Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Приєднання України до обміну податковою інформацією з США: значення і наслідки

11.54, 16 вересня 2019
4758
0

Як обмін податковою інформацією з США вплине на український бізнес та звичайних громадян

Вересень традиційно вважається початком активного бізнес-сезону, а в цьому році він обіцяє принести ще й багато важливих законодавчих змін. Однією з таких змін стане ратифікація угоди між урядами України і США для застосування положень закону США “Про податкові вимоги до іноземних рахунків” (FATCA).

Як буде відбуватися обмін податковою інформацією по FATCA? Чому лише зараз було прийняте рішення про фактичну імплементацію міжурядової угоди по FATCA (підписаного Україною і США ще в 2017 році)? Як це вплине на український бізнес і пересічних громадян? Розглянемо це далі детально.

Хто і куди буде передавати інформацію?

Мабуть, саме з цього питання слід розпочати. Обмін податковою інформацією сьогодні є вкрай актуальною темою, і обмін даними з США згідно FATCA - його невід'ємна частина. Співпраця на основі FATCA відбуватиметься в односторонньому порядку, тобто, дані будуть збиратися в Україні і передаватися в США. Незважаючи на оптимістичні заяви Міністерства фінансів України, шанс того, що в США також вирішать відкритися і розпочнуть передавати в Україну інформацію про рахунки, пов'язані з українцями, вкрай малий. США не роблять цього стосовно всіх інших країн, що приєдналися до FATCA, і навряд чи зроблять виключення для України.

Безумовно, це хороша новина для всіх українців, які тримають активи або ведуть бізнес в США - вони так і залишаться прихованими від очей українських фіскалів (принаймні, в короткостроковій перспективі). Але зовсім не звертати увагу на прийдешні зміни неможливо, так як вони свідчать про наближення інших, вже більш значущих подій.

Чому реалізація FATCA в Україні активізувалась саме зараз?

Довгий час Україна була достатньо закритою з точки зору банкінгу. З одного боку, українцям формально заборонено було відкривати і використовувати іноземні рахунки/компанії без спеціальних ліцензій, з іншого боку - іноземним особам і компаніям був недоступний повноцінний банкінг в Україні. Така ситуація робила впровадження міжнародного обміну податковою інформацією недоцільним, але помітно гальмувала розвиток економіки і банківського сектору України.

З ухваленням нового Закону “Про валюту і валютні операції” ситуація змінилася. На сьогоднішній день більшість обмежень вже зняті, що повинно відкрити можливість для вільного міжнародного банкінгу. При цьому, участь в міжнародному обміні податковою інформацією набуває особливої актуальності в питаннях недопущення зловживань у вигляді ухилення від сплати податків.

Хоча обмін по FATCA і не дасть Україні очевидних і суттєвих вигод, він дозволить впровадити і відпрацювати кілька важливих механізмів, які потім будуть використовуватися для обміну по стандартам CRS, і значення цього ніяк не можна применшувати.

Перевірити інформацію про свого контрагента ви можете, зареєструвавшись у системі перевірки та моніторингу бізнес-партнерів CONTR AGENT. Це зручний сервіс, який за кілька хвилин відобразить повне досьє на кожну компанію в Україні. Для пошуку достатньо лише ввести назву/код ЄДРПОУ підприємства, ПІБ директора чи засновника; ПІБ або ІПН ФОПа. Оформити заявку на тестовий доступ до сервісу можна за посиланням.

Чи відобразиться обмін податковою інформацією між Україною і США на українському бізнесі і пересічних громадянах?

Так, але не суттєво. Якщо ви або ваш бізнес не пов'язані з резидентами США, то вас це торкнеться в меншій мірі. Скоріш за все, при відкритті рахунку в Україні вас попросять відповісти на кілька додаткових запитань і/або підписати додаткову банківську фому. Компаніям, діяльність яких пов'язана з інвестиціями або особами з США, потрібно бути готовими до надання відповідей на можливі запити американської податкової служби (IRS).

Головна зміна полягає в тому, що реальне приєднання України до обміну податковою інформацією - це перший значущий крок по вступу країни в нову еру міжнародної податкової прозорості.

Хочете дізнатися більше про міжнародний обмін податковими даними, зберегти і розвинути успіх вашого міжнародного бізнесу? Спеціалісти SBSB будуть раді надати надійну підтримку у всіх юридичних і податкових питаннях!

Макаренко Владислав, партнер міжнародної юридичної компанії SBSB

Нагадаємо, знайти зв'язки між компаніями та бенефіціарами тепер можна за кілька кліків

Читайте також:

Економічна присутність (Substance) нерезидентних компаній - must have нової реальності

План розвитку компанії: як зробити свій бізнес успішним

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему