісія та пропозиції законодавчих змін, які все гучніше лунають, найближчим часом можна очікувати і зміни не лише в розрізі цивільного законодавства (порядок оформлення реєстраційних дій, на яких бланка такі дії оформлюються…), а й у кримінальний кодекс в частині відповідальності держаних реєстраторів. Оскільки передбачена чинним законодавством відповідальність реєстратора у виді відключення ключів доступу виявилась не досить ефективним превенційним заходом.

Пропонуємо вам отримати тестовий доступ до сервісу CONTR AGENT на 48 годин і перевірити ваших потенційних і існуючих партнерів.

Що в результаті?

Сьогоденні напрямки діючого Президента України, дають надію на успішну боротьбу держави з рейдерством, вселяють віру в те, що бізнесу в України буде комфортно. Наступним кроком очільника держави у даному питанні є скасування мораторію на продаж земель в Україні. Враховуючи повну підтримку парламенту, законодавча ініціатива беззаперечно буде результативною.

Не викличе здивування і крок президента в напрямку чергового реформування судової системи. Як і зазначалося раніше, новий очільник держави вважає усе створене попередниками таким, що потребує «чистки». Не можна не погодитись із тим, що судова гілка влади активно і найважливіше - ефективно, використовується для погіршення умов роботи бізнесу. Потерпілий від рейдерства та атак держави бізнес шукає порятунку в суді. Суди, в свою чергу, розглядають різного роду спори в межах шести-дванадцяти місяців, а із плином такого часу судове рішення вже не ефективне. Обурює статистика виконання судових рішень - не більше 10% судових рішень виконується.

Володимиру Зеленському доведеться провести неймовірний об'єм для досягнення поставлених цілей, а поки безпека бізнесу в його власних руках. Та в руках юристів.

Станіслав Борис, адвокат Практики безпеки бізнесу АО «Юскутум»

Костянтин Корнєєв, молодший юрист Практики безпеки бізнесу АО «Юскутум»

Рекомендуємо також наступні матеріали:

Рейдерство після виборів: як захиститись та зберегти контроль над своїми активами

Рекомендації топ-менеджменту щодо забезпечення корпоративної безпеки в 2019 році

ТОП-10 новин про безпеку бізнесу

У модулі "Алгоритми дій для бізнесу" інформаційно-правових систем ЛІГА:ЗАКОН розміщено інформацію та поради по поширеним випадкам, які можуть виникати під час перевірок органами державного нагляду і контролю. Скористайтеся тестовим доступом за посиланням

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему